| 26 Maj 2023 |

Maskerinat dhe roli i tyre nė demineralizimin e smaltit gjatė trajtimit ortodontik

Demineralizimi i sipėrfaqes sė smaltit ngjitur me pajisjen ortodontike, qė manifestohet fillimisht si lezion me njolla tė bardha (WSLs) ėshtė njė efekt anėsor i pakėndshėm, i rėndėsishėm dhe prevalent i trajtimit ortodontik, i cili dėmton rezultatet e kėtij trajtimi. Parandalimi, diagnostikimi dhe trajtimi i WSLs janė thelbėsore pėr tė minimizuar prishjen e dhėmbėve dhe ēngjyrosjen, qė do tė dėmtonte estetikėn e buzėqeshjes. Vitet e fundit, njė numėr nė rritje i pacientėve adoleshentė dhe adult .....

| 5 Maj 2023 |

Njė pajisje e re portative pėr diagnostikimin e bruksizmit tė natės. Vlerėsohet efektiviteti i saj

Bruksizmi mund tė ēojė nė probleme tė ndryshme klinike si konsumimi i dhėmbėve, thyerja e tyre, dėshtimi i restaurimeve konservative dhe protetike, acarimi i gjuhės dhe i faqeve, hipertrofi tė muskujve dhe deri te dhimbjet e gojės.Diagnoza e bruksizmit tė natės (SB) ėshtė impenjuese dhe metodat aktuale pėr ta arritur atė nuk janė lehtėsisht tė arritshme pėr dentistėt. Prandaj ka lindur nevoja pėr tė zhvilluar njė metodė tė besueshme dhe tė aftė pėr tė vlerėsuar SB-nė nė njė mėnyrė tė thjeshtė d .....

| 17 Mars 2023 |

Trajtimi i apneas obstruktive tė gjumit me aparatin e avancimit mandibular. Lidhja me tiparet kraniofaciale

Apnea obstruktive e gjumit (OSA) ėshtė njė sėmundje heterogjene, me simptoma komplekse dhe pėrgjigje tė ndryshme ndaj trajtimit midis individėve tė ndryshėm. Disa studiues kanė propozuar diferencimin e fenotipeve tė OSA-sė nė kombinim me praktikėn klinike, nė mėnyrė qė tė ndėrmerren trajtime precize, me synimin pėr tė pėrmirėsuar efektin kurativ, cilėsinė e jetės dhe pajtueshmėrinė e pacientit.Kohėt e fundit, modeli kraniofacial ėshtė propozuar pėr tė fenotipizuar OSA-nė. Faktorėt kraniofacialė .....

| 29 Nėntor 2022 |

Gjuha e lidhur dhe prevalenca e saj

Gjuha e lidhur (Ankyloglossia) ėshtė njė anomali kongjenitale e karakterizuar nga njė frenulum gjuhėsor i shkurtėr ose i ngjitur fort nė muskulin genioglossus, i cili kufizon lėvizjet e gjuhės dhe mund tė shoqėrohet me probleme tė ushqyerjes me gji, mund tė ndikojė nė tė folur dhe gėlltitje dhe mund tė shkaktojė probleme ortodontike, si malokluzioni, kafshimi i hapur dhe diastema e incizivėve mandibular.Ekzistojnė disa metoda vlerėsimi pėr diagnostikimin e gjuhės sė lidhur, ndėr tė cilat:• .....

| 11 Tetor 2022 |

Efektiviteti i fizioterapisė nė mialgjinė e muskujve mastikatorė

Ērregullimet temporo-mandibulare (TMD) janė gjendje tė zakonshme kronike tė dhimbjes muskuloskeletore nė tė cilat nyja temporomandibulare (TMJ), muskujt pėrtypės ose tė dyja, pėrjetojnė dhimbje dhe/ose kufizime funksionale tė lėvizjes sė nofullės.TMD-tė kanė njė prevalencė prej 5-12% dhe simptomat dhe shenjat klinike janė: dhimbje, artralgji, zhvendosje e diskut me reduktim (DDwR), zhvendosje e diskut pa reduktim (DDwoR) dhe sėmundje degjenerative tė kyēeve.Fizioterapia duhet tė konsiderohet si .....

| 7 Qershor 2022 |

Resorbimi i rrėnjės nga trajtimi ortodontik. Dhėmbėt e trajtuar endodontikisht nė krahasim me dhėmbėt vitalė

Resorbimi i rrėnjės i induktuar nė mėnyrė ortodontike (OIRR) ėshtė njė efekt i dėmshėm qė shpesh lidhet me trajtimin ortodontik dhe pėrfshin resorbimin sipėrfaqėsor tė rrėnjės me humbje tė ēimentos. Kjo mund tė bėhet njė gjendje e pakthyeshme kur pėrfshhet dentina, duke rezultuar nė humbjen e strukturės sė dhėmbit, shkurtimin e majės dhe anėve tė sipėrfaqes sė rrėnjės. Etiologjia e tij ėshtė objekt polemikash, pasi disa faktorė mund tė ēojnė nė OIRR i cili konsiderohet si multifaktorial dh .....

| 8 Prill 2022 |

Problemet dentare dhe ortodontike. Mund tė vijnė si pasojė e pėrdorimit tė kapės?

Njė nga zakonet mė tė shpeshta tė thithjes joushqyese nė vitet e para tė jetės ėshtė pėrdorimi i kapės.Edhe pse provat shkencore kanė bėrė tė ditur pėrfitimet qė rrjedhin nga pėrdorimi, shqetėsimet e nėnave pėr pėrdorimin e saj po rriten gjithnjė e mė shumė. Shqetėsime tė tilla krijojnė konfuzion; nė fakt, prindėrit shpesh mbėshteten nė kėshillat e profesionistėve pėr tė marrė sqarime mbi pėrdorimin e saj.Qėllimi i rishikimit nga Cenzato et al., botuar nė Dental Cadmos nė prill 2022, ėshtė .....
<<<2 di 14>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D