Izolimi i zonės operative me digė gome dhe ligaturat efektive

Kirurgji orale | 31 Janar 2023 |

Izolimi i zonės operative me digė gome dhe ligaturat efektive


Pandemia SARS-CoV-2 (Covid-19) e ka bėrė digėn e gomės (RD) njė mjet tė domosdoshėm pėr shumicėn e procedurave dentare, pasi ėshtė nė gjendje tė mbrojė operatorėt nga rreziku i infektimit pėr shkak tė ekspozimit ndaj pėshtymės, gjakut dhe aerosoleve/pikave tė prodhuara gjatė procedurave dentare.

Studimet e literaturės kanė treguar se pasi diga pozicionohet nė mėnyrė adekuate, ka njė reduktim tė aerosoleve bakteriale prej rreth 70-98,9%, duke kufizuar ndjeshėm thithjen e aerosoleve infektive nga personeli dentar.

Diga gjithashtu, pasi ėshtė vendosur, mbron pacientin nga aspirimi ose gėlltitja e mundshme e instrumenteve, medikamenteve, solucioneve ujitėse dhe mbeturinave tė dhėmbėve/materialeve, duke mbrojtur dentistėt nga pėrgjegjėsia e mundshme ligjore nė tė ardhmen, si dhe duke lejuar izolimin e fushės sė operimit nga pėshtyma dhe lėngje organike tė cilat, nė kontakt me elementėt dentarė gjatė trajtimit, mund tė rrezikojnė suksesin e teknikave ngjitėse dhe dezinfektuese nė endodonci.

Prandaj, bazuar nė pėrfitimet e pėrmendura mė sipėr, izolimi me RD tani konsiderohet praktikė standarde nga profesionistėt dentarė.

Megjithatė, pėr njė izolim sa mė optimal dhe pėr tė mbajtur digėn nė pozicionin e duhur, mund tė  pėrdoren edhe pykat ose ligaturat prej druri me fill dentar, tė indikuar pėr procedurat e izolimit tė tė gjithė kuadrantit ose tė disa dhėmbėve.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė "Journal of Prosthodontic", autorėt kanė prezantuar klasifikimin e ligaturave me fill tė pėrdorur gjatė vendosjes sė digės sė gomės pėr tė ndihmuar nė optimizimin e kėsaj procedure nė stomatologji.

Ligaturat ndahen nė ato tradicionale, me njė unazė vetė-lidhėse dhe me dy unaza vetė-lidhėse, si dhe ato me njė dizajn tė ri "ligaturė tė pėrbėrė", qė pėrfshin njė kombinim tė njė ose mė shumė ligaturash tė thjeshta.

Ky dizajn i ri mund tė sigurojė izolim mė tė mirė dhe tėrheqje mė tė qėndrueshme tė indit tė gengivave. Pėr mė tepėr, falė teknikės sė avancuar tė aplikuar, lidhja e pėrbėrė ofron stabilitet mė tė mirė dhe parandalimin e rrėshqitjes sė fletės sė digės mbi lidhėse duke izoluar pothuajse hermetikisht ēdo sipėrfaqe.

Autorėt propozojnė kėtė klasifikim tė ri tė ligaturave me fill pėr izolimin optimal tė digės sė gomės:
• ligatura tė thjeshta;
• ligatura tė pėrbėra.

Ligaturat e thjeshta

Ligatura tradicionale (nyja kirurgjikale): ku krijohet njė nyjė, me qepje kirurgjikale tė ndėrprerė, duke vendosur fillin dentar rreth qafės sė dhėmbit nė lartėsinė e konturit gengival. Njė gjatėsi e pėrshtatshme (20-30 cm) pritet dhe dyfishohet nė formė U, vendoset rreth qafės sė dhėmbit ku mė pas lidhet njė nyjė e dyfishtė nė drejtim tė akrepave tė orės. Mė pas nyja shtrėngohet fort rreth dhėmbit duke lidhur me radhė njė nyjė tė vetme nė drejtim tė kundėrt tė akrepave tė orės. Avantazhi kryesor i kėsaj metode ėshtė se ėshtė e shpejtė dhe e lehtė pėr t'u zbatuar; megjithatė, rreziku me kėtė lloj lidhjeje ėshtė se mund tė lirohet pas aplikimit.

