Peri-implantiti, njė sfidė e re pėr dentistin

Implantologji | 5 Shkurt 2024 |

Peri-implantiti, njė sfidė e re pėr dentistin

Duke cituar njė studim korean, prof. Gagliani u kujton dentistėve dhe higjienistėve dentarė se trajtimi i peri-implantitit nuk duhet tė konsiderohet si njė procedurė...


Duke cituar njė studim korean, prof. Gagliani u kujton dentistėve dhe higjienistėve dentarė se trajtimi i peri-implantitit nuk duhet tė konsiderohet si njė procedurė e vetme, por si njė cikėl i vazhdueshėm trajtimi dhe rivlerėsimi.

Nuk ka kuptim ta fshehim qė vitet e ardhshme do tė jenė ato tė peri-implantitit. Kjo temė njihet prej kohėsh. Njė studim korean hedh dritė mbi njė skemė interesante arsyetimi, qė mund tė ēojė nė konsiderata tė dukshme: ruajtja e jetėgjatėsisė sė implanteve nuk duhet tė devijojė shumė nga diktatet e periodontologjisė klasike. Theksohet roli dhe vėmendja qė duhet t'i kushtojė dentisti gjykimit, me ndershmėri intelektuale, nėse njė implant ka dėshtuar dhe pėr rrjedhojė duhet hequr, apo nė tė kundėrt, nėse implanti mund tė trajtohet nga ana kirurgjikale.

Pikėrisht, trajtimi qė shoqėrohet me hemorragji do tė ishte baza e ndėrhyrjeve vendimtare pėr tė kufizuar ose eliminuar rrjedhjen septike, qė do tė ēonte nė humbjen pėrfundimtare tė implantit dhe tė njė pjese tė mirė tė indit kockor pėrreth tij.

Autorėt raportojnė gjithashtu se, studimet e fundit kanė rekomanduar pėrdorimin e shtuar tė antibiotikėve nė kyretazhin jokirurgjikal. Kjo gjė e ka bėrė mė tė suksesshėm trajtimin jokirurgjikal pėr peri-implantitin, por vėzhgimi i dėmtimeve ėshtė vendimtar nė shumicėn dėrrmuese tė rasteve.

Ata konkludojnė se ėshtė e nevojshme qė pacientėt tė regjistrohen nė programet e mirėmbajtjes.

Vizitat e mirėmbajtjes duhet tė pėrfshijnė kontrollin profesional tė pllakės dhe forcimin e kujdesit higjienik pėr pacientėt dhe intervali i tyre duhet tė pėrcaktohet sipas rrezikut individual pėr peri-implantit.

Dentistėt dhe higjienistėt dentarė duhet tė mbajnė mend se trajtimi i peri-implantitit nuk ėshtė njė procedurė e vetme, por njė cikėl i vazhdueshėm trajtimi dhe rivlerėsimi.
Me fjalė tė tjera: asgjė e re nė horizont. Gati pėr punė?Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D