Ndikimi i duhanit nė mikrobiotėn peri-implantare

Implantologji | 15 Maj 2023 |

Ndikimi i duhanit nė mikrobiotėn peri-implantare


Peri-implantiti ėshtė njė gjendje e karakterizuar nga inflamacioni nė tė cilėn kocka alveolare me thellėsi mė tė madhe tė sondės shkatėrrohet dhe shoqėrohet me kontroll mė tė dobėt tė pllakės bakteriale dhe shton rrezikun pėr periodontitit tė rėndė.

Nė tė njejtėn mėnyrė me mikroorganizmat periodontale te gengivat e shėndetshme, mikroorganizmat nė indet peri-implantare tė implanteve tė shėndetshme janė kryesisht koke Gram-pozitive dhe organizma shufrash. Mikrobiota nė nivelin e zonave tė sėmura peri-implantare pėrbėhet nga anaerobe Gram-negative tė shoqėruara me patogjenė tė periodontitit dhe mikroorganizma oportunistė, dhe shpesh shoqėrohet me anaerobe tė shufrave Gram-pozitive jo sakarolitike.

Tė dhėnat tregojnė se patogjenėt e zbulueshėm nė periodontit janė Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola dhe Tannerella forsythia, duke sugjeruar se peri-implantiti mund tė jetė njė infeksion anaerobik polimikrobik; megjithatė, specifika e mikrobiotės qė shkakton peri-implantitin mbetet ende e paqartė.
Pirja e duhanit ėshtė njė faktor rreziku i rėndėsishėm pėr periodontitin dhe mund tė ndikojė nė profilin e mikrobiotės nė indin peri-implantar.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė publikuar nė "Journal of Dentistry", autorėt kanė vlerėsuar studimet qė kanė tė cilėt kanė analizuar lidhjen midis pirjes sė duhanit dhe mikrobiotės peri-implantare, me synimin pėr tė arritur nė njė pėrgjigje pėr pyetjet e mėposhtme:

A ka dallime nė mikrobiotėn e indeve tė shėndetshme peri-implantare midis duhanpirėsve dhe jo-duhanpirėsve?
A ka dallime nė mikrobiotėn e indit tė sėmurė peri-implantues midis duhanpirėsve dhe jo-duhanpirėsve?
A ndikon pirja e duhanit nė kalimin e mikrobiomės nga gjendja e shėndetshme nė tė sėmurė?

Autorėt e kėtij rishikimi kryen njė kėrkim elektronik tė literaturės pėrmes bazave tė tė dhėnave Medline/PubMed, Embase dhe Scopus deri nė janar 2023 pa kufizime gjuhėsore.

Nė rishikim u pėrfshinė tė gjithė studimet qė vlerėsonin mikrobiotėn peri-implantare tė duhanpirėsve nė krahasim me atė tė jo-duhanpirėsve. Cilėsia metodologjike u vlerėsua duke pėrdorur shkallėn e pėrshtatur Newcastle-Ottawa.

Rezultatet

Katėrmbėdhjetė studime u identifikuan pėr t'u pėrfshirė nė kėtė rishikim dhe prej tyre, 85.7% u vlerėsuan me cilėsi metodologjike mesatare-tė lartė. Tė dhėnat treguan se frekuenca dukshėm mė tė larta tė patogjenėve anaerobe u zbuluan nė indet e shėndetshme peri-implantare tė duhanpirėsve. Mė pak diversitet i mikrobiotės u vu re nė vendet e shėndetshme peri-implantare tė duhanpirėsve.

Nė kalimin nga gjendja klinikisht e shėndetshme nė atė tė sėmurė, pirja e duhanit formėsoi mikrobiotėn peri-implantare, duke reduktuar speciet e mira ose komenzale dhe duke pasuruar speciet patogjene.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėrbėrja e mikrobiotės peri-implantare mund tė ndikohet nga pirja e duhanit.

Implikimet klinike

Mjeku klinik duhet tė ketė parasysh se nė kalimin nga njė gjendje klinikisht e shėndetshme nė njė gjendje tė sėmurė, pirja e duhanit redukton speciet komenzale nė mikrobiotėn peri-implantare, duke pasuruar speciet patogjene.

Prandaj, pėrbėrja e mikrobiotės peri-implantare mund tė ndikohet nga pirja e duhanit. Megjithatė, nevojiten studime tė mėtejshme pėr tė pėrcaktuar ndikimin e pirjes sė duhanit nė mikrobiotėn peri-implantare.

Pėr mė shumė informacion:

Shu-Mi Chih, Chia-Dan Cheng, Siao-Han Chen, Cheng-En Sung, Ren-Yeong Huang, Wan-Chien Cheng. The impact of smoking on peri-implant microbiota: a systematic review. J Dent giugno 2023;133:104525.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D