Alergjitė dhe reaksionet ndaj materialeve dentare

Instrumente dhe Materiale | 10 Nėntor 2022 |

Alergjitė dhe reaksionet ndaj materialeve dentare

Nga Lara Figini


Reagimet orale ndaj materialeve dentare janė tė njohura prej shumė dekadash, por metodat pėr identifikimin dhe eliminimin e tyre vazhdojnė tė jenė "empirike", tė bazuara kryesisht nė syrin dhe pėrvojėn e operatorit.

Disa paraqiten si reaksione inflamatore tė mukozės, tė tjera si ulceracionet e likenoideve orale, tė cilat nė raste tė rralla mund tė predispozojnė pėr rrezikun e kancerit oral.

Kuptimi i rolit tė materialeve nė sėmundjen e mukozės orale ėshtė i rėndėsishėm pėr anėtarėt e ekipit dentar tė pėrfshirė nė pėrzgjedhjen e materialit pėr pėrdorim nė mjedisin klinik.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje tė literaturės, tė botuar nė British Dental Journal, autorėt shqyrtuan njohuritė aktuale mbi reagimet ndaj materialeve tė zakonshme dentare, duke pėrfshirė rolin e "patch test" (testi i ndjeshmėrisė sė kontaktit tė lėkurės) dhe zėvendėsimi i materialeve nė menaxhimin e problemeve klinike.

Nė kėtė artikull, termi "alergji" ėshtė zgjedhur sepse, kur bėhet fjalė pėr materialet dentare, ėshtė mė i kuptuari nga pacientėt.

Megjithatė, nė shumicėn e situatave, termi "alergji" do tė barazohet me mbindjeshmėrinė e tipit tė katėrt.

Rezultatet

Shumica e reaksioneve "alergjike" nė njė mjedis dentar ndodhin midis personelit dentar dhe atij ndihmės dhe mė sė shpeshti pėrfaqėsohen nga dermatiti i kontaktit me materiale tė tilla si lateksi ose reagimet ndaj materialeve jo dentare si dezinfektuesit.

Reaksionet e lėkurės janė shpesh tė tipit tė katėrt tė mbindjeshmėrisė, ndėrsa shumica e reaksioneve orale janė tė natyrės likenoide.

Rezultatet e kėtij rishikimi vėrtetojnė se:

• pak pacientė kanė reaksione tė vėrteta alergjike ndaj materialeve dentare dhe forma imune likenoide ėshtė reaksioni mė i vėrejtur. Shumica e tyre janė reaksione kontakti asimptomatike ose me simptoma tė ulėta me restaurime amalgame;
• kur ka njė reagim nga kontakti gengival rreth njė kurore ose ure qeramike, ka shumė tė ngjarė qė metali tė jetė pėrgjegjės, nėse problemet higjienike janė eliminuar;
• rrėshirat e pėrbėra rrallė shkaktojnė reaksione likenoide;
• nėse dyshohet pėr njė "alergji" ndaj protezave, nė shumicėn e rasteve kjo lidhet me monomerin e palidhur metil metakrilat;
• reagimet ndaj tė gjitha materialeve dentare janė jashtėzakonisht tė rralla te fėmijėt;
• materialet me pėrmbajtje tė lartė nikeli, si kurorat e inoksit, rrallė shkaktojnė njė reaksion oral, megjithėse reaksionet e lėkurės janė tė njohura;

Janė vėnė re raste tė izoluara tė alergjisė ndaj materialeve mbresėlėnėse alginate dhe polisulfide dhe nė literaturė nuk tregohen kundėrindikacione pėr pėrdorimin e tyre.

Menaxhimi i rastit

1. Te pacientėt me reaksion likenoid oral asimptomatik tė shkaktuar nga amalgama, gjėja e parė qė duhet bėrė ėshtė tė identifikoni dhe regjistroni vendndodhjen e lezionit dhe llojin e restaurimit nė kontakt me zonėn e dėmtuar tė mukozės, tė fotografoni zonėn pėr tė demonstruar madhėsinė e reagimit dhe kontaktit me restaurimin, tė propozoni dhe tė hiqni restaurimin e hetuar. Nėse pacienti zgjedh tė mbajė restaurimin nė vend qė ta zėvendėsojė atė, monitorimi i rregullt aktiv duhet tė kryhet nga ekipi dentar pėr ēdo ndryshim tė indeve qė mund tė tregojė njė transformim malinj. Nėse lezioni rreth dhėmbit dhe restaurimi i pazėvendėsuar bėhet mė i madh dhe mė simptomatik, inkurajoni pacientin tė zėvendėsojė urgjentisht restaurimin. Nėse pacienti zgjedh tė zėvendėsojė restaurimin, vazhdoni me kėtė trajtim dhe vėzhgoni lezionin. Regresioni mund tė zgjasė deri nė gjashtė muaj. Nėse zona rreth restaurimit shfaq karakteristika shqetėsuese qė sugjerojnė displazi, bėni njė fotografi dhe dėrgojeni menjėherė te specialisti oral pėr vlerėsim.

