| 26 Prill 2022 |

Cila ėshtė metoda mė efektive pėr dekontaminimin e artefakteve tė zirkonisė pėrpara cementimit?

Restaurimet me bazė zirkoni tani pėrdoren gjerėsisht nė stomatologji pėr shkak tė biokompatibilitetit tė tyre tė shkėlqyer, rezistencės dhe estetikės sė lartė. Sipėrfaqja e oksidit tė zirkonit ėshtė inerte dhe e vėshtirė pėr t'u gdhendur, njė veti qė lejon restaurimet t'i mbijetojnė sfidave tė vėshtira kimike brenda zgavrės sė gojės.Megjithatė, ky bėhet njė problem i madh nė rastet kur duhet tė merret njė lidhje midis oksidit tė zirkonit dhe cementos lidhėse. Njė lidhje optimale me oksidin e zi .....

| 12 Prill 2022 |

Ndikimi i plakjes dhe humbjes sė dhėmbėve nė funksionin ndijor tė mukozės alveolare

Duke pasur parasysh qė shkalla e plakjes po rritet gjithnjė e mė shumė, ėshtė e rėndėsishme qė stomatologėt tė ruajnė funksionin oral tė tė moshuarve, veēanėrisht tė bartėsve tė protezave tė lėvizshme, nė gjendje tė shėndetshme me pėrtypje dhe gėlltitje korrekte dhe komode, tė gjithė faktorėt qė aktualisht konsiderohen tė rėndėsishėm pėr njė cilėsi tė mirė jete (QoL).Njė ankesė e shpeshtė e raportuar nga pėrdoruesit e protezave tė lėvizshme ėshtė dhimbja alveolare e mukozės. Perceptimi ndijor i .....

| 3 Shtator 2021 |

Protezat e lėvizshme tradicionale nė krahasim me ato tė ndėrtuara me metodėn CAD / CAM

Hetimet epidemiologjike kanė zbuluar se jetėgjatėsia po vjen duke u rritur dhe se njerėzit i mbajnė dhėmbėt e tyre natyralė deri nė pleqėri, pasi humbja e dhėmbėve pothuajse gjithmonė ndodh gjatė  avancimit tė moshės. Pėr realizimin e protezave totale tė lėvizshme sipas njė metode konvencionale tė provuar dhe testuar (CD), nė dekadat e fundit janė shtuar teknikat e projektimit dhe prodhimit tė realizuara me ndihmėn e kompjuterit (CAD / CAM), tė cilat lejojnė kohė mė tė shpejtė pėr ndė .....

| 23 Qershor 2021 |

Akumulimi bakterial sipėrfaqėsor: zirkoni vs disilikati i litiumit

Autorėt kanė krahasuar ngjitjen bakteriale me zirkon kundrejt kurorave disilikate tė litiumit. Informacion thelbėsor pėr suksesin afatgjatė tė restaurimeve dentare.

| 26 Maj 2021 |

Pse dhe si t'ua shpjegojmė pacientėve rėndėsinė qė ka rivendosja e dhėmbėve

Shpesh nuk ėshtė e lehtė pėr dentistin tė gjejė mėnyrėn e duhur, tė thjeshtė dhe bindėse pėr tė arritur kėtė qėllim. Disa kėshilla sugjerime dhe nga JADA

| 30 Nėntor 2020 |

Si tė cementojmė qeramikat CAD-CAM nė poltron

Nė vitet e fundit pėrdorimi i qeramikave CAD-CAM nė poltron ėshtė shtuar me shpejtėsi. Zgjedhja e materialeve pėrfshin silikatin e litiumit tė pėrforcuar me zirkon (VS), qeramikat e infiltruar me polimer (VE) dhe rezinat nanoqeramike (GC).Duke marrė nė konsideratė shumėllojshmėrinė e madhe tė cementeve dhe protokolleve tė cementimit,duhet tė kryhet njė vlerėsim i forcės sė lidhjes sė materialeve tė ndryshme pėr restaurimet nė poltron me dizajn tė drejtuar nga kompjuteri dhe computer-aided manuf .....

| 14 Tetor 2020 |

Suksesi klinik i rehabilitimeve protetike fikse me tre elemente nė zirkon me follow up pėr 14 vite

Zirkoni (ZrO2) ėshtė njė qeramikė polikristaline me rezistencė tė lartė dhe ėshtė konsideruar njė material i pėrshtatshėm pėr kurorat teke (SC) dhe protezat dentare fikse me mė shumė elemente (FDP), si edhe toleron ngarkesat okluzale mė tė mėdha nė krahasim me qeramikat konvencionale dhe pėrmbush kėrkesat e mėdha estetike tė pacientėve.Hetime tė fundit klinike kanė sugjeruar potencialitetin e favorshėm tė FDP nė bazė tė zirkonit pėr regjionet posteriore, duke treguar njė normė mbijetese ku .....
<<<2 di 15>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D