Shėndeti oral vs shėndeti i pėrgjithshėm. Lidhja midis tyre

| 7 Prill 2023 |

Shėndeti oral vs shėndeti i pėrgjithshėm. Lidhja midis tyre


Goja ėshtė porta e parė pėr bakteret dhe patogjenėt qė mė pas mund tė hollohen brenda trupit: nga njėra anė, kjo pėrkthehet nė sėmundje tė pėrgjithshme qė mund tė shkaktohen, pėrmirėsohen ose kushtėzohen nga shėndeti i dobėt oral; nga ana tjetėr, disa sėmundje tė zgavrės sė gojės mund tė ndikohen nga sėmundjet sistemike. Prandaj, ekziston njė shkėmbim midis dy entiteteve, domethėnė, midis shėndetit oral dhe shėndetit tė pėrgjithshėm tė trupit: njė studim i publikuar sė fundi ka treguar gjithashtu se shėndeti i dobėt oral, veēanėrisht humbja e dhėmbėve, shkakton pėrkeqėsimin e shėndetit sistemik tė njerėzve, me njė predispozitė tė mundshme pėr vdekshmėri nga tė gjitha shkaqet.

Shėndeti oral dhe zemra

Goja dhe zemra flasin me njėra-tjetrėn: agjentėt e jashtėm qė hyjnė nė zgavrėn e gojės mund tė arrijnė nė zemėr, duke shkaktuar inflamacion. Ėshtė e kėshillueshme qė t'i kushtohet vėmendje e veēantė periodontitit (zakonisht i quajtur piorrhea), njė sėmundje dentare, pėrbėrėsi bakterial dhe inflamator i sė cilės mund tė ēojė nė humbjen e dhėmbėve dhe qė prek rreth 60% tė popullsisė (10% nė njė formė tė avancuar), nė mėnyrė tė veēantė gratė: kjo, nėpėrmjet pėrhapjes sė baktereve brenda 'xhepave', rrit inflamacionin e pėrgjithshėm duke e bėrė gjakun mė pak tė lėngshėm, duke ēuar nė njė predispozicion pėr sėmundje kardiovaskulare, si sindroma akute koronare, por edhe iktus dhe aterosklerozė (bllokim tė arterieve). Korrelacioni i fundit shpjegohet dhe demonstrohet nga zbulimi i baktereve periodontale nė ateromat koronare qė formohen nė arterie, duke demonstruar se, pa njė plagė periodontale dhe pėr rrjedhojė, me njė shėndet mė tė mirė oral, pėrhapja e kėtyre baktereve mund tė shmanget

Shėndeti oral dhe mushkėritė

Po aq e rėndėsishme ėshtė lidhja mes zgavrės sė gojės dhe strukturave tė frymėmarrjes, si mushkėritė, tė cilat pėrfaqėsojnė stacionin e parė ku ndalojnė bakteret qė udhėtojnė nga goja, duke shkaktuar patologji tė mundshme respiratore, veēanėrisht te tė moshuarit, te tė cilėt ulja e mbrojtjes imune dhe dėmtimi i shpeshtė periodontal rrit sasinė e mikrobeve nė qarkullim. Njė ndikim tė fortė nė kėtė kontekst mund tė ketė edhe sėmundja periodontale, aq sa pėrfshihet nė listėn e patologjive qė duhen shmangur nga pikėpamja parandaluese pėr formimin e kancerit tė mushkėrive, nga tė cilat mbi 40,000 raste janė diagnostikuar vetėm nė vitin 2020. . Por kjo nuk ėshtė e gjitha: shėndeti i dobėt oral ėshtė shoqėruar me njė incidencė mė tė lartė tė bronkopneumonisė dhe njė shkallė mė tė lartė tė shtrimit nė spital.

Shėndeti oral dhe intestini

Shėndeti intestinal ėshtė gjithashtu i lidhur drejtpėrdrejt me atė tė gojės: njerėzit me sėmundje inflamatore intestinale, si koliti ulceroz dhe sėmundja e Crohn-it, kanė mundėsi mė tė mėdha tė zhvillojnė periodontit duke prekur gjendjen e kavitetit oral. Pėrhapja e mikrobeve nga zgavra e gojės nė zorrė gjithashtu funksionon nė njė drejtim tjetėr, duke pėrkeqėsuar sėmundje tė ndryshme gastrointestinale, duke pėrfshirė sindromėn e zorrės sė irrituar, sėmundjen inflamatore intestinale dhe kancerin kolorektal.

