Instrumentėt rrotullues (RCI), si rezervuarė tė mundshėm tė agjentėve infektivė

Instrumente dhe Materiale | 8 Qershor 2023 |

Instrumentėt rrotullues (RCI), si rezervuarė tė mundshėm tė agjentėve infektivė


Frezat e diamantit (DB) dhe frezat me karabit tungsteni (CB) janė instrumentėt rrotullues (RCI) mė tė pėrdorur nė klinikėn dentare. Pėr tė siguruar pėrdorimin e sigurt klinik tė kėtyre produkteve tė kujdesit shėndetėsor (HP), metoda e rekomanduar e pėrpunimit ėshtė sterilizimi, i cili vret tė gjitha format e jetės mikrobike, duke pėrfshirė edhe sporet bakteriale.

Megjithatė, kėto RCI kanė njė sipėrfaqe komplekse, pėr shkak tė pranisė sė dhėmbėzimeve dhe parregullsive, morfologji qė favorizon mbajtjen e mbeturinave dhe baktereve. Prandaj, pastrimi i duhur i tyre dhe sterilizimi i mėvonshėm ėshtė i vėshtirė pėr t'u arritur.

Mundėsia qė RCI-tė mund tė jenė rezervuarė potencialė tė agjentėve infektivė pėr pacientėt dhe dentistėt duhet tė merret parasysh nga profesionistėt e kujdesit shėndetėsor pėr shkak tė pėrdorimit ose trajtimit tė tyre tė papėrshtatshėm.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, qė do tė publikohet sė shpejti nė "Journal of the American Dental Association", autorėt kanė analizuar integritetin strukturor, praninė e mbeturinave dhe kontaminimin bakterial tė RCI-ve tė pėrdorura nė praktikėn klinike pas sterilizimit.

RCI-tė e vlerėsuara nė kėtė studim janė nga i njėjti emėr marke dhe loti prodhimi. Ato u ndanė nė 2 grupe kryesore: freza diamanti DB (n=42) dhe freza me karabit tungsteni CB (n=42).
Secili nga kėto 2 grupe u nda nė nėngrupe me anė tė njė shorti tė thjeshtė.

Grupet dhe nėngrupet u ndanė si mė poshtė:

Nr. 1 ose grupi bazė (GB): RCI tė reja (n=12), tė ndara nė GB-DB (n=6) dhe GB-CB (n=6), ku nuk u krye asnjė sterilizim dhe asnjė pėrdorim klinik.
Nr. 2 ose grupi i kontrollit (G0): RCI tė reja (n=12), tė ndara nė G0-DB (n=6) dhe G0-CB (n=6), ku u krye sterilizimi, por pa pėrdorim klinik.
Nr. 3 ose grupi testues (GT): RCI tė reja (n=60), tė ndara nė 5 nėngrupe me nga 12 RCI secili, tė pėrbėra nga DB (n=6) dhe CB (n=6), ku sterilizimi u krye pas njė numri pėrdorimesh klinike dhe trajtimesh tė pėrcaktuara pėr ēdo nėngrup tė klasifikuara nė bazė tė numrit tė pėrdorimeve klinike:
- GT-1, 1 preparat kaviteti dhe 2 sterilizime;
- GT-2, 2 preparate kaviteti dhe 3 sterilizime;
- GT-3, 3 preparate kaviteti dhe 4 sterilizime;
- GT-4, 4 preparate kaviteti dhe 5 sterilizime;
- GT-5, 5 preparate kaviteti dhe 6 sterilizime.

Tė gjitha RCI-tė u sterilizuan pėrpara pėrdorimit tė parė klinik dhe iu nėnshtruan procedurave tė pėrshkruara mė sipėr, mė pas u vlerėsuan me mikroskop elektronik skanues (SEM) dhe iu nėnshtruan analizave mikrobiologjike.

Kriteret e vlerėsimit pėrfshinin praninė e dėmtimit strukturor, mbeturinave, biofilmit dhe qelizave tė izoluara dhe profilin e tyre fenotipik.

Rezultatet

Tė gjitha grupet CB pėsuan dėmtime strukturore, nga CB-tė e reja deri tek ato qė i janė nėnshtruar 5 cikleve tė pėrdorimit dhe sterilizimit. Nė grupet CB ndodhėn thyerje dhe u vu re humbje e integritetit tė skajeve tė tehut prerės.

Frezat DB treguan dėmtime strukturore vetėm nė grupet e provės (GT-1 nė GT-5). U vu re zhvendosja e grimcave tė diamantit, duke ekspozuar kamare nė matricėn metalike tė majės aktive ku ishin ngjitur grimcat.
Lidhur me praninė dhe mbajtjen e mbeturinave, 100% e RCI-ve (CB, DB) nė grupet GB dhe GT (GT-1, GT-2, GT-3, GT-4, GT-5) (n=30) kishte mbeturina nė sipėrfaqe. Prania e mbeturinave nė RCI nė grupet GT ishte e pavarur nga numri i pėrdorimeve. Asnjė mbetje nuk u gjet nė sipėrfaqen e RCI-ve nė grupin e kontrollit (G0).

Imazhet CB zbuluan mbeturina tė shtuara nė tė tretėn e poshtme tė majės aktive tė bredhave. Analiza EDS konfirmoi se e treta e poshtme e blloqeve CB ishte e pėrbėrė nga hekuri, i cili ndryshonte nga dy tė tretat e sipėrme tė pėrbėrė nga tungsteni.

Nė frezat DB u zbulua se mbeturinat grumbulloheshin midis grimcave tė diamantit dhe nė kamare qė korrespondojnė me zonat e zhvendosjes sė grimcave. Pėr mė tepėr, imazhet e marra nga analiza e frezave DB treguan praninė e mbetjeve tė indit dentar midis grimcave tė diamantit, pasi analiza EDS zbuloi njė prani tė lartė tė fosforit dhe kalciumit nė kėtė rajon.

Frezat me karbit tungsteni tė tė gjitha grupeve dhe grilat e diamantit tė grupit tė testimit treguan dėmtime strukturore.

Tre lloje bakteriale u izoluan nė 4 RCI (9.52%). Njė qelizė e izoluar u vėzhgua nga 1 furēė karabit. Biofilmi u vėzhgua nė 3 RCI (7.14%).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se RCI-tė nuk duhet t'i nėnshtrohen pėrdorimit tė shumėfishtė sepse pas pėrdorimit tė parė klinik ato grumbullojnė dėmtime strukturore dhe mbeturina qė pengojnė fazėn e pastrimit, duke bėrė qė procesi i sterilizimit tė dėshtojė.

Implikimet klinike

Prania e mikroorganizmave dhe dėmtimi strukturor nė frezat RCI konfirmon se kėto instrumente nuk janė tė ndjeshme ndaj sterilizimit tė pėrshtatshėm, fakt qė i karakterizon ato si njė produkt sanitar pėr njė pėrdorim tė vetėm.

Pėr mė shumė informacion:

Francisco Antonio Uchoa-Junior, Terezinha de Jesus Esteves Barata, Lara Stefānia Netto de Oliveira Lećo-Vasconcelos, Evandro Lećo Ribeiro, Anaclara Ferreira Veiga Tipple. Biofilm on and structural damage of rotary cutting instruments after 5 cycles of clinical use and processing. J Am Dent Assoc 2023;S0002-8177(23)001381. https://doi.org/10.1016/j.adaj.2023.03.005Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D