2. Pėrballė njė reaksioni kontakti gengival rreth njė kurore apo ure, vendimi kryesor ėshtė nėse do tė pranohet situata apo tė zėvendėsohet proteza apo tė hiqen dhėmbėt nėse janė me prognozė afatshkurtėr.

3. Kur pėrballet me njė reaksion kontakti ndaj njė kompoziti, ai duhet tė trajtohet si reaksione amalgame dhe nė rast zėvendėsimi duhet tė konsiderohet si njė material si jonomer qelqi ose i polimerizuar nė laborator.

4. Nėse dyshohet pėr "alergji" ndaj protezave, pacienti duhet ta heqė kėtė tė fundit pėr disa ditė. Nėse eritema nėn protezė nuk zgjidhet dhe nuk ka mbingarkesė okluzale nė atė vend, merrni parasysh ndonjė sėmundje tjetėr tė mukozės, fotografojeni atė dhe referojini pacientin te njė specialist oral.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se shumica e reaksioneve "alergjike" nė mjedisin dentar ndodhin ndėrmjet personelit dentar dhe atij ndihmės dhe mė sė shpeshti janė dermatit kontakti material, si p.sh. lateksi ose reagimet ndaj solucioneve dezinfektuese.

Nga ana tjetėr, "alergjitė" ndaj materialeve dentare tė mukozės orale  janė pothuajse gjithmonė reaksione likenoide, si ato qė lidhen me restaurimet me amalgamė dhe mund tė korrigjohen duke zėvendėsuar restaurimin me njė material tjetėr mė tė pėrshtatshėm.

Disa metale, pėrfshirė lidhjen e arit, paladiumit, nikelit dhe kromit, janė raportuar gjithashtu se shkaktojnė ndryshime nė mukozėn orale. Mė rrallė, problemet lindin nga materiale tė tjera restauruese, duke pėrfshirė akrilikėt e protezave, kompozitat dhe polialkanoatet e qelqit.

Janė raportuar edhe reagime ndaj materialeve endodontike dhe sealantėve. Nuk ėshtė e qartė se ēfarė roli luan patch testi i lėkurės nė menaxhimin e alergjive ndaj materialeve dentare.

Implikimet klinike

"Patch test" ėshtė pėrdorur pėr shumė vite pėr vlerėsimin e materialeve dentare, por ka disa shqetėsime pėr nivelin e informacionit qė mund tė sigurojė.

Mukoza orale dhe lėkura, edhe pse embriologjikisht tė lidhura, kanė pragje tė ndryshme ndjeshmėrie dhe shpesh materialet qė prodhojnė reaksione tė lėkurės nuk prodhojnė reaksione orale.

Pėr mė tepėr, rezultatet e kėtyre testeve janė subjektive nė atė qė shpesh atyre nuk u jepet njė pėrgjigje vendimtare (po ose jo) dhe interpretimi i njė ndryshimi, siē ėshtė skuqja, nė lėkurė nėn njė material testues tė klasifikuar si "irritues" varet nga karakteristikat e vėrejtura: ngjyra, flluska ose ndryshime nė sipėrfaqe; mė shpesh, ky lexim ėshtė nga njė dermatolog me pėrvojė tė gjerė me testimin e ndjeshmėrisė sė lėkurės, por me pak pėrvojė nė interpretimin e kėtyre rezultateve pėr materialet dentare.

Nė testet e hipersensitivitetit tė vonuar, materialet "alergjenike" aplikohen nė lėkurėn e shpinės pėr njė periudhė 2-4 ditėsh dhe pasi tė hiqen, do tė vėrehen ndryshime tė cilat mund tė variojnė nga eritema e lehtė deri nė flluska.

Fatkeqėsisht, reaksionet "irrituese" mund tė prodhojnė tė njėjtėn pamje, por janė histologjikisht tė ndryshme. Pėr mė tepėr, reagimet pėrgjithėsisht lexohen mė sė voni pas katėr ditėsh, por disa materiale, veēanėrisht metalet, mund tė shkaktojnė reaksione tė konsiderueshme edhe pas kėsaj periudhe, deri nė dy javė. Kjo mund tė ēojė nė negative tė rreme.

Pėr materialet ekzistuese nė gojė me njė ndryshim tė dukshėm ngjitur, ėshtė ekonomikisht dhe mė e besueshme tė zėvendėsohet materiali i dyshimtė me njė me njė rrezik mė tė ulėt sesa kryerja e testit tė ndjeshmėrisė sė kontaktit.

Pėr mė shumė informacion:

Fletcher R, Harrison W, Crighton A. Dental material allergies and oral soft tissue reactions. Br Dent J 2022 maggio;232(9):620-5.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D