Pulpotomia e plotė kundėr terapisė sė kanalit tė rrėnjės te dhėmbėt e pjekur me pulpit tė pakthyeshėm

Endodonci | 17 Korrik 2023 |

Pulpotomia e plotė kundėr terapisė sė kanalit tė rrėnjės te dhėmbėt e pjekur me pulpit tė pakthyeshėm


Tradicionalisht, trajtimi i kanalit tė rrėnjės (RCT) ėshtė konsideruar si trajtimi i zgjedhjes sė parė pėr ekspozimet karioze tė pulpės; megjithatė, kohėt e fundit provat nė rritje qė vijnė nga studimet klinike raportojnė rezultate tė favorshme edhe pėr terapinė e pulpės vitale (VPT).

Pavarėsisht shkallės sė lartė tė suksesit pėr RCT-tė e dhėmbėve vitalė (96%), disa studime epidemiologjike kanė zbuluar njė incidencė tė lartė tė mbushjeve teknikisht jo tė pėrshtatshme tė kanalit tė rrėnjės dhe njė pėrqindje tė lartė tė periodontitit apikal persistent nė dhėmbėt me rrėnjė  tė mbushura.

Pėr mė tepėr, RCT-tė nė pėrgjithėsi kėrkojnė instrumente mė komplekse, mė shumė kohė pėr tė kryer dhe vizita mė tė shpeshta te specialisti. 

Pulpotomia e plotė mund tė konsiderohet njė trajtim alternativ premtues ndaj RCT-sė konvencionale te molarėt e pjekur karioz me ekspozim tė pulpės, edhe pse provat klinike qė krahasojnė tė dy modalitetet e trajtimit mungojnė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė Journal of Endodontics, autorėt kanė krahasuar rezultatin, cilėsinė e jetės (QoL) dhe kėnaqėsitė e pacientit pas pulpotomisė sė plotė dhe pas RCT-sė te dhėmbėt e pjekur me pulpit tė pakthyeshėm.

Gjashtėdhjetė dhėmbė molarė tė pėrhershėm tė pjekur me ekspozim tė pulpės karioze dhe me diagnozė tė pulpitit tė pakthyeshėm u ndanė rastėsisht nė 2 grupe (n=30).
Grupi i parė u trajtua me pulpotomi tė plotė duke pėrdorur Biodentine (Septodont, Saint Maur des Fosses, Francė) dhe grupi i dytė u trajtua me RCT tradicionale.

Niveli i dhimbjes u regjistrua para operacionit dhe pas 1, 2, 3, 5 dhe 7 ditė. Vlerėsimet klinike dhe radiografike u kryen me ndjekje nė muajt 6 dhe 12.

Nė bazė tė pyetėsorit tė Oral Health Impact Profile dhe 7 shkallėve diferenciale semantike, cilėsia e jetės dhe kėnaqėsia e pacientit u vlerėsuan dhe krahasuan statistikisht.

Rezultatet

Pulpotomia dhe RCT-ja kishin pėrqindje tė krahasueshme suksesi nė kėtė studim (27/29, 93%). Nivelet e dhimbjes nė ditėn e 1 pas pulpotomisė ishin dukshėm mė tė ulėta se ato qė ndodhėn pas RCT-sė (P = 0.037), mė pak pacientė kishin nevojė pėr analgjezik (P=0.028) dhe pulpotomia siguroi lehtėsim dhimbjeje nė njė kohė mė tė shkurtėr sesa nė RCT-ja.

Tė dy trajtimet treguan se pėrmirėsojnė Oral Health Impact Profile tė pacientėve (OHIP) pa dallime domethėnėse midis dy llojeve tė ndryshme tė trajtimit (60,29-64,1% nė 1 vit).

Kėnaqėsia e pacientit e arritur nga pulpotomia ishte mė e lartė se ajo e RCT-sė pėr sa i pėrket kohės sė shpenzuar, dhimbjes intraoperative, kėnaqėsisė dhe kostos (P <0.05).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pulpotomia e plotė mund tė jetė njė trajtim alternativ pėr trajtimin e plotė tė kanalit rrėnjė nė dhėmbėt e pjekur karioz me ekspozim pulpar dhe me pulpit simptomatik tė pakthyeshėm nė bazė tė shkalla e suksesit klinik dhe radiografik dhe kėnaqėsia e pacientit.

Pėr mė shumė informacion:

Nessrin A. Taha, Alaa M. Abuzaid, Yousef S. Khader. A randomized controlled clinical trial of pulpotomy versus root canal therapy in mature teeth with irreversible pulpitis: outcome, Quality of Life, and patients' satisfaction. J Endod giugno 2023;49(6):624-631.e2.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D