| 22 Tetor 2021 |

Roli i gjuhės gjatė gėlltitjes

Gjatė gėlltitjes, gjuha luan njė rol tė rėndėsishėm, ajo mban bolusin gjatė fazės pėrgatitore dhe  krijon presionin e duhur gjatė fazės sė faringut.Gjatė gėlltitjes, gjuha kryen njė sėrė lėvizjesh komplekse tė koordinuara tė muskujve tė brendshėm dhe tė jashtėm, tė cilat mund tė vėrehen me fluoroskopi dhe ultratinguj.Megjithatė, fluoroskopia ka njė shkallė tė ulėt kampionimi dhe kėrkon ekspozim ndaj rrezatimit, ultratingujt mund tė vlerėsojnė vetėm njė gamė tė kufizuar lėvizjesh dhe tė dyj .....

| 20 Tetor 2021 |

Skaneri intraoral pėr zbulimin e kariesit interproksimal

Pėrdorimi i skanerit intraoral tre-dimensional (3D) pėr monitorimin e shėndetit oral, nė veēanti pėr zbulimin dhe vėzhgimin pasues tė lezioneve karioze, po merr gjithnjė e mė shumė vėmendje si nga studiuesit ashtu edhe nga industria.Metoda e transiluminimit tė dritės infra tė kuqe NIR ėshtė studiuar gjerėsisht nė literaturė, kryesisht pėr zbulimin e lezioneve karioze proksimale dhe okluzale. Kur transiluminimi NIR pėrdoret pėr zbulimin e kariesit interproksimal, drita NIR lėshohet drejtpėr .....

| 13 Tetor 2021 |

Skleroza e shumėfishtė. Ndikimi nė shėndetin oral dhe kėshilla tė dobishme pėr menaxhimin e subjekteve tė prekur

Skleroza e shumėfishtė (SM) ėshtė njė sėmundje kronike e fituar, njė gjendje inflamatore e ndėrmjetėsuar nga imuniteti i sistemit nervor qendror (SNQ) qė mund tė ndikojė nė tru, trungun dhe palcėn kurrizore.Ėshtė njė gjendje nė tė cilėn autoantitrupat sulmojnė proteinat nė mbėshtjellėsin e mielinės qė rrethojnė neuronet, duke ēuar nė formimin e plagėve dhe pllakave qė ndėrhyjnė nė funksionimin e neuroneve. Si rezultat, transmetimi i impulseve nervore mund tė ngadalėsohet, shtrembėrohet ose bllo .....

| 7 Tetor 2021 |

Rezistenca ndaj veshjes. Krahasimi i fasetave nė kompozitė, nė qeramikė dhe smaltit dentar

Zgavra e gojės pėrfaqėson njė mjedis armiqėsor pėr materialet dentare tė cilat pėrdoren nė stomatologji. Streset fizike dhe kimike, tė shkaktuara nga pijet acidike dhe pėrbėrėsit gėrryes tė ushqimit, ose ndryshimet e papritura tė temperaturės mund tė ēojnė nė degradimin e sipėrfaqeve tė kėtyre materialeve.Zbehja e shkaktuar nga gėrryerja e sipėrfaqeve dentare dhe rindėrtimet promovon pėrkeqėsimin dhe formimin e biofilmave, si dhe njollosjen e indeve tė dhėmbėve dhe materialeve tė rindėrtimit, n .....

| 13 Shtator 2021 |

Avantazhet e pėrdorimit tė radiologjisė 3D nė krahasim me radiologjinė tradicionale dy-dimensionale

Nevoja nė rritje pėr saktėsi diagnostikimi nė fushėn e stomatologjisė kėrkon ekzekutimin e njė ekzaminimi tė detajuar klinik shpesh tė shoqėruar me hetime radiografike mbėshtetėse. CBCT (Cone Beam Computed Tomography) ėshtė njė aparat pėr hetimet radiologjike tre-dimensionale qė nisi tė zhvillohej nė fillim tė viteve '90 dhe nisi tė pėrhapej nė praktikat dentare nė vitet 2000. Kjo pajisje ėshtė nė zhvillim tė vazhdueshėm teknologjik dhe tregu i sotėm ofron makineri shumė tė sofistikuara qė po p .....

| 29 Korrik 2021 |

Sa arrijnė ta kuptojnė pacientėt "gjuhėn" e dentistėve?

Nė njė studim tė botuar nė “British Dental Journal”, autori hetoi dhe vlerėsoi mėnyrėn se si e kuptojnė pacientėt terminologjinė qė pėrdoret zakonisht nė fushėn e stomatologjisė.

| 16 Korrik 2021 |

Vlerėsimi i saktė i okluzionit tė pacientit pėrmes teknologjisė dixhitale

Kėrkimi i botuar nė JPD pėrshkruan njė teknikė krejtėsisht dixhitale pėr tė vlerėsuar pozicionin mandibulues / kondilor si pėr okluzionin nė relacionin centrik ashtu edhe atė nė pozicionin e interkuspacionit maksimal
<<<2 di 7>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D