Higjiena orale dhe teknologjitė e avancuara. Cila ėshtė zgjedhja e duhur?

| 6 Prill 2023 |

Higjiena orale dhe teknologjitė e avancuara. Cila ėshtė zgjedhja e duhur?


Kėrkimi shkencor ka vėrtetuar teknologjitė e ndryshme tė dedikuara pėr higjienėn orale, nė mėnyrė qė ato tė mund t'i japin mbėshtetje reale dhe tė sigurt profesionistit pėr menaxhimin korrekt tė rasteve klinike, tė cilat shpesh paraqiten si komplekse. Kompleksiteti mund tė reduktohet nė aspekte tė ndryshme, shpesh ato nuk janė vetėm klinike, tė njė natyre sistemike ose tipike tė kavitetit oral, por kompleksiteti kushtėzohet edhe nga pritshmėritė e personit tė asistuar dhe nga respektimi i protokolleve operative tė sugjeruara pėr terapinė nė shtėpi.

Sfera emocionale dhe perceptimi ndijor i personit tė asistuar ndaj teknologjisė nuk mund tė neglizhohet, sepse kushtėzon pėrdorimin e saj si nė aspektin profesional ashtu edhe nė atė shtėpiak.

Ndėr risitė teknologjike duhet tė theksojmė se zgjedhja e duhur se ēfarė tė pėrdoret duhet tė marrė parasysh prirjen e pacientėve drejt asaj qė perceptohet prej tyre si njė vlerė e shtuar e terapisė, ajo qė ata konsiderojnė se pėrmirėson praktikėn klinike. Ne shpesh zgjedhim protokollet e funksionimit bazuar ekskluzivisht nė atė qė ne e konsiderojmė mė tė pėrshtatshme ekskluzivisht nga pikėpamja e suksesit klinik.

Nė terapinė parodontale jokirurgjikale, pėrdorni njė shkallėzues qė ju lejon tė ndėrveproni me zgjedhjen e njė modaliteti tė butė pėrmes sistemit tė ekranit me prekje (Comby Touch) dhe tė ndani zgjedhjen e intensitetit me pacientin, nėse ai ka probleme ndjeshmėrie ose thjesht siklet. nga frika te ndjeni dhimbje, bėn ndryshim.

Personi i asistuar ndihet i "kuruar" nė brishtėsinė e tij

Mbindjeshmėria ėshtė njė problem qė prek shumė pacientė dhe dėgjimit tė ndjesive tė dhimbjes shpesh nuk i kushtohet vėmendja qė meriton. Sot kemi shumė zgjidhje teknologjike tė cilat nė varėsi tė intensitetit tė mbindjeshmėrisė mund tė lehtėsojnė simptomat e bezdisshme, qė nga pėrdorimi i terapisė me laser deri te pėrdorimi i desensibilizuesve profesionistė dhe/ose shtėpiak nė formėn e pastave apo xheleve.

Videokamera intraorale ėshtė njė tjetėr teknologji qė ndihmon nė zmadhimin e situatave klinike pėr tė regjistruar dhe pėr t'i treguar personit tė asistuar ēdo lezion periodontal dentar pėr pėrgjegjshmėri mė tė mirė pėr terapinė shtėpiake dhe profesionale tė vetė lezionit. Pas kapjes sė lezionit ICDAS 2, marrjes sė diagnozės dhe indikacionit pėr pėrgatitjen e planit terapeutik parandalues, aftėsia pėr t'i ofruar pacientit rigjenerimin e udhėhequr tė smaltit me pėrdorimin e peptideve (Curodont Repair), i lejon pacientit njė qasje klinike minimalisht invazive qė do ta lejojė atė tė perceptojė cilėsinė pėrmes inovacionit teknologjik.

Zgjedhja e molekulave pėr pėrdorim tė pėrditshėm, tė cilat pėrveēse janė efektive, kanė njė shije tė kėndshme, lehtėsojnė lezionet nė grykė dhe nuk pigmentojnė sipėrfaqet e dhėmbėve, si vaji i ullirit tė ozonuar (Ialozon) i mundėson pacientit i cili ėshtė veēanėrisht i prirur pėr njė buzėqeshje tė ndritshme qė tė mbajė kimikisht nėn kontroll biofilmin bakterial.

Zgjedhja e furēės sė dhėmbėve midis asaj manuale, elektrike dhe sonike duhet tė konsiderohet nė mėnyrė absolute duke krahasuar ndjesinė e shkathtėsisė dhe efektivitetit tė shprehur nga pacienti. Vetėm ajo qė ai e konsideron mė tė lehtė dhe mė tė kėndshme pėr t'u pėrdorur do tė sjellė pajtueshmėri me protokollet e shtėpisė. E njėjta vėmendje i kushtohet edhe asaj se sa, si dhe cili instrument duhet pėrdorur pėr tė kontrolluar biofilmin bakterial nė hapėsirėn suprakrestale.

Zgjedhja midis furēave me fije ose interdentale duhet tė bėhet nė bazė tė situatės morfologjike aktuale, por niveli i rėndėsishėm i vėmendjes duhet t'i kushtohet shkathtėsisė nė kryerjen e operacioneve tė higjienės nė shtėpi. Nė fakt, filli dentar, pavarėsisht se ėshtė njė ndihmė efikase nėse pėrdoret me pak shkathtėsi, nė prani tė njė fenotipi tė hollė gengival, mund tė krijojė lezione traumatike tė pakthyeshme dhe pėr mė tepėr vėshtirėsia e pėrdorimit ėshtė mė e madhe nė rastin e pacientėve qė ankohen pėr vėshtirėsi nė operim pėr shkak tė duarve qė janė shumė tė mėdha dhe nuk lejojnė hyrjen e lehtė nė zgavrėn e gojės.

Kėrkesat pėr zbardhjen kozmetike duhet tė ndiqen me shumė kujdes pasi pritshmėritė janė tė larta, ka shumė variabla pėr rezultatin dhe burimet e mundshme financiare tė personit tė asistuar janė tė ndryshme, por ėshtė gjithashtu e vėrtetė qė mundėsitė teknologjike ju lejojnė tė keni kaq shumė zgjedhje pėr tė akomoduar klinikė nevojat dhe ekstraklinike tė personit tė asistuar.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D