Saktėsia e rrezeve konike nė diagnostikimin e resorbimit tė rrėnjės sė jashtme

Instrumente dhe Materiale | 31 Maj 2023 |

Saktėsia e rrezeve konike nė diagnostikimin e resorbimit tė rrėnjės sė jashtme


Resorbimi inflamator i rrėnjės sė jashtme (ERR) ėshtė njė pasojė patologjike e lėvizjes ortodontike tė dhėmbit qė ēon nė humbje kalimtare ose tė pėrhershme tė pėrmbajtjes minerale tė rrėnjėve tė dhėmbit.

Incidenca e ERR-sė duket tė jetė midis 1% dhe 86% te pacientėt qė nuk trajtohen ortodontikisht dhe midis 19% dhe 93% nė pacientėt e trajtuar ortodontikisht.

Megjithatė, dokumentet e disponueshme aktualisht raportojnė se radiografitė 2D nuk janė nė gjendje tė zbulojnė resorbimin e rrėnjės mė tė vogėl se 0.6 mm nė diametėr ose 0.3 mm nė thellėsi.

Disa studime kanė treguar se saktėsia e CBCT-sė ėshtė e ngjashme me atė tė mikro-CT dhe se CBCT-ja mund tė jetė metoda mė e pėrshtatshme pėr diagnostikimin e ERR-sė.

Edhe pse disa studime tė mėparshme e kanė pėrshkruar CBCT-nė si njė zgjedhje mė tė mirė pėr tė zbuluar ERR-nė krahasuar me metodat radiografike tė pėrdorura nė mėnyrė rutinore, ende nuk ka asnjė provė shkencore pėrfundimtare mbi aftėsinė e CBCT-sė pėr tė zbuluar dhe pėr tė pėrcaktuar sasinė e humbjes sė strukturės sė rrėnjės in vivo si dhe specifikėn dhe ndjeshmėrinė pėr kėtė lloj resorbimi tė rrėnjės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje tė botuar "Journal of Evidence Based of Dental Practice", autorėt kanė analizuar performancėn diagnostike tė tomografisė sė kompjuterizuar me rreze konike (CBCT) pėr zbulimin in vivo dhe in vitro tė resorbimit tė rrėnjės sė jashtme (ERR) dhe metodat aktuale dhe tė kaluara pėr tė matur ose klasifikuar ERR in vivo/in vitro pėr sa i pėrket dozave dhe rreziqeve kumulative tė rrezatimit.

Kėrkimi i literaturės u krye pėrmes 6 bazave tė tė dhėnave elektronike sipas njė strategjie kėrkimi tė paracaktuar. Kriteret e pranueshmėrisė u hartuan sipas deklaratės PICO (Problem-Intervention Comparation-Outcomes) dhe cilėsia metodologjike u vlerėsua nėpėrmjet QUADAS-2.

Rezultatet

Shtatėmbėdhjetė punime u zgjodhėn nga gjithsej 7841 artikuj. Vetėm 3 studime raportuan matje sasiore tė ERR-sė nė terma tė vėllimit absolut tė resorbimit (nė mm3). Katėr studime pėrdorėn njė version tė pėrshtatur 3D tė klasifikimit ERR-sė tė propozuar nga Ericson dhe Kurol (Ericson et al., 2000) pėr analizėn 2D, duke e ndarė resorbimin nė 4 kategori: pa resorbim; resorbimi i dritės (0.15, 0.20 dhe 0.30 mm); resorbimi i moderuar (0.60 dhe 1.0 mm); resorbimi i rėndė (1.50, 2.00 dhe 3.00 mm).

Studime tė tjera i kanė klasifikuar rezultatet ERR-sė duke pėrdorur njė metodė subjektive: "pa resorbim rrėnjė", "resorbim i lehtė" (vetėm nėse kontura ėshtė dėmtuar), "resorbim i moderuar" (disa humbje tė zonės sė rrėnjės, duke pėrfshirė majėn, mė pak se 2 mm) dhe "resorbimi i rėndė" (ku mungonte tė paktėn njė e treta e rrėnjės), duke ndjekur kriteret dhe metodologjinė e propozuar pėr analizėn 2D nga Levander dhe Malmgren dhe duke shtuar sipėrfaqet distale, bukale, palatale, meziale.

Gjashtė studime in vivo rezultuan tė kishin rrezik tė ulėt biasi. Ndjeshmėria - konsiderohet si probabiliteti qė rezultati i testit tė jetė pozitiv kur sėmundja ėshtė e pranishme (shkalla e vėrtetė pozitive VP/[VP+FN]) - e pėrgjithshme dhe specifika - probabiliteti qė rezultati i testit tė jetė negativ kur sėmundja nuk ėshtė e pranishme (e vėrtetė shkalla negative; NV/[VN+VP]) - e CBCT pėr diagnozėn e ERR u gjet tė ishte pėrkatėsisht 78.12% dhe 79.25%.

Vlerat mė tė ulėta dhe mė tė larta tė ndjeshmėrisė dhe specifikės sė CBCT-sė pėr diagnostikimin e resorbimit tė jashtėm tė rrėnjės janė gjetur tė jenė pėrkatėsisht 42-98% dhe 49,3-96,3%.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė gjejnė konfirmim nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se ndjeshmėria dhe specifika mė e ulėt dhe mė e lartė e CBCT-sė pėr diagnostikimin e resorbimit tė rrėnjės sė jashtme janė 42-98%, dhe 49, 3- pėrkatėsisht 96.3%. Dozat minimale dhe maksimale efektive tė CBCT pėr diagnostikimin e resorbimit tė rrėnjės sė jashtme janė 34 μSv dhe 1073 μSv.

Implikimet klinike

Ky rishikim theksoi njė gamė tė gjerė tė ndjeshmėrisė dhe specifikės sė CBCT-sė pėr diagnostikimin e resorbimit tė jashtėm tė rrėnjės, kėshtu qė nevojiten studime tė mėtejshme pėr tė sqaruar dozėn minimale tė rrezatimit qė kėrkohet pėr tė diagnostikuar saktė ERR-nė me CBCT-nė.

Pėr mė shumė informacion:

• Levander E, Malmgren O. Evaluation of the risk of root resorption during orthodontic treatment: a study of upper incisors. Eur J Orthod 1988;10(1):30-8. 
• Teresa Baena-de la Iglesia, Rosa Maria Yańez-Vico, Alejandro Iglesias-Linares. Diagnostic performance of cone-beam computed tomography to diagnose in vivo/in vitro root resorption: a systematic review and meta-analysis. J Evid Based Dent Pract 2023 Mar;23(1):101803.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D