Ēlirimi i mėrkurit nga amalgama dentare pas njė rezonance magnetike. Studimi bėn kuantifikimin

Instrumente dhe Materiale | 26 Tetor 2022 |

Ēlirimi i mėrkurit nga amalgama dentare pas njė rezonance magnetike. Studimi bėn kuantifikimin

Nga Lara Figini


Rezonanca magnetike (MRI) ėshtė njė modalitet diagnostikues e pėrdorur gjerėsisht nė 76 milionė hetime tė kryera nė vitin 2019 nė vendet e Organizatės pėr Bashkėpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD).

MRI-ja ėshtė imazhi i zgjedhjes sė parė nė disa kushte qė janė mė tė zakonshme te pacientėt e moshuar si iktusi, demenca dhe sėmundja e Parkinsonit.

Ndėrsa popullsia nė botė vazhdon tė plaket, rriten mundėsitė qė tė moshuarit tė ekspozohen shpesh ndaj MRI-sė nė tė ardhmen.

Studimet e fundit kanė treguar se merkuri mund tė ēlirohet nga restaurimet dentare me amalgamė kur ekspozohet ndaj MRI-sė (Yilmaz, 2018), duke paraqitur kėshtu njė rrezik teorik tė efekteve toksike pėr pacientėt qė kanė restaurime amalgame gjatė hetimeve tė MRI-sė. 

Shumica e studimeve tė mėparshme mbi ēlirimin e merkurit nga amalgama dentare kanė hetuar fuqinė nė terren tė 1.5 ose 3 Tesla (T) qė zakonisht gjenden nė makinat klinike MRI; megjithatė, fushat e forcės sė 7T tani gjenden duke bėrė rrugėn e tyre nė aplikimet klinike pėr shkak tė rezolucionit mė tė lartė dhe pėrvetėsimit mė tė shpejtė tė imazhit, megjithėse kjo forcė vazhdon ende tė pėrdoret nė kėrkime.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, tė publikuar nė Journal of Dentistry, autorėt matėn lirimin e merkurit nga mostrat e standardizuara tė hidroksiapatitit/amalgamės gjatė skanimeve MRI dhe studiuan ndikimin e fuqisė sė fushės statike dhe fuqisė sė radiofrekuencės (RF) nė ēlirimin e merkurit.

Amalgama u vendos nė 140 disqe hidroksiapatiti dhe u maturua pėr 14 ditė nė pėshtymė artificiale. Mostrat u ndanė nė pesė grupe me 28 ekzemplarė secila pėrpara MRI-sė. Njė grup nuk iu nėnshtrua ekspozimit MRI (grupi i kontrollit) dhe 4 tė tjerėt u ekspozuan ndaj njė skaner MRI 3T (Tesla) ose 7T, secili me fuqi RF tė lartė dhe tė ulėt.

Pėrqendrimi i merkurit u mat me spektrometrinė e masės plazmatike tė ēiftėzuar nė mėnyrė induktive. Grupet u krahasuan duke pėrdorur ANOVA njėkahėshe dhe ANOVA dykahėshe pėr efektet kryesore/ndėrveprimin midis fuqisė sė fushės/fuqisė RF.

Rezultatet

Pėrqendrimi i merkurit ishte mė i lartė nė grupet 7T (fuqi e lartė dhe e ulėt: 15.43/11.33 ng mL - 1) dhe nė grupin 3T me fuqi tė lartė (3.59) krahasuar me grupin e kontrollit (2, 44).

Fuqia e fushės MRI rriti ndjeshėm ēlirimin e merkurit (p <.001) si dhe fuqinė RF (p =030). Nė 3T, ēlirimi i merkurit ishte 20.3 herė mė i ulėt se maturimi i amalgamės dentare dhe pėr njė person vlerėsohet mesatarisht se 1.50 ng kg−1 merkur mund tė ēlirohej gjatė njė skanimi 3T; megjithatė kjo dozė ėshtė dukshėm mė e ulėt se marrja e tolerueshme javore prej 4000 ng kg−1.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi in vitro, tė cilat duhet tė vėrtetohen nė punime tė tjera tė ngjashme in vitro dhe klinike, mund tė konkludohet se ēlirimi i merkurit nga amalgama dentare rritet pas MRI-sė dhe se madhėsia ndryshon ndėrmjet fuqisė sė fushės magnetike dhe fuqisė RF.

Implikimet klinike

Mėrkuri lirohet nga mbushjet dentare me amalgamė gjatė MRI-sė; megjithatė, sasia e lėshuar ka tė ngjarė tė jetė klinikisht e parėndėsishme dhe mbetet shumė nėn kufijtė e ekspozimit tė sigurt.

Pėr mė shumė informacion:

• Yilmaz S, Adisen MZ. Ex vivo mercury release from dental amalgam after 7.0-T and 1.5-T MRI. Radiology 2018;288 (3):799-803.
• James R. Allison, Karthik Chary, Chris Ottley, Quoc C. Vuong, Matthew J. German, Justin Durham, Peter Thelwall. The effect of magnetic resonance imaging on mercury release from dental amalgam at 3T and 7T. J Dent dicembre 2022;127:104322.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D