Ngjitėsit e protezave me pėrmbajtje nanogrimcash argjendi, efektivė kundėr Candida albicans

Protezim | 28 Mars 2023 |

Ngjitėsit e protezave me pėrmbajtje nanogrimcash argjendi, efektivė kundėr Candida albicans


Rehabilitimi me protezat e lėvizshme dentare konsiderohet trajtimi mė i lirė dhe mė i zakonshėm pėr rikthimin e funksionit oral te pacientėt edentulė.

Protezat e plota tė lėvizshme tė pėrshtatura dhe tė pozicionuara nė mėnyrė korrekte kanė njė ndikim pozitiv si nė aspektin funksional ashtu edhe nė atė psikologjik, nė mirėqenien dhe cilėsinė e jetės sė pacientėve.

Megjithatė, kushtet pėr tė garantuar qėndrueshmėrinė e protezave tė lėvizshme, mbajtjen dhe komoditetin e duhur nuk ekzistojnė gjithmonė, gjė qė bėn qė stomatologėt tė pėrshkruajnė krem ngjitės pėr ata qė pėrdorin proteza.

Ngjitėsit e protezave mund tė ofrojnė gjithashtu siguri dhe rehati pėr pacientin, veēanėrisht gjatė rasteve tė ndėrveprimit publik, ato mund tė pėrmirėsojnė cilėsinė e pėrtypjes, tė zvogėlojnė grumbullimin e mbetjeve ushqimore nėn protezė dhe tė ofrojnė njė efekt qetėsues duke ulur presionin dhe fėrkimin e transmetuar nga proteza nė mukozėn themelore.

Pėr mė tepėr, ngjitėsit e protezave mund tė kenė njė aktivitet antimikrobik falė disa prej pėrbėrėsve tė tyre, si heksaklorofeni, etanoli dhe metil salicilat.

Megjithatė, kėta agjentė antimikrobikė kanė demonstruar veprim tė kufizuar kundėr Candida albicans, njė mikroorganizėm i lidhur fort me stomatitin e protezave.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė "Journal of Dentistry", autorėt kanė vlerėsuar potencialin antimikrobik tė nanogrimcave tė argjendit (Ag NPs) tė sintetizuara me tre metoda, tė inkorporuara nė ngjitėsin te protezave pluhur (Corega®).

Mostrat e rrėshirės akrilike tė trajtuar me nxehtėsi u trajtuan me lloje tė ndryshme tė Ag NP tė lidhur me ngjitėsin sipas grupeve tė mėposhtme:

• Grupi 1, ngjitės + UV Ag, ose metoda ultraviolet, ku nanogrimcat e argjendit janė marrė me metodėn e dritės ultraviolet UV. Ag NP-tė janė marrė nga njė pėrzierje e agjentit reduktues, solucionit tė citratit tė natriumit (10 mM) dhe nitratit tė argjendit (AgNO3 - 4 mM) nė 23°C nėn trazim magnetik. Tretėsira qė rezulton u ekspozua ndaj rrezatimit UV pėr 30 minuta deri nė formimin e NP-ve Ag;
• Grupi 2, ngjitės + Ag Turk, ose metoda Turkevich. 50 mL tretėsirė AgNO3 (4 mM) fillimisht u ngroh nė 80 °C dhe mė pas 6 mL e agjentit reduktues citrati i natriumit (10 mM) u shtua pika-pika nėn trazim magnetik. Ngjyra e tretėsirės ndryshoi nga e pangjyrė nė e artė e lehtė, gjė qė tregon formimin e NP-ve Ag. Ngrohja u ndal dhe tretėsira u la tė ftohet natyrshėm nė 23°C;
• Grupi 3, ngjitės + Ag Gm, ose metodė kimike, jeshile duke pėrdorur ekstrakt glicine (ekstrakt Glycine max). Fillimisht, 30 mg ekstrakt tė agjentit reduktues G. max u tretėn nė 10 mL ujė tė distiluar. Pas tretjes sė plotė tė ekstraktit, u shtuan 50 mL AgNO3 (4 mM) nė 23°C me pėrzierje nė kushte magnetike. Zgjidhja qė rezulton u ekspozua mė pas ndaj rrezatimit nga njė llambė LED 367 nm pėr 60 minuta pėr tė pėrshpejtuar formimin e NP-ve Ag;
• te grupet e kontrollit mostrat u trajtuan me njė kombinim tė ngjitėsit dhe nistatinės (grupi AD + Nyst), vetėm ngjitėsi (grupi AD) ose ngjitėsi i zhytur nė sipėrfaqen e mostrave nė rrėshirė (grupi PBS). Pas trajtimeve, biofilmat C. albicans u aplikuan pėr 3, 6 dhe 12 orė nė sipėrfaqet e mostrave. Biofilmi u pėrcaktua nė sasi duke pėrdorur njėsi tė formimit tė kolonive pėr mililitėr, analiza kolorimetrike dhe mikroskopi konfokal tė skanimit me lazer.

Rezultatet

Rezultatet e kėtij studimi, pavarėsisht periudhės, zbuluan njė frenim tė ngarkesės kėrpudhore dhe njė reduktim tė aktivitetit metabolik dhe tė masės sė biofilmit nė mostrat e rrėshirės tė trajtuara me kombinimet AD/Ag NP, krahasuar me grupin AD dhe atė tė kontrollit. Veprimi antimikrobik i grupeve AD + Turk dhe AD + Ag Gm ishte i ngjashėm me atė tė grupit AD + Nyst nė tė gjitha periudhat dhe pėr tė gjitha variablat e testuar, pėrveē masės sė biofilmit (12 orė).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė gjejnė konfirmim nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se ngjitėsi pėt protezat qė pėrmban nanogrimca argjendi Ag NP (kryesisht ato tė sintetizuara duke pėrdorur metodat Turkevich dhe Glycine max) shfaq njė aktivitet tė shkėlqyer antimikrobik ndaj biofilmit tė C. Albicans, aktivitet antimikrobik qė zgjat deri nė 12 orė.

Implikimet klinike

Shtimi i Ag NP te ngjitėsi i protezave mund tė ēojė nė efekte parandaluese ose terapeutike kundėr stomatitit tė shkaktuar nga proteza.

Pėr mė shumė informacion:

Laura Catalķ Ferreira Peralta, Nara Ligia Martins Almeida, Fenelon Martinho Lima Pontes, Daniel Rinaldo, Camila Alves Carneiro, Karin Hermana Neppelenbroek, Vanessa Soares Lara, Vinicius Carvalho Porto. Silver nanoparticles in denture adhesive: an antimicrobial approach against Candida albicans. J Dentistry 131104445.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D