Lidhja me njė unazė vetė-lidhėse: Kjo nyjė pėrgatitet jashtė gojės sė pacientit. Pritet njė copė filli me gjatėsi tė pėrshtatshme (20-30 cm) dhe paloset nė gjysmė, nė formė U. Mė pas krijohet njė lak duke kaluar skajin e lakuar tė fillit mbi dy skajet e lira. Mė pas nyja vendoset rreth zonės cervikale tė dhėmbit dhe mė pas shtrėngohet drejt qafės sė dhėmbit.

Ligatura e dyfishtė vetė-lidhėse: Kjo lidhje ėshtė e ngjashme me ligaturėn me njė unazė vetė-lidhėse, por me dy sythe. Njė copė filli me fill me gjatėsi tė pėrshtatshme (20-30 cm) dyfishohet nė formė U dhe krijohet njė lak duke kaluar skajin e lakuar tė fillit mbi dy skajet e lira. Megjithatė, ndryshe nga ligatura vetė-lidhėse me njė lak, fundi i lakuar futet nė lak dhe tėrhiqet pjesėrisht. Fundi i lakuar i fillit hapet mė pas, sillet rreth gjithė nyjės derisa skajet e lirshme tė rrethohen. Sė fundi, skajet e lirshme tėrhiqen pėr tė shtrėnguar lakun e dyfishtė poshtė. Nė pėrgjithėsi, ligatura me dy unaza vetė-lidhėse ėshtė mė e lehtė pėr t'u shtrėnguar pasi lejon dentistin tė tėrheqė skajet e lirshme ose sė bashku pėr tė shtrėnguar nyjėn, duke lejuar edhe shtrėngimin me njė dorė nėse ėshtė e nevojshme. Ligatura me dy lidhje ėshtė gjithashtu mė e ngushtė dhe mė e qėndrueshme rreth qafės sė dhėmbit.

Ligatura e pėrbėrė

Kjo lidhje, e propozuar dhe zbatuar nga autori i kėtij artikulli, Dr. Osama A. Alkhatib, pėrbėhet nga njė ligaturė e vetme ose e dyfishtė e vetme lidhėse e bashkangjitur nė njė, dy ose mė shumė nyje. Kjo ligaturė ėshtė projektuar pėr tė izoluar dhėmbėt e pėrgatitur pėr kurora, ura ose kavitete tė thella tė margjinuara, veēanėrisht kavitetet palatale dhe gjuhėsore.

Implikimet klinike

Vendosja e digės sė gomės nė stomatologji ka marrė njė rėndėsi thelbėsore me shfaqjen e pandemisė Covid-19 si njė armė themelore pėr tė mbrojtur operatorėt nga spėrkatjet, aerosolet dhe kontaminimi.

Pėr izolim tė pėrsosur duke pėrdorur njė digė gome, dentisti duhet tė pėrdorė edhe ligaturat qė mund tė kryhen me fill dentar.

Dizajni i ligaturės sė pėrbėrė mund tė sigurojė izolim mė tė mirė dhe tėrheqje mė tė qėndrueshme tė indit gengival sesa llojet e tjera tė ligaturės. Pėr mė tepėr, falė teknikės sė avancuar tė aplikuar, kjo ligaturė do tė ofrojė stabilitet mė tė mirė, duke parandaluar qė fleta e digės tė rrėshqasė mbi vetė ligaturėn.

Pėr mė shumė informacion:

Osama A. Alkhatib, Sami Bissasu, Alaa Daud. Dental floss ties for rubber dam isolation: a proposed classification and a new technique. J Prosthodont gennaio 2023;32:83-9.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Pak interesant ( 1 votim / mesatar 2 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D