Roli i agjentėve hemostatikė nė ekstraksionin dentar

Kirurgji orale | 29 Shtator 2023 |

Roli i agjentėve hemostatikė nė ekstraksionin dentar


Ekstraksioni dentar, i thjeshtė apo kompleks, ėshtė njė procedurė e zakonshme nė praktikėn klinike orale dhe maksilofaciale dhe karakterizohet nga komplikime tė ndryshme tė mundshme, si peri- dhe postoperative.

Gjakderdhja ėshtė njė nga ndėrlikimet e mundshme pas ekstraksionit dhe kėrkon menaxhim korrekt dhe nė kohė. Mund tė zgjidhet me masa konvencionale hemostatike (p.sh. presion nėpėrmjet garzės ose sutures); megjithatė, kėto metoda mund tė jenė tė pamjaftueshme pėr tė arritur hemostazėn te pacientėt qė janė nė rrezik tė shtuar pėr gjakderdhje, siē janė ata qė i nėnshtrohen terapisė orale antitrombotike (OAT) ose kanė ērregullime tė gjakderdhjes.

Prandaj, ėshtė e rėndėsishme qė dentistėt dhe kirurgėt tė miratojnė masat mė tė sigurta dhe mė efektive pėr menaxhimin e gjakderdhjes nė rastet e ekstraksionit tė dhėmbėve, duke pėrdorur qasje shtesė qė ofrojnė kontroll mė tė mirė tė gjakderdhjes.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike tė botuar nė "Journal of the American Dental Association", autorėt kanė vlerėsuar pėrfitimet nga agjentėt hemostatikė lokalė nė kontrollin e gjakderdhjes pas ekstraksionit tė dhėmbit, veēanėrisht te pacientėt qė i nėnshtrohen terapisė antitrombotike.

Kėrkimet nė literaturė u kryen nėpėrmjet Medline (PubMed), Scopus dhe Cochrane Central Register of Controlled Trials, nga provat klinike me pėrzgjedhje rastėsore mbi njerėzit, nė tė cilat autorėt kishin krahasuar efektivitetin e agjentėve hemostatikė nė krahasim me metodat konvencionale, duke raportuar gjithashtu kohėn e nevojshme pėr tė arritjen e hemostazės dhe gjakderdhjes pas operacionit.

Rezultatet

Kriteret e pėrfshirjes i plotėsuan 17 artikuj. Agjentėt hemostatikė treguan tė kenė njė efekt dukshėm mė tė madh nė periudha mė tė shkurtra si te pacientėt e shėndetshėm ashtu edhe te pacientėt qė morėn barna antitrombotike (diferenca mesatare e standardizuar -1,02; 95% CI, -1,70 deri -0,35; P ¼ ,003 dhe diferenca mesatare -2,30; 95% CI, -3.20 nė -1.39; P <.00001, pėrkatėsisht).

Nė rastet kur u administruan agjentė hemostatikė kishte dukshėm mė pak ngjarje gjakderdhjeje (raporti i rrezikut, 0,62; 95% CI, 0,44 deri nė 0,88; P ¼ 0,007).

Tė gjitha format e agjentėve hemostatikė (d.m.th., shpėlarėsit e gojės, xhel, dhe garza tė njomura nė agjent) kishin efikasitet mė tė mirė nė reduktimin e numrit tė rasteve tė gjakderdhjes postoperative sesa masat konvencionale tė hemostazės, me pėrjashtim tė sfungjerėve hemostatikė.

Megjithatė, kėto tė dhėna bazohen nė njė numėr tė vogėl studimesh pėr secilin nėngrup.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėrdorimi i agjentėve hemostatikė ofron kontroll mė tė mirė tė gjakderdhjes pas ekstraksionit dentar te pacientėt qė i nėnshtrohen terapisė kronike me medikamente antitrombotike nė krahasim me metodat konvencionale.

Implikimet klinike

Rezultatet e kėtij rishikimi sistematik mund tė ndihmojnė dentistėt dhe kirurgėt tė arrijnė njė efikasitet mė tė madh tė hemostazės te pacientėt qė kėrkojnė ekstraksion dentar.

Pėr mė shumė informacion:

Basel Mahardawi, Sirimanas Jiaranuchart, Sunisa Rochanavibhata, Sirida Arunjaroensuk, Nikos Mattheos, Atiphan Pimkhaokham. The role of hemostatic agents after tooth extractions: a systematic review and meta-analysis. J Am Dent Assoc Aug 2023;154(8):742-52.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D