Implantet dentare te pacientėt me osteoporozė

Implantologji | 14 Korrik 2023 |

Implantet dentare te pacientėt me osteoporozė


Osteoporoza ėshtė njė ērregullim i pėrgjithėsuar i skeletit qė shkakton njė ulje tė densitetit tė kockave dhe degradim mikroarkitektonik, me njė rritje tė hapėsirave trabekulare nė kockė, duke rezultuar nė rritjen e brishtėsisė dhe mundėsinė e frakturave.

Kjo gjendje sistemike vlerėsohet tė prekė mė shumė se 300 milionė njerėz nė mbarė botėn, kryesisht gra mbi 50 vjeē.

Si njė strukturė e integruar, implanti dentar ka kontakt intim me kockėn dhe njė ulje e cilėsisė sė kockave tė shkaktuar nga osteoporoza mund tė ndikojė nė osteointegrimin dhe rrjedhimisht nė shkallėn e mbijetesės dhe mirėmbajtjen e kockės rreth implantit dentar.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike me metaanalizė tė botuar nė "Clinical Oral Investigation", autorėt kanė krahasuar shkallėn e mbijetesės sė implanteve dentare dhe humbjen margjinale tė kockave midis pacientėve me osteoporozė dhe atyre pa osteoporozė.

Ky rishikim sistematik u regjistrua nė PROSPERO (CRD42022356377) dhe u krye duke pėrdorur pesė baza tė dhėnash: Medline/PubMed, Web of Science, Scopus, Embase dhe ProQuest pėr artikujt e botuar deri nė korrik 2022.

Kriteret e pranueshmėrisė pėrfshinin studime vėzhguese me njė krahasim tė drejtpėrdrejtė tė pacientėve me dhe pa osteoporozė, me njė ndjekje minimale prej 1 viti dhe 10 implante tė vendosura nė secilin grup, duke marrė parasysh analizėn e tė dhėnave bazuar nė nivelin e implantit, pa periudhė kufizimi.

Metaanaliza u krye duke pėrdorur programin RevMan 5.4. Analiza e rrezikut tė biasit tė studimeve tė pėrfshira u krye duke pėrdorur shkallėn e Newcastle-Ottawa (NOS).

Rezultatet

