Higjiena orale. Dekalogu pėr njė buzėqeshje perfekte

| 3 Maj 2023 |

Higjiena orale. Dekalogu pėr njė buzėqeshje perfekte


Goja jonė ėshtė shumė e populluar. Mbi 300 lloje tė ndryshme bakteresh jetojnė nė saj dhe shumohen pa pushim pėr shkak tė natyrės sė mukozės: tė lagėsht dhe tė ngrohtė. Ata ushqehen me mbetjet e asaj qė ne hamė. Nė pjesėn mė tė madhe ata kryejnė aktivitete tė dobishme pėr funksionimin e duhur tė trupit. Pėr shembull, ato kryejnė njė funksion mbrojtės dhe na mbrojnė nga bakteret e jashtme, bartės tė mundshėm tė sėmundjeve dhe infeksioneve qė mund tė kenė pasoja nė organe tė tjera. Por, nė mesin e kėsaj popullate tė madhe ka edhe baktere "tė kėqija".

Higjiena orale

Higjiena korrekte dhe e pėrditshme orale, sė bashku me disa stile jetese (ushqyerja e shėndetshme dhe e ekuilibruar), janė thelbėsore pėr mbajtjen e gojės tė pastėr, ruajtjen e shėndetit tė dhėmbėve dhe gengivave dhe kufizimin e shfaqjes sė sėmundjeve. Pėrdorimi i furēės sė dhėmbėve, fillit dentar dhe kontrollet periodike te dentisti dhe higjenisti dentar (ēdo 6/12 muaj) janė tė rndėsishme, por nuk mjaftojnė. Higjiena orale ėshtė e rėndėsishme pėr mirėqenien e pėrgjithshme. Ėshtė njė trajtim parandalues qė kėrkon masa paraprake tė dobishme. Shoqata Italiane e Periodontologjisė dhe Implantologjisė (Sidp) ka hartuar njė dekalog specifik: 10 rregulla qė duhen ndjekur nga tė gjithė pėr higjienėn e pėrditshme orale.

• Lani dhėmbėt tė paktėn dy herė nė ditė, 20-30 minuta pas ngrėnies, pėr tė paktėn 2 minuta. Kjo parandalon formimin e pllakave bakteriale.
• Lani mirė edhe zonat e brendshme tė dhėmbėve. Nėse keni dyshime, mund tė pėrdorni detektorin e pllakave.
• Kur pėrdoret si duhet, furēa elektrike e dhėmbėve ėshtė mė efikase se ajo tradicionale. Preferohen ato me qime tė buta.
• Pėrdorni fill dentar ose furēė interdentare ēdo ditė pėr tė hequr pllakėn dhe grimcat e ushqimit qė mbeten midis dhėmbėve tuaj.
• Nė rast tė tharjes sė gojės ose djegies sė mukozave, ėshtė e dobishme tė pėrdorni gargarė dhe xhel specifikė.
• Mbani njė dietė tė shėndetshme, duke kufizuar marrjen e ushqimeve me sheqer midis vakteve. Abuzimi me sheqerin shkakton prishjen e dhėmbėve. Pėr mė tepėr, kėto ushqime dėmtojnė smaltin pėr shkak tė acideve qė pėrmbajnė. Bėni aktivitet fizik tė rregullt.
• Nė pėrgjithėsi, nė higjenėn e pėrditshme orale, preferohet pėrdorimi i furēave tė dhėmbėve me qime tė buta: qimet e mesme ose tė forta mund tė dėmtojnė mishrat e dhėmbėve dhe smaltin e dhėmbėve. Furēa e dhėmbėve duhet tė ndėrrohet ēdo 3/4 muaj. Me pėrdorim, qimet pėrkulen dhe konsumohen, duke humbur aftėsinė e tyre tė pastrimit. Ndryshe nga sa mendohet, nuk rekomandohet mbrojtja e furēės sė dhėmbėve me kapak plastik: nė fakt, lagėshtia favorizon pėrhapjen e mikroorganizmave. Mbulesa duhet tė pėrdoret vetėm nė raste transporti.
• Sė fundi, mos fėrkoni fort pėrpara dhe mbrapa, dhe trajtoni tė gjitha sipėrfaqet e dhėmbėve tuaj, duke pėrfshirė pjesėn e pasme dhe anash. Pozicioni i furēės ėshtė gjithashtu i rėndėsishėm. Duhet tė vendoset nė njė kėnd prej 45 gradė drejt mishrave tė dhėmbėve. Kjo do ta bėjė mė tė lehtė fshirjen e baktereve dhe pllakės, atij filmi ngjitės e tė pangjyrė qė krijohet dhe mund tė shkaktojė prishje tė dhėmbėve dhe sėmundje tė mishrave tė dhėmbėve. Nėse nuk hiqet, njė pjesė mund tė ngurtėsohet nėn vijėn e mishit tė dhėmbėve dhe tė irritojė mishrat e dhėmbėve.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D