Shėndeti oral dhe shėndeti i kockave

Ata qė vuajnė nga dhimbja e shpinės mund tė gjejnė njė shkak edhe nė shėndetin oral: kėto dhimbje, nė fakt, mund tė lidhen me njė malokluzion dentar, ose njė mospėrputhje midis harkut tė sipėrm dhe tė poshtėm. Ėshtė njė faktor qė mund t'i shtyjė dhėmbėt tė punojnė dhe tė pėrdorin forca nė mėnyrė tė gabuar, duke mbingarkuar disa muskuj dhe kyēe tė cilat shkaktojnė dhimbje shpine dhe dekompensim postural. Vlerėsimi global dhe multidisiplinar qė pėrfshin dentistin, fizioterapistin, ortopedin dhe figura tė tjera kyēe bėhet thelbėsor pėr qėllime diagnostikuese dhe terapeutike.

Shėndeti oral dhe koka

Shėndeti i dobėt oral gjithashtu mund tė ēojė nė dhimbje koke, dhimbje qafe dhe cefalea. Kjo pėr shkak se shtrembėrimi, prishja, humbja e dhėmbėve ose pozicioni i keq i tyre mund tė krijojnė shqetėsime nė ekuilibrin dhe tonin e muskujve aq shumė sa tė lodhin disa muskuj specifikė qė ēojnė nė tė ashtuquajturat dhimbje koke nga tensioni i muskujve. Kėto duhet tė dallohen nga ato qė pėrfshijnė nervin trigeminal ose njė nerv tė rėndėsishėm kranial qė e ka origjinėn nė bazėn e trurit dhe ėshtė i lidhur me zgavrėn e gojės. Kjo, kur stimulohet nga sėmundjet inflamatore akute ose kronike tė gojės, pėson acarim tė konsiderueshėm duke shkaktuar migrenė.

Trajtimet dhe kėshillat

Duke marrė parasysh rolin qendror tė periodontiumit, pra indeve qė mbėshtesin dhėmbėt, ėshtė e rėndėsishme tė nėnvizohet roli i kujdesit dentar dhe stomatologut. Ėshtė thelbėsore tė menaxhohen bakteret e periodontiumit, nė rastin e nevojės pėr vendosjen e implanteve dentare pėr shkak tė mungesės sė njė dhėmbi pėr shkak tė piorresė, ėshtė e rėndėsishme qė sė pari tė trajtohet pacienti pėr tė marrė njė ulje tė 'ngarkesės bakteriale' dhe qė njė zgjidhje cilėsore implantuese. Nuk duhet tė ketė baktere brenda njė implanti dhe vetėm lidhjet konike me precizion tė lartė ofrojnė njė mbyllje mė tė mirė. Sė fundi, megjithėse disa subjekte janė tė predispozuar natyrshėm ndaj sėmundjes periodontale, parandalimi nuk duhet nėnvlerėsuar. Prandaj kėshillohet qė tė ndiqet higjena e duhur orale nė shtėpi, me larjen e dhėmbėve pas ēdo vakti, duke u kujdesur qė tė pastrohen jo vetėm sipėrfaqet e brendshme dhe tė jashtme tė dhėmbit, por mbi tė gjitha ato ndėrdhėmbore me anė tė fijeve interdentale dhe furēave. Larja duhet tė jetė e plotė dhe tė arrijė tė gjitha sipėrfaqet e dhėmbėve, madje edhe ato mė tė pasmet. Pa harruar asnjėherė tė uleni nė karrigen e dentistit tuaj tė paktėn dy herė nė vit, nė mėnyrė qė tė kapni ēdo patologji periodontale, e cila, siē tregohet, mund tė jetė njė rrezik nga pikėpamja kardiovaskulare, pulmonare dhe intestinale, duke qenė njė plagė e hapur nė organizėm dhe jo gjithmonė me simptoma precize. Prandaj, njė vizitė te dentisti duhet tė bėhet pjesė integrale e kontrollit tė pėrgjithshėm tė shėndetit tė secilit.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D