Frakturat vertikale tė rrėnjės. Faktorėt e rrezikut, shenjat dhe simptomat

Endodonci | 25 Shtator 2023 |

Frakturat vertikale tė rrėnjės. Faktorėt e rrezikut, shenjat dhe simptomat


Fraktura vertikale e rrėnjės (VRF) pėrkufizohet si njė thyerje gjatėsore pėrgjatė boshtit tė rrėnjės, e cila mund tė shfaqet si e paplotė (duke pėrfshirė vetėm njė pjesė tė rrėnjės) ose e plotė (duke shtrirė nga njėra anė nė anėn e kundėrt tė rrėnjės).

Nė fazat e avancuara, njė VRF mund tė zhvillohet si njė ndarje e dukshme e 2 pjesėve tė rrėnjės. Pa dyshim, VRF-ja ėshtė njė nga ngjarjet mė shqetėsuese qė mund tė ndodhė nė stomatologji pasi zakonisht pėrfshin nxjerrjen e rrėnjės ose dhėmbit tė prekur.

Disa studime kanė raportuar se VRF-ja ėshtė njė fenomen shumėfaktorial dhe mund tė jetė i dobishėm pėr tė identifikuar dhe kuptuar herėt faktorėt e rrezikut (tė tilla si humbja e substancės sė dhėmbit koronal, ēarjet para-ekzistuese, ndryshimet nė vetitė biomekanike tė dentinės dhe ndryshimet mikrostrukturore tė lidhura me moshėn), anatomia e rrėnjės, pozicioni i dhėmbėve dhe parafunksionet) si dhe faktorėt shoqėrues tė rrezikut (heqja e tepėrt e dentinės gjatė pėrgatitjes sė kanalit tė rrėnjės dhe futja e shtyllave tė papėrshtatshme, ekspozimi ndaj dezinfektuesve endodontikė tepėr agresivė) qė lidhen me etiologjinė e frakturave tė tilla.

VRF-ja zakonisht ndodh nė dhėmbėt e trajtuar endodontikisht (ETT); edhe pse herė pas here ėshtė vėrejtur edhe nė dhėmbėt vitalė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė rishikim sistematik tė botuar sė fundi nė "Journal of Endodontics", autorėt kanė identifikuar shenjat ose simptomat specifike klinike dhe faktorėt e mundshėm tė rrezikut qė lidhen me praninė e njė frakture vertikale tė rrėnjės (VRF) nė dhėmbėt e trajtuar endodontikisht (ETT).

Bazat e tė dhėnave elektronike (Medline via PubMed, Embase via Ovid, Scopus dhe Web of Science) u pėrdorėn nga 2 rishikues gjatė tetorit tė vitit 2022 pėr tė gjurmuar provat klinike qė kanė  vlerėsuar faktorėt e mundshėm tė rrezikut tė lidhur me njė VRF.

Rreziku i biasit u vlerėsua nėpėrmjet Newcastle-Otawa. Metaanalizat e raportit tė gjasave (OR) u kryen veēmas pėr shenja ose simptoma tė ndryshme dhe faktorė rreziku.

Rezultatet

Nė metaanalizat pėrfundimtare pėrfshinė 14 studime, tė cilat raportuan tė dhėna pėr 2877 dhėmbė (489 me VRF dhe 2388 pa VRF). Prania e trakteve fistuloze (OR = 4,87; 95% intervali i besueshmėrisė [CI], 1,58-15,0), thellėsia mė e madhe e sondave periodontale (OR = 13,24; 95% CI, 5,44 -32,22), ėnjtje/abscesi (86 OR = 2). ; 95% CI, 1.74-4.70) dhe dhimbja gjatė perkusionit (OR = 1.76; 95% CI, 1.18-2,61) u shoqėruan ndjeshėm me praninė e VRF-sė. Asnjė nga faktorėt e rrezikut tė vlerėsuar (gjinia, lloji i dhėmbit, pozicioni i dhėmbit, prania e shtyllave, restaurimet indirekte dhe zgjatimi apikal i mbushjes sė kanalit tė rrėnjės) nuk u shoqėruan ndjeshėm me praninė e njė VRF.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se manifestimet klinike tė identifikuara si shenjat ose simptomat mė domethėnėse tė njė frakture vertikale tė rrėnjės (VRF) nė dhėmbėt e trajtuar nė mėnyrė endodontike janė katėr, ETT: trakt fistuloz, thellėsi mė e madhe e provės, ėnjtje/absces dhe dhimbje gjatė perkusionit.

Asnjė nga faktorėt e rrezikut tė vlerėsuar nuk ishte i lidhur ndjeshėm me frakturėn vertikale tė rrėnjės (VRF).

Pėr mė shumė informacion:

Franziska Haupt, Annette Wiegand, Philipp Kanzow. Risk factors for and clinical presentations indicative of vertical root fracture in endodontically treated teeth: a systematic review and meta-analysis. J Endod 2023 Aug;49(8):940-52.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D