Instrumentėt nikel-titan dhe efekti i temperaturės nė rezistencėn ndaj lodhjes ciklike

Instrumente dhe Materiale | 26 Korrik 2023 |

Instrumentėt nikel-titan dhe efekti i temperaturės nė rezistencėn ndaj lodhjes ciklike


Instrumentėt rrotullues tė kanalit tė rrėnjės NiTi kanė veti dhe karakteristika tė shkėlqyera pėr formimin e sistemit endodontik; pėrdorimi i tyre ka pėrmirėsuar teknikėn e pėrgatitjes sė kanalit rrėnjė duke reduktuar lodhjen e operatorit dhe gabimet procedurale.

Fatkeqėsisht, kėto instrumente mund tė pėsojnė shumė lehtė fraktura, probabiliteti i tė cilave kryesisht varet nga shkalla e lakimit tė kanalit tė rrėnjės dhe nga faktorėt e brendshėm tė instrumentėve. Njė faktor qė ndikon nė forcėn e lodhjes ciklike tė kėtyre instrumentėve ėshtė lloji i lidhjes NiTi i pėrdorur nė prodhimin e tyre.

Pėr mė tepėr, disa studime tė fundit nė literaturė kanė vėrtetuar se temperatura e trupit mund tė ketė njė efekt negativ nė rezistencėn e lodhjes ciklike tė kėtyre lidhjeve, megjithėse nuk ka konsensus pėr kėtė aspekt.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė "International Dentistry Journal", autorėt kanė hetuar dhe krahasuar efektin e temperaturės nė forcėn e lodhjes ciklike tė 3 llojeve tė instrumentėve konvencionalė endodontikė tė aliazhit nikel-titanium (ProTaper Universal, grupi PTU), Gold-Wire (Pro Taper Gold, PTG Group) dhe Fire-Wire (EdgeTaper Platinum, ETP Group).

Njėzet rreshta tė secilit sistem u testuan pėr forcėn e lodhjes ciklike nė njė model flume. Eksperimentet u kryen nė temperaturėn e dhomės dhe nė temperaturėn e trupit nė ujė tė kontrolluar nga temperatura.

Videot u regjistruan duke pėrdorur njė mikroskop operativ me kamerė tė integruar gjatė testimit pėr tė zbuluar thyerjen e instrumentit. U llogarit edhe numri i cikleve qė ēuan nė dėshtim (NCF).

Lloji i dėshtimit u studiua nė mėnyrė makroskopike dhe mikroskopike me njė mikroskop operativ dhe njė mikroskop elektronik skanues, respektivisht.

Rezultatet

NCF-ja nė temperaturėn e dhomės ishte dukshėm mė e lartė se temperatura e trupit nė secilin sistem (P <.001). Krahasuar me tė njėjtėn temperaturė, grupi ETP demonstroi NCF mė tė lartė, i ndjekur nga grupet PTG dhe PTU (P <0.001).

Tė gjithė skedarėt demonstruan dėshtimin makroskopik dhe mikroskopik tė lodhjes ciklike.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se instrumentėt NiTi ndikohen nga temperatura dhe se rezistenca ndaj lodhjes ciklike zvogėlohet nė temperatura mė tė larta dhe rritet nė temperatura mė tė ulėta.

Implikimet klinike

Edhe pse llojet e skedarėve tė hulumtuar nė kėtė studim janė gjeometrikisht identike, Fire-Wire ėshtė e preferueshme mbi Gold-Wire dhe lidhjet konvencionale nikel-titanium pėr rezistencė ndaj lodhjes ciklike.

Pėr mė shumė informacion:

Sirawut Hiran-Us, Sarita Morakul. Effect of temperatures on cyclic fatigue resistance of 3 different Ni-Ti alloy files. Int Dent J 2023 Jul 7;S0020-6539(23)00099-0.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 8 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D