| 29 Mars 2023 |

Furēat elektrike tė dhėmbėve nė krahasim. Sonike vs rrotulluese

Heqja e rregullt dhe e plotė e pllakės dentare ndodh kryesisht pėr shkak tė furēės sė dhėmbėve. Furēat e dhėmbėve janė nė dizajne tė ndryshme, tė ndryshme nė formėn e dorezės, kokės sė furēės, rregullimit tė shpimeve dhe formave tė filamentit.Furēat elektrike tė dhėmbėve (PTB) janė pėrdorur qė nga vitet 1940 dhe vazhdojnė tė pėrdoren gjerėsisht edhe sot dhe kanė treguar rezultate tė mira nė reduktimin e pllakės dentare dhe gengivitit nė krahasim me furēat manuale tė dhėmbėve (MTB) si nė afat tė .....

| 14 Mars 2023 |

Fėmijėt qė ushqehen mė gjatė me gji janė tė predispozuar tė konsumojnė mė pak sheqer

Mėsimi i hershėm i fėmijėve pėr tė mos konsumuar ushqime me sheqer tė shtuar dhe nxitja e ushqyerjes me gji janė dy strategji pėr t'u fokusuar brenda dy viteve tė jetės, pėr tė zvogėluar rrezikun e zhvillimit tė kariesit dentar.Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH) rekomandon ushqyerjen ekskluzive me gji pėr gjashtė muajt e parė tė jetės. Mė pas, pas nisjes sė ushqimeve tė ngurta, ushqyerja me gji duhet tė vazhdohet sipas kėrkesės sė fėmijės, deri nė moshėn dy vjeē ose mė shumė. Pėr mė tepė .....

| 28 Shkurt 2023 |

Lidhja midis higjienės orale dhe vdekshmėrisė nga sėmundjet kardiovaskulare

Higjiena e dobėt orale ėshtė e lidhur me disa me ndryshime tė rėndėsishme nė pėrbėrjen dhe funksionin e mikrobiomės orale. Megjithatė, ende nuk ėshtė pėrcaktuar nėse higjiena e mirė orale pėrkthehet nė pėrfitime shėndetėsore sistematike.Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizėsNė njė studim tė botuar nė "British Dental Journal", autorėt janė pėrpjekur t'i pėrgjigjen pyetjeve tė mėposhtme.A mund tė ndikojė higjiena orale nė shtėpi (OHS) nė vdekshmėrinė nga sėmundjet kardiovaskula .....

| 23 Shkurt 2023 |

Si menaxhohet shėndeti oral nė mosha tė caktuara

Vėzhgimi klinik i shenjave dhe simptomave klinike tė personit tė asistuar ėshtė pika fillestare pėr pėrgatitjen e njė plani terapeutik parandalues qė mund tė sigurojė cilėsinė e shėrbimeve dhe standardet e efikasitetit tė shėndetit dento-periodontal. Korrelacioni i kushteve tė zgavrės sė gojės me shėndetin sistemik duhet tė bėjė qė operatori tė ndėrlidhet nė njė mėnyrė ndėrdisiplinore pėr tė menaxhuar nevojat nė ndryshim tė individit, veēanėrisht pėr pacientėt e moshuar. Nė rastin e protokollev .....

| 2 Shkurt 2023 |

Remineralizimi i njollave tė bardha pas zbardhimit. Studimi vlerėson efikasitetin e nanohidroksiapatitit

Lezionet e njollave tė bardha (WSL) shpesh diagnostikohen pas heqjes sė aparateve fikse ortodontike, me njė incidencė prej 30-70%, duke prekur si dhėmbėt e pėrparmė ashtu edhe atė tė pasmė.WSL-tė pėrfaqėsojnė shenjėn e parė tė demineralizimit tė smaltit, qė ndodh si rezultat i rėnies lokale tė pH tė shkaktuar nga nėnproduktet e metabolizmit tė baktereve tė pllakės. Duke marrė parasysh qė kėto lezione zhvillohen pėrmes njė procesi dinamik tė demineralizimit dhe remineralizimit, ato zakonisht kar .....

| 1 Shkurt 2023 |

Ērregullimet muskuloskeletore te higjienistėt dentarė

Ērregullimet muskuloskeletore (DMS) janė patologji profesionale qė prekin klasa tė ndryshme profesionistėsh dhe pėrfaqėsojnė njė temė tė rėndėsishme pėr arsye tė ndryshme, kryesisht mungesa nė punė.Mosbalancimi i tonit tė muskujve, i cili ėshtė ēelėsi nė DMS, shkakton tensione muskuloskeletore qė ndryshojnė jo vetėm sferėn fizike, por edhe atė psikologjike.Faktorėt qė shkaktojnė DMS-tė pėrfshijnė ngritjen e peshave, lėvizjet e pėrsėritura, qėndrimet e pasakta ose statike, dridhjet dhe rutinėn i .....

| 30 Janar 2023 |

Protezat e lėvizshme. Ja, si mund t'i pastrojmė nė mėnyrė efikase

Pastrimi i protezave tė lėvizshme ėshtė thelbėsor pėr tė ruajtur shėndetin e indeve orale qė janė nė kontakt me tė por pacientėt dhe veēanėrisht pacientėt e moshuar jo gjithmonė mund tė kryejnė me saktėsi lėvizjet manuale pėr tė siguruar njė higjienė tė pėrshtatshme. Por cila ėshtė metoda e duhur qė duhet t'i kėshillohet pacientėve qė kanė vėshtirėsi nė lėvizjen e duarve me saktėsi pra nė larjen e dhėmbėve me furēė? Sipas njė grupi kėrkuesish nga Tajvani kėtyre pacientėve mund t'ju kėshillojmė .....
<<<2 di 24>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D