E ardhmja e kirurgjisė robotike tė implanteve

Implantologji | 12 Prill 2023 |

E ardhmja e kirurgjisė robotike tė implanteve


Kirurgjia robotike e implanteve me asistencė kompjuterike (r-CAIS) ėshtė shfaqur kohėt e fundit si njė teknologji e re dixhitale nė kirurgjinė orale dhe maksilofaciale, e cila kombinon pėrfitimet e reagimeve nė kohė reale dhe manipulimit tė saktė operativ.

Teknologjia aktuale r-CAIS pėrfshin njė robot udhėzues tė prekshėm, njė sistem ndihmės robotik gjysmė aktiv, i pėrbėrė nga njė krah operativ dhe njė krah i makinės matėse koordinative, i cili ofron udhėzime vizuale dhe reagime fizike (tė prekshme) gjatė implantologjisė.

Nė sistemin robotik tė detyrės-autonomisė, kirurgu ka njė kontroll tė mjaftueshėm mbi sistemin: pėr shembull, ai tregon se ku duhet tė vendoset njė implant dhe sistemi robotik kryen nė mėnyrė autonome detyrėn e osteotomisė ndėrsa kirurgu monitoron dhe ndėrhyn sipas nevojės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik, tė botuar nė "Journal of Dentistry", autorėt kanė hetuar saktėsinė e kirurgjisė sė implanteve autonome robotike tė asistuara nga kompjuteri (r-CAIS) pėr vendosjen e implantit tė njė dhėmbi tė vetėm.

Dhjetė pacientė me njė dhėmb tė vetėm tė humbur u regjistruan pėr kirurgji autonome robotike tė implantit dhe iu nėnshtruan njė tomografie tė kompjuterizuar me rreze konike (CBCT) me njė shėnues vendosjeje. Para operacionit u krijuan vendosja virtuale e implantit dhe njė plan shpimi.

Sistemi autonom robotik pėrfshinte njė sistem operativ, njė krah robotik, njė sistem gjurmues optik dhe njė tregues pozicionimi. Sistemi robotik kryente automatikisht osteotominė pėr vendosjen e implantit dhe pozicionimin intraoperativ nėn mbikėqyrjen e kirurgut.

U krye njė skanim CBCT postoperativ pėr tė vlerėsuar devijimet midis implanteve tė planifikuara dhe tė vendosura.

Rezultatet

Nuk u raportuan ngjarje tė padėshiruara kirurgjikale dhe komplikime postoperative (p.sh., infeksioni dhe dėshtimi i hershėm i implantit). Kirurgjia robotike e implanteve autonome tregoi pėrkatėsisht njė devijim mesatar tė pėrgjithshėm koronal prej 0,74 mm (95% CI: 0,53 deri nė 0,94 mm), njė devijim mesatar tė pėrgjithshėm apikal prej 0,73 mm (95% CI: 0,53 deri nė 0,93 mm) dhe njė devijim kėndor prej 111. ° (95% CI: 0,78 deri nė 1,44 °).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se kirurgjia autonome robotike me asistencė kompjuterike ka njė saktėsi tė lartė pėr vendosjen e implanteve tė vetme falė kontrollit tė devijimit kėndor dhe gabimeve aksiale.

Implikimet klinike

Kirurgjia autonome e asistuar nga robotėt mund tė sjellė njė epokė tė re tė implantologjisė dixhitale, duke ofruar saktėsi tė paparė tė qasjes kirurgjikale.

Megjithatė, nevojiten mė shumė prova klinike pėr tė mbėshtetur gjetjet klinike tė bazuara nė prova.

Pėr mė shumė informacion:

Shuo Yang, Jiahao Chen, An Li, Ke Deng, Ping Li, Shulan Xu. Accuracy of autonomous robotic surgery for single-tooth implant placement: a case series. J Dent 2023;132:104451.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D