Kirurgjia orale te pacientėt me cirrozė tė mėlēisė

Kirurgji orale | 28 Gusht 2023 |

Kirurgjia orale te pacientėt me cirrozė tė mėlēisė


Hemostaza dhe koagulimi bazohen nė njė ekuilibėr perfekt midis faktorėve antikoagulues dhe koagulues. Te pacientėt me cirrozė hepatike (LC) ky ekuilibėr mund tė ndryshojė, pasi ekziston njė hipofunksionalitet i mėlēisė qė ėshtė organi i predispozuar pėr prodhimin e pothuajse tė gjithė faktorėve tė koagulimit dhe pėr sintezėn e trombopoetinės.

Cirroza hepatike ėshtė parė tradicionalisht si njė gjendje hipokoagulueshmėrie nė tė cilėn ndryshojnė shumė vlera tė gjakut, tė tilla si numri i trombociteve, protrombina (PT), raporti i normalizuar ndėrkombėtar (INR) dhe koha e pjesshme aktive e tromboplastinės (aPTT).

Por, a ėshtė ky njė tregues i shtimit tė rrezikut pėr gjakderdhje tė pazakontė te pacientėt me cirrozė tė mėlēisė gjatė trajtimeve orale?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje tė botuar nė "JADA", autorėt kanė analizuar nėse dhe nė ēfarė mase gjakderdhja gjatė dhe pas operacionit kirurgjikal kishte ndryshuar te pacientėt e diagnostikuar me cirrozė tė hepatike.

Autorėt kryen njė kėrkim elektronik pėr artikujt pėrkatės duke pėrdorur njė strategji kėrkimi tė paracaktuar, nėpėrmjet bazave tė tė dhėnave tė mėposhtme: PubMed, Literature e Shkencave tė Shėndetit nė Amerikėn Latine dhe Karaibe, Web of Science, Scopus dhe Biblioteka Cochrane. Pėr mė tepėr, u krye edhe njė kėrkim duke pėrdorur Google Scholar, ProQuest dhe OpenGrey.

Rezultatet

Kriteret e pėrfshirjes i plotesuan 7 studime. Madhėsitė e mostrave varionin nga 23 nė 318 pjesėmarrės, numri i dhėmbėve tė nxjerrė varionte nga 62 nė 1183, numri i trombociteve varionte nga 16,000 nė 216,000 pėr milimetėr kub dhe INR-ja ishte mė pak se 4.

Prevalenca e ngjarjeve tė gjakderdhjes nė studime varionte nga 0% nė 8.9% dhe pothuajse tė gjithė pjesėmarrėit e studimit u kontrolluan me masa lokale hemostatike.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se gjatė trajtimeve orale pacientėt me cirrozė hepatike kanė njė rrezik tė ulėt pėr gjakderdhje pavarėsisht numrit tė zvogėluar tė trombociteve dhe rritjes sė INR-sė.

Implikimet klinike

Te pacientėt qė vuajnė nga cirroza hepatike, dentisti, nė pritje tė ndėrhyrjes orale, nuk duhet tė marrė masa tė veēanta paraprake, pasi gjakderdhja gjatė dhe pas operacionit te kėta pacientė zakonisht duket tė jetė brenda kufijve tė sigurt dhe nė ēdo rast tė menaxhueshme me hemostatėt lokalė.

Pėr mė shumė informacion:

de Oliveira Rech B, Rocha Tenório J, Bertoldi Franco J, Medina JB, Gallottini M, Pérez-Sayįns M, Ortega KL. Risk of bleeding during oral surgery in patients with liver cirrhosis: a systematic review. JADA.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D