Pacienti nė kimioterapi dhe ndėrhyrjet stomatologjike

| 4 Shtator 2023 |

Pacienti nė kimioterapi dhe ndėrhyrjet stomatologjike


Pacienti qė pėrballet me njė cikėl kimioterapie, zakonisht ėshtė i inkuadruar nga mjekėt qė ndjekin kurat dhe jo rrallė herė, pėrpara fillimit tė programit tė kurave pacienti ftohet pėr tė eliminuar tė gjitha problematikat e mundshme dentare qė nėse lihen pa trajtuar mund tė gjenerojnė episode septike tė rėndėsishme.

Pėr fat tė keq, kur gjendemi pėrballė kėtyre rasteve kriteret e zgjedhjes nuk janė mė ato konservativė por i pėrgjigjen kritereve qė janė shumė afėr atyre tė emergjencės. Kjo nėnkupton se, pėrballė njė dhėmbi qė nė kushte normale rekuperohet, duhet tė zbatohet njė zgjedhje mė drastike qė sjell ekstraktimin e dhėmbėve qė mund tė kurohen.

Kimioterapia dhe trajtimi i reaksioneve apikale

Kjo ėshtė veēanėrisht e vėrtetė pėr elementet dentarė qė kanė reaksione apikale, si granolumat: kėto patologji, qė lidhen me trajtimet endodontike qė nuk janė kryer ose nuk kanė dhėnė efektin e dėshiruar, mund tė zgjidhen nė periudha qė shkojnė nga gjashtė deri nė dymbėdhjetė muaj. Kjo periudhė kohore nuk ėshtė dhėnė nga masat terapeutike me kimioterapi: kėto barna nė disa raste ulin mbrojtjet imunitare tė pacientit dhe njė proces septik i limituar mund tė evoluojė nė njė mėnyrė shumė tė rėndė dhe invazive, duke dėmtuar shėndetin e pėrgjithshėm tė pacientit qė tashmė kėrcėnohet nga patologjia tumorale.

Prandaj, rėndėsia e njė shėndeti oral tė mirė nė periudhat e mirėqenies ėshtė shumė e madhe sepse nė rastin e terapive me kimioterapi dhėmbėt nuk duhet tė paraqesin kurrė njė problem.

 

Massimo GaglianiPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D