Ekstraksioni kirurgjikal i molarėve tė tretė mandibularė. Komplikimet post-operative

Kirurgji orale | 2 Gusht 2023 |

Ekstraksioni kirurgjikal i molarėve tė tretė mandibularė. Komplikimet post-operative


Ekstraksioni kirurgjikal i molarėve tė tretė mandibularė ėshtė njė nga trajtimet mė tė shpeshta qė kryhet nga kirurgėt oralė dhe pavarėsisht fushės sė gjerė pėr procedura mini-invazive, shqetėsimi post-operativ pėr pacientėt ėshtė gjithnjė i vėshtirė pėr t'u shmangur pėr shkak tė komplikacioneve tė shumta qė lidhen me tė.

Komplikacionet post-operative varen nga faktorė tė ndryshėm, duke pėrfshirė shkallėn e impaktimit, vėshtirėsinė e procedurės kirurgjikale dhe teknikat kirurgjikale qė janė zbatuar. Njė nga fazat fillestare tė procedurės kirurgjikale ėshtė dizenjimi i lembos, qė mund tė ndikojė shumė nė shikueshmėri dhe akses duke influencuar rezultatet kirurgjikale post-operative. Janė zhvilluar lloje tė ndryshme dizenjimi tė lembos mucoperiosteal, ndėrmjet tė cilėve lembot nė formė zarfi dhe ato nė formė trekėndore, pėr tė reduktuar shqetėsimin post-operativ qė vjen nga incizioni kirurgjikal.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė rishikim sistematik tė publikuar nė "Journal of Oral and Maxillofacial Surgery", autorėt kanė krahasuar rezultatet post-operative tė ndėrhyrjeve kirurgjikale tė molarit tė tretė mandibular tė kryera me lembo nė formė zarfi dhe lembo trekėndor.

Databazat PubMed, Embase, Web of Science dhe Cochrane Library janė pėrdorur sistematikisht pėr kėrkime qė nga data e fillimit nė nėntor 2018. Janė pėrfshirė studime tė randomizuara dhe jo tė randomizuara tė cilėt pėrmbushnin kriteret e pėrfshirjes.

Variabla ishte dezajni i lembos: nė formė zarfi apo nė formė trekėndore.

Variablat e rezultatit ishin: koha e operacionit, dhimbja, trismus, incidenca e osteitit alveolar (AO), dehiscence e plagės dhe ėnjtje. Vlerėsimi metodologjik i sasisė ėshtė kryer nė pėrputhje me udhėzimet e Cochrane Collaboration.

Metaanaliza ėshtė kryer duke pėrdorur Review Manager, Versioni 5.2.

Rezultatet

Pėr sintezėn cilėsore u pėrfshinė nė total 21 studime, 18 prej tė cilėve ishin pėrfshirė nė metaanalizė.

Ndėrhyrjet qė kanė parashikuar lembot me formė zarfi kanė kėrkuar njė kohė mė tė shkurtėr tė kryerjes sė tyre.
Pėr ekstraksionet e molarėve tė tretė tė impaktuar tė klasės A dhe B tė Pell dhe Gregory, lembot nė formė zarfi kanė rezultuar tė lidhur me pikėt e vlerėsimit tė shkallės sė dhimbjes, tė vlerėsuar sipas shkallės VAS, nė mėnyrė tė konsiderueshme mė tė ulėt nė ditėt post-operative dhe me njė shfaqje mė tė vogėl tė trismus nė javėn e parė pas ndėrhyrjes. Incidenca e osteitit alveolar ka rezultuar mė e madhe nė rastet e trajtuara me lembo nė formė zarfi.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e nxjerra nga ky studim, qė duhet tė konfirmohen me rishikime tė tjera analoge, mund tė dalim nė pėrfundimin se ndėrhyrjet qė parashikojnė lembo nė formė zarfi kėrkojnė njė kohė mė tė shkurtėr ndėrhyrjeje nė krahasim me lembot nė formė trekėndore dhe lidhen me mė pak dhimbje post-operative dhe trismus, nė rastet e ekstraktimeve tė molarėve tė tretė tė impaktuar tė klasės A ose B tė Pell dhe Gregory.

Ndėrsa lembot nė formė trekėndore, lidhen me njė incidencė tė reduktuar tė osteitit alveolar AO nė krahasim me lembot nė formė zarfi.

Implikimet klinike

Punimet qė janė aktualisht tė disponueshme nuk janė tė mjaftueshme pėr tė sugjeruar pėrdorimin ekskluziv tė njėrit nga dy llojet e lembos. Prandaj, janė tė nevojshme studime tė tjera klinike tė randomizuara multi-qendėrshe dhe nė njė shkallė tė gjerė pėr tė vlerėsuar kėto rezultate.

Pėr mė shumė informacion:

Junfei Zhu, Xuguang Yuan, LiE Yan, Tianzhu Li, Mengkai Guang, e Ye Zhang. Comparison of postoperative outcomes between envelope and triangular flaps after mandibular third molar surgery: a systematic review and meta-analysis.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 2 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D