| 19 Mars 2021 |

Kirurgjia e molarit tė tretė: efekti i steroideve sintetike nė zvogėlimin e shenjave dhe simptomave post-inflamatore

Reduktimi i shqetėsimit post-operativ pas heqjes sė molarit tė tretė ėshtė njė temė me shumė interes pėr kirurgėt oralė, maksilofacialė dhe pacientėt e tyre.Medikamente tė ndryshme janė konsideruar si njė pėrpjekje pėr tė zvogėluar pėrgjigjen inflamatore postoperative tė lidhur me heqjen e molarit tė tretė tė poshtėm. Pėrdorimi i steroideve sintetike nė kirurgjinė orale ėshtė bėrė gjithnjė e mė popullor pėr shkak tė efekteve tė tyre tė dobishme nė zvogėlimin e shenjave dhe simptomave post- .....

| 12 Nėntor 2020 |

Plazma e pasur me trombocite si zgjidhje pėr osteonekrozėn

Bisfosfonatet janė pėrdorur gjerėsisht pėr trajtimin e anomalive tė metabolizmit kockor, pėr shembull tė osteoporozės. Pėrdorimi i tyre i vazhdueshėm ēon nė njė inhibim tė fortė tė aktivitetit tė osteoklasteve dhe prandaj ėshtė i mundur njė efekt anėsor i lidhur me tė qė ėshtė osteonekroza e nofullės (BRONJ).Kjo gjendje konsiston nė ekspozimin e kockės sė maksilės ose mandibulės dhe mungesėn e shėrimit tė plagės. Verifikimi i BRONJ varet veēanėrisht nga tipi, kohėzgjatja dhe forma e admini .....

| 29 Tetor 2020 |

Enzima NOS: mjafton pak pėr tė qenė tė lumtur

Enzima NOS (Nitric Oxide Synthase) dhe format e saj tė ndryshme gjenden nė lloje tė ndryshme qelizore, mes tė cilave osteocitet, odontoblastet, endoteliumi dhe pulpa e dhėmbit, pjesė kėto ku funksionet e saj mbeten ende pėr t'u zbuluar. Njė nga studimet e pakta qė janė tė disponueshme, i zhvilluar te molarėt e tretė, ka treguar qė shprehja dhe vendosja e eNOS dhe iNOS nė pulpėn e shėndetshme tė dhėmbit ndryshojnė nga ato tė pulpės sė sėmurė. eNOS ėshtė e pranishme te qelizat e pulpės .....

| 29 Shtator 2020 |

Kontaminimi nė kirurgjinė orale: prevalenca dhe faktorėt e riskut

Dentistėt ashtu si kirurgėt oralė, pėrfaqėsojnė pa diskutim njė kategori shumė tė ekspozuar ndaj sėmundjeve infektive profesionale pėr shkak tė procedurave dentare qė prodhojnė aerosol dhe nebulizime qė pėrmbajnė gjak dhe/ose pėshtymė.Virusi i hepatitit B (HBV), virusi i hepatitit C (HCV) dhe HIV janė disa nga shqetėsimet mė tė zakonshme, edhe pse transmetimi i agjentėve patogjenė nėpėrmjet gjakut nuk ėshtė i shpeshtė nė fushėn dentare.Pėr tė shmangur ēdo lloj transmetimi dhe infektimi, dentist .....

| 13 Gusht 2020 |

Autotransplanti dentar: vlerėsimi i mbijetesės afatgjatė

Transplanti i njė dhėmbi nga njė pjesė nė tjetrėn te i njėjti pacient, i quajtur autotransplant, paraqet sot njė teknikė tė dokumentuar mirė qė duhet tė konsiderohet si alternativė terapeutike e vlefshme ndaj rehabilitimit implantar ose konvencional.Variablat qė i pėrkasin kėsaj procedure (pėrveē karakteristikave tė pjesės dhuruese dhe tė dhėmbit qė do transplantohet) janė:- pjesa pritėse (alveola ekstraktive "e freskėt", alveola ekstraktive "e vonuar" ose alveola artificiale);- zhvillimi i rrė .....

| 10 Gusht 2020 |

Si tė parandalojmė rezorbimin kockor: teknikat ESP

Avulsioni i dhėmbit provokon njė rezorbim tė kockės alveolare qoftė nė drejtim vertikal qoftė nė drejtim horizontal, me njė rimodelim volumetrik spontan tė indeve tė forta dhe tė buta. Ky shėrim i pafavorshėm mund tė sjellė edhe vėshtirėsi tė fundit nė restaurime duke kompromentuar rezultatin estetik.Pėr tė parandaluar procesin e rezorbimit kockor janė sugjeruar teknika tė ndryshme kirurgjikale. Njė nga kėto ėshtė procedura e konservimit e alveolės post-ekstraktive (ESP) me pėrdorimin e membran .....

| 24 Korrik 2020 |

Zgjatja e kurorės dhe procedurat restorative nė sektorėt anteriorė

Zgjatja e kurorės ėshtė njė nga procedurat kirurgjikale qė pėrdoret mė shpesh gjatė praktikės klinike periodontale, ėshtė njė teknikė qė lejon shmangien e cėnimit tė gjerėsisė biologjike, duke lejuar rikthimin nė pozicion mė apikal, duke shmangur kėshtu rezorbimin kockor, recesionin gingival, inflamacionin ose hipertrofinė.Zgjatja e kurorės nė gjashtė sektorėt posteriorė ėshtė analizuar me detaje nė literaturė ndėrsa zgjatja e sektorėve anteriorė ėshtė ende njė argument i diskutuar gjerėsisht.T .....
<<<2 di 13>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D