Ekstraktimi i mandibulave tė impaktuara. Cila nga teknikat e mbylljes ėshtė mė efektive?

Kirurgji orale | 31 Tetor 2022 |

Ekstraktimi i mandibulave tė impaktuara. Cila nga teknikat e mbylljes ėshtė mė efektive?


Ekstraktimi kirurgjikal i molarit tė tretė mandibular tė impaktuar (IMTM) ėshtė njė nga operacionet mė tė shpeshta dhe mė tė zakonshme orale dhe maksilofaciale dhe shpesh shoqėrohet me komplikime postoperative si: dhimbje, ngushtim tė gojės (trismus), ėnjtje tė fytyrės dhe osteit alveolar (alveoliti i thatė), infeksion dhe gjakderdhje.

Kirurgėt mund tė pėrdorin strategji dhe ndėrhyrje peri-operative pėr tė minimizuar komplikimet qė lidhen me nxjerrjen e IMTM-sė.

Nė mėnyrė intraoperative, kirurgėt dentarė mund tė zgjedhin midis teknikave tė mbylljes sekondare (SC) dhe mbylljes primare (PC). PC-ja pėrfshin mbylljen e plotė me qėllim primar duke qepur hermetikisht plagėn, ndėrsa nė mbylljen sekondare SC plaga lihet qėllimisht e hapur pėr drenim.

SC-ja pėrfshin gjithashtu teknika hibride nė tė cilat pjesėt e flap-it qepen fort dhe seksionet e tjera lihen tė hapura pėr tė komunikuar me zgavrėn e gojės. Spekulohet se SC-ja mund tė lejojė drenimin e eksudatit inflamator dhe kirurgėt nė favor tė kėsaj teknike pėrmendin mė pak dhimbje dhe ėnjtje postoperative dhe hapje mė tė madhe tė gojės sesa PC-ja.

Nga ana tjetėr, praktikuesit e PC-sė deklarojnė se falė kėsaj teknike mbylljeje zvogėlohet akumulimi i ushqimit nė alveolė dhe mund tė parandalohet ndotja e plagės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje, tė botuar nė Journal of the American Dental Association, autorėt vlerėsuan se cila mund tė ishte mbyllja mė e mirė pėr tė parandaluar komplikimet postoperative pas nxjerrjes sė molarit tė tretė mandibular tė impaktuar, nėse mbyllja sekondare (SC) ose mbyllja primare (PC) ishte bėrė me qepje.

Autorėt kėrkuan literaturėn pėr studime tė pėrzgjedhura dhe tė kontrolluara nė mėnyrė rastėsore qė krahasuan efektet e PC-sė dhe SC-sė pėr dhimbjet, ėnjtjet, trizmusin, infeksionin dhe gjakderdhjen pas ekstraktimit tė molarit tė tretė mandibular tė impaktuar.  

Ekzaminimet, nxjerrja e tė dhėnave dhe vlerėsimet e rrezikut tė paragjykimit u kryen nė mėnyrė tė pavarur dhe nė dy kopje. Rishikuesit grumbulluan rezultatet e studimit duke pėrdorur metaanalizėn e efekteve tė rastėsishme dhe vlerėsuan sigurinė e provave duke pėrdorur klasifikimin e rekomandimeve.

Rezultatet

Krahasuar me PC-nė, SC-ja tregoi pėrfitime tė parėndėsishme nė lidhje me dhimbjen nė ditėn e 7-tė dhe trizmusin brenda 1 jave (siguri e moderuar). Incidenca e infeksionit dhe gjakderdhja nuk ndryshonte ndjeshėm midis dy teknikave (siguri e moderuar).

Sidoqoftė, SC-ja ka tė ngjarė tė shoqėrohet me mė pak ėnjtje nė ditėn 1 dhe 3 pas operacionit. Tė dhėnat nga ky rishikim treguan njė test besimi shumė tė ulėt pėr dhimbjen nė ditėt 1 dhe 3 dhe njė test tė ulėt besimi pėr ėnjtjen nė ditėn e 7-tė.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen dhe nė studime dhe punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se mbyllja sekondare e SC-sė ka pėrfitime tė papėrfillshme nė krahasim me mbylljen primare nė lidhje me trismusin brenda njė jave dhe dhimbjen nė ditėn e 7-tė.

SC-ja ndoshta redukton ėnjtjen me njė sasi tė konsiderueshme nė krahasim me PC-nė nė ditėt 1 dhe 3 pas operacionit, por ka pak prova pėr siguri pėr ditėn e 7-tė.

Ekziston njė ndryshim i parėndėsishėm midis teknikave tė mbylljes nė lidhje me komplikimet infektive dhe hemorragjike.

Implikimet klinike

Kirurgėt oralė, kur pėrballen me zgjedhjen midis dy teknikave tė mbylljes (primare ose sekondare), duhet tė jenė tė vetėdijshėm se mbyllja me sekondare mund tė sjellė njė pėrfitim tė rėndėsishėm vetėm pėr ėnjtjen nė ditėt 1 dhe 3 pas operacionit.

Rezultatet tregojnė se ka njė ndryshim tė parėndėsishėm midis PC-sė dhe SC-sė nė lidhje me trizmusin, infeksionin dhe gjakderdhjen, por se mund tė ketė njė ndryshim tė rėndėsishėm nė favor tė SC-sė nė lidhje me ėnjtjen.

Hulumtimet e ardhshme duhet tė ofrojnė prova tė kontrolluara tė pėrzgjedhura nė mėnyrė rastėsore me cilėsi mė tė mirė, tė cilat krahasojnė gjithashtu teknika tė ndryshme hibride tė SC-sė nė tė cilat pjesėt e flap-it janė qepur fort dhe seksionet e tjera lihen tė hapura, pėr tė pėrcaktuar nėse disa teknika janė mė efektive se tė tjerat nė parandalimin e komplikimeve.

Pėr mė shumė informacion:

Maria Azab, Sara Ibrahim, Allan Li, Azin Khosravirad, Alonso Carrasco-Labra, Linan Zeng, Romina Brignardello-Petersen. Efficacy of secondary vs primary closure techniques for the prevention of postoperative complications after impacted mandibular third molar extractions: a systematic review update and meta-analysis. J Am Dent Assoc ottobre 2022;153(10):943-56.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D