Dentistėt, higjienistėt dhe asistentėt dentarė dhe rreziku pėr ērregullime muskuloskeletore

| 28 Shtator 2023 |

Dentistėt, higjienistėt dhe asistentėt dentarė dhe rreziku pėr ērregullime muskuloskeletore


Dentistėt dhe asistentėt dentarė shpesh sakrifikojnė njė qėndrim korrekt pune pėr tė marrė njė pamje optimale tė zgavrės sė gojės sė pacientit, por kjo rrit rrezikun e zhvillimit tė problemeve muskuloskeletore qė prekin zona tė caktuara tė trupit, si pėr asistentėt, ashtu edhe pėr dentistėt dhe higjienistėt e dentarė.

Studimi i botuar nė "Journal of Environmental Research and Public Health" vlerėsoi se si katėr llojet e stacioneve tė punės (Dental Workplace Concepts, DWC) ndikojnė nė zhvillimin e sėmundjeve qė prekin sistemin muskuloskeletore. Edhe pse studimi ka marrė parasysh vetėm qėndrimin e stomatologut dhe asistentit tė tij, besohet se ai i stomatologut mund tė mbivendoset me atė tė higjenistit dentar.

DWC-tė pėrfaqėsojnė mėnyrėn se si dentisti dhe asistenti pozicionohen me pacientin dhe me instrumentet qė duhet tė pėrdorin gjatė njė vizite dentare; Rreziku ergonomik pėr tė dy punonjėsit e kujdesit shėndetėsor vlerėsohet mė pas nėpėrmjet pėrdorimit tė metodės RULA (Rapid Upper Limb Assessment).

Ky vlerėsim kryhet gjatė simulimit tė njė aktiviteti normal ambulator, nė tė cilin tė dhėnat kinetike tė mbledhura nga lėvizjet e operatorėve, tė regjistruara duke pėrdorur njė sistem pėrvetėsimi tė lėvizjes inerciale, pėrpunohen mė pas me metodėn RULA.

Kėto katėr DWC ndryshojnė nga njėri-tjetri nė bazė tė pozicioneve tė marra nga personeli i kujdesit shėndetėsor: si dentistėt ashtu edhe asistentėt duhet tė ndėrveprojnė me pacientėt dhe njėkohėsisht tė kenė akses nė instrumentet e nevojshme kur pacienti ėshtė i shtrirė nė njė karrige tė shtrirė.

Nė tipin e parė, dentisti ulet nė orėn 9 nga pacienti dhe tė dy punonjėsit e kujdesit shėndetėsor kanė pamje tė drejtpėrdrejtė nga goja e pacientit, dentisti i merr instrumentet nė tė djathtė tė tij, ndėrsa asistenti ulet nė anėn e kundėrt me dentistin nė orėn 3 ora nga pacienti dhe merr instrumentet nė tė majtė, ndėrsa nė tė djathtė ėshtė kabineti dhe tabakaja ėshtė nė nivelin e gjoksit tė pacientit.

Nė llojin e dytė tė DWC-ve, dentisti ndodhet gjithmonė nė orėn 9 nga ana e pacientit, por i merr instrumentet nė tė majtė, ndėrsa asistenti ulet nė anėn e kundėrt tė dentistit nė orėn 3 dhe i merr dhe i merr instrumentet nga e djathta e tij, tė cilat janė gjithmonė tė pozicionuara nė fund.

Nė llojin e tretė instrumentet janė tė vendosura mė lart mbi gjoksin e pacientit, gjė qė siguron njė distancė tė shkurtėr kapjeje, kėtu dentisti ėshtė nė orėn 9 dhe asistenti nė orėn 2.

Sė fundi nė llojin e katėrt instrumentet vendosen nė karrige nėn shpatullat e pacientit dhe tabakaja varet mbi gjoksin e pacientit, dentisti ndodhet nė orėn 12 pas kokės sė pacientit dhe ka shikim tė pjesshėm direkt, por ka mė shumė shikim indirekt tė terrenit tė punės dhe asistenti pozicionohet nė orėn 2-3.

Nė tė katėr llojet ishte e mundur tė vėrehej se operatorėt pranė karrigeve kanė njė rrezik tė lartė pėr tė zhvilluar sėmundjeve muskuloskeletore pėr shkak tė qėndrimeve tė gabuara, megjithatė ishte gjithashtu e mundur tė vihet re se nė tipet DWC 1 dhe 2 trungu mori njė rezultat paksa favorizues si pėr dentistėt ashtu edhe pėr asistentėt.

Ky ndryshim midis stomatologėve dhe asistentėve tė tyre ndodh kryesisht pėr shkak tė mėnyrės sesi tė dy operatorėt janė ulur nė vendin e tyre tė punės, si i marrin instrumentet dhe si rrjedhojė ēfarė lėvizjesh rrotullimi kryejnė, edhe nėse qėndrimi varet gjithashtu nga zakonet personale tė secilit person individual.

Dallimet midis llojeve tė ndryshme tė asistentėve duken vetėm tė nėnkuptuara dhe duket se kanė rreziqe tė ngjashme ergonomike, nė tė vėrtetė kėto dallime janė nuanca qė mund tė kenė njė kuptim tė rėndėsishėm pėr individin, veēanėrisht pėr ata qė tashmė kanė vuajtur nga ērregullime muskuloskeletore, veēanėrisht nė lidhje me qafėn dhe shpinėn.

E fundit, por jo mė pak e rėndėsishme, ėshtė e rėndėsishme tė ndėrmerren ushtrime muskulare dhe gjimnastike pėr tė forcuar sistemin muskuloskeletor pėr tė reduktuar rrezikun ergonomik.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D