Kunjat dhe mbėshtetėset tradicionale vs dixhitale. Cila ėshtė metoda mė saktė?

Protezim | 27 Prill 2023 |

Kunjat dhe mbėshtetėset tradicionale vs dixhitale. Cila ėshtė metoda mė saktė?


Metoda konvencionale pėr realizimin e kunjave endokanale dhe autmentit tė tyre konsiston nė marrjen e gjurmės tradicionale nėpėrmjet pastave speciale dhe pėrdorimin e dyllit ose rrėshirės akrilike pėr tė dubluar kanalin e rrėnjės nė anatominė e tij dhe pėr tė krijuar njė kunjė "analoge" e cila mė vonė do tė shndėrrohet nė aliazh dentar duke pėrdorur teknikėn e dyllit tė humbur.

Kjo teknikė ėshtė konsideruar si standardi i artė pėr ndėrtimin e kunjave dhe bėrthamave pėr dekada me rradhė, pasi lejon marrjen e njė kornize qė pėrshtatet mė sė miri me formėn e kanalit dhe siguron mbajtje dhe mbėshtetje tė mirė pėr kurorat. Megjithatė, njė nga mangėsitė e saj ėshtė se krijon disa mospėrputhje tė cilat mund tė ēojnė nė humbje tė mbajtjes dhe frakturė katastrofike radikale nė terma afatgjatė.

Njė mėnyrė tjetėr pėr tė realizuar njė kunjė dhe mbėshtetėse ėshtė pėrdorimi i njė kunje metalike tė parafabrikuar ose njė kunje fibėr, duke zvogėluar numrin e hapave klinikė dhe atyre laboratorikė. Megjithatė, pėrdorimi i njė shtylle fibrash paraqet ēėshtje tė tjera, tė tilla si vėshtirėsia e arritjes sė ngjitjes optimale dhe mungesa e forcės.

Kohėt e fundit, janė propozuar metoda tė reja pėr realizimin e kunjave dhe mbėshtetėseve duke pėrdorur teknologjinė dixhitale. Deri mė sot, pak studime kanė hetuar saktėsinė e kunjave tė fabrikuara nė mėnyrė dixhitale duke i krahasuar me ato tė bėra me teknikė konvencionale.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, tė botuar nė "Journal of Prosthodontics", autorėt krahasuan saktėsinė e kunjave tė kanalit rrėnjė dhe abutmentet pėrkatėse tė krijuara me tre teknika tė ndryshme pėrpunimi:
direkte konvencional;
me bluarje mekanike;
me printim tredimensional (3D).

U zgjodhėn 13 incizivė qendrorė me njė rrėnjė tė ekstraktuar.

Te tė gjithė dhėmbėt u krye trajtimi i kanalit tė rrėnjės dhe pėrgatitja e dhėmbit pėr kurorėn. Pėrgatitja e strehės sė kunjės 11 mm u krye pėr njė gjerėsi dhe gjatėsi tė paracaktuar tė standardizuar pėr tė gjithė ekzemplarėt.

Mbresat e kanalit tė rrėnjės u bėnė nė tė gjithė dhėmbėt duke pėrdorur njė material impresionues polivinilsiloksan. Ēdo gjurmė u skanua mė pas nė mėnyrė tredimensionale duke pėrdorur njė skaner laboratorik ekstra-oral. Gjurmėt e skanuara mė pas u pėrpunuan duke pėrdorur softuerin 3Shape CAD. Modelet dixhitale tė kunjave dhe mbėshtetėseve u pėrdorėn pėr tė fabrikuar kunjat e printuara dhe tė bluara 3D dhe modelet e rrėshirės pėr mbėshtetėset.

Tė njėjtėt dhėmbė u pėrdorėn edhe pėr fabrikimin e kunjės dhe abutmentit me teknikėn konvencionale (dyfishim i drejtpėrdrejtė i kanalit tė rrėnjės me njė model rrėshirė). Tė gjitha kunjat mė pas u skanuan pėrpara se tė derdheshin duke pėrdorur njė aliazh me bazė metali.

Kunjat dhe mbėshtetėset u skanuan nė disa faza pėr matjen e volumit dixhital duke pėrdorur softuerin Geomagic Control pėr tė pėrcaktuar saktėsinė.

Rezultatet

Kėto tre teknika bazė dhe pas fabrikimit kanė treguar rezultate tė ndryshme nė hapat e ndryshėm tė fabrikimit. Saktėsia e modelit tė rrėshirės sė printuar 3D (26,89±11,09 mm3) u gjet tė ishte mė e ulėt se modeli i rrėshirės sė bluar (28,20±11,41 mm3, p=0,0002).

Megjithatė, qėndrueshmėria dimensionale e modelit tė rrėshirės sė printuar 3D para dhe pas derdhjes (0,56±0,95 mm3) u zbulua se ishte mė e lartė se modeli i rrėshirės sė bluar (0,79±0,89 mm3) dhe rrėshirės direkte (2,51±1,38 mm3, p=0,00002).

Tė tre teknikat treguan njė ulje tė konsiderueshme tė volumit pas rregullimit (p = 0.0002).
Nė fazėn pėrfundimtare, kunja metalike dhe mbėshtetėsja pėrkatėse e fabrikuar me tre teknikat e ndryshme nuk treguan dallime tė rėndėsishme statistikisht pėr sa i pėrket saktėsisė (p = 0.15).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme in vitro dhe klinike, mund tė konkludohet se kunjat dhe abutmentet e fabrikuara nė mėnyrė dixhitale kanė tė njėjtėn shkallė saktėsie si ato tė fabrikuara me teknikėn konvencionale.

Implikimet klinike

Rezultatet e kėtij studimi treguan se nuk ka asnjė diferencė statistikisht domethėnėse nė saktėsinė midis shtyllave dhe mbėshtetėsve pėrkatės tė tyre tė prodhuar me teknika tė ndryshme (printim 3D, teknikė bluarje dhe direkte), kėshtu qė edhe nė kėtė fushė fluksi dixhital ofron tė vlefshme. rezultate tė krahasueshme me metodat tradicionale.

Megjithatė, duhet theksuar se shumė faktorė mund tė ndikojnė nė saktėsinė e fabrikimit tė kunjės dhe mbėshtetėses, duke pėrfshirė anatominė e kanalit tė rrėnjės, teknikėn e fabrikimit, materialin e pėrdorur pėr fabrikimin e shtyllės dhe bėrthamės, teknikėn e derdhjes, pėrvojėn e dentistit dhe teknikut tė laboratorit.

Pėr mė shumė informacion:

Tarin Piangsuk, Deborah V. Dawson, Tarek El-Kerdani, Terry J. Lindquist. The accuracy of post and core fabricated with digital technology. J Prosthodont marzo 2023;32:221-6.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D