| 17 Janar 2022 |

Saktėsia e udhėzuesve kirurgjikalė tė implanteve. Sisteme tė ndryshme printerėsh 3D nė krahasim

Vendosja e saktė e implanteve dentare ėshtė thelbėsore pėr tė parandaluar dėmtimin e strukturave anatomike dhe pėr tė optimizuar rehabilitimin protetik, duke sjellė kėshtu njė sukses klinik afatgjatė.Rrjedhimisht, kirurgjia e implanteve me ndihmėn e kompjuterit u zhvillua pėr tė optimizuar pozicionimin e implanteve dentare dhe pėr tė thjeshtuar manovrat pėr implantologun.Prodhimi i njė modeli pėr kirurgjinė e implantit tė udhėhequr kėrkon tre hapa:• marrja e tė dhėnave tė pacientit;•  .....

| 23 Dhjetor 2021 |

A ekziston njė lidhje mes periodontitit dhe shtimit tė mundėsisė pėr zhvillim tė perimplantitit?

Perimplantiti (PI) ėshtė njė sėmundje inflamatore kronike komplekse shumė e pėrhapur dhe shpesh asimptomatike qė kulmon me humbjen progresive tė kockave mbėshtetėse rreth implanteve dentare. Etiologjitė e PI dhe periodontitit (PR) mendohet tė jenė tė ndėrmjetėsuara mikrobikisht.Gjetjet e fundit sugjerojnė se ekziston njė nivel i fortė i provave qė pacientėt me njė histori tė mėparshme tė PR, me kontroll joadekuat tė biofilmit dhe mungesė tė kujdesit tė rregullt tė mirėmbajtjes, janė nė njė rrez .....

| 22 Dhjetor 2021 |

Kurora me disilikat litiumi nė implant: e ēimentuar vs e vidhosur

Implantet individuale mund tė restaurohen me kurora tė ēimentuara ose tė vidhosura. Komplikimet teknike priten mė sė shumti pėr kurorat e vendosuar me vida, ndėrsa ndėrlikimet biologjike janė mė tė shpeshta nė rehabilitimet e ēimentuara.Avantazhi kryesor i restaurimit me vida ėshtė rikuperimi dhe fakti qė komplikimet teknike mund tė riparohen mė lehtė duke berė tė mundur heqjen e kurorės sipas nevojės.Megjithatė, prania e vrimės sė hyrjes pėr vidėn mund tė zvogėlojė rezistencėn ndaj thyerjes sė .....

  |

| 16 Dhjetor 2021 |

Koncepti i gjerėsisė biologjike rreth implantit

Gjerėsia biologjike rreth dhėmbit natyral pėrbėhet nga epiteli lidhor 0,97 mm i gjerė dhe indi lidhor fibroz 1,07 mm, dhe ėshtė distanca midis sulkut gengival dhe kreshtės alveolare rreth 2 mm.Gjerėsia biologjike rreth implantit ėshtė shumė e ngjashme me atė rreth dhėmbit natyror, por ndryshon nė shumė aspekte pėr sa i pėrket konceptit, formimit, rimodelimit, strukturės dhe funksionit.Gjerėsia biologjike nė implante tregon njė distancė mė tė madhe nga maja e mukozės peri-implantare nė kont .....

| 29 Tetor 2021 |

Diabeti melit i tipit 2 mund tė komprometojė suksesin e implanteve

Diabeti melit (DM) ėshtė njė sėmundje komplekse sistemike kronike qė pėrfshin metabolizmin e karbohidrateve, ndėrlikimet e sė cilės ndikojnė nė cilėsinė e jetės.Implantologjia nė pacientėt diabetikė ėshtė e diskutueshme pėr shkak tė efektit negativ tė hiperglicemisė nė osteointegrimin.Megjithėse terapia me implant ėshtė kundėrindikuar nė pacientėt diabetikė tė kontrolluar keq, ka gjithashtu disa polemika nė lidhje me vendosjen e implanteve nė pacientėt me diabet tė kontrolluar mirė.Tipologjia e .....

| 15 Tetor 2021 |

Overdentura mandibulare nė njė implant tė vetėm me ngarkesė tė menjėhershme

A mund tė jetė njė alternativė e vlefshme pėr protezat tradicionale tė lėvizshme? Vlerėsimi i kostove dhe kėnaqėsia e pacientit

| 11 Tetor 2021 |

Krahasimi mes implanteve tė reja trefazore me zirkon dhe implanteve me titan

Pėrmirėsimet estetike po bėhen njė qėllim i rėndėsishėm kėrkimor nė implantologjinė dentare, kėshtu qė kohėt e fundit interesi pėr implantet qeramike ėshtė bėrė gjithnjė e mė i madh.Ngjyra gri e titanit mund tė jetė njė problem estetik nė zonat anteriore dhe premolare, veēanėrisht nėse fenotipi gingival ėshtė i hollė.Kėrkesat estetike kanė ēuar nė krijimin e njė materiali pėr vidat implantologjike tė pėrbėrė nga zirkoni tetragonal i modifikuar me yttrium (3Y-TZP), njė material i cili ka vetėm n .....
<<<2 di 21>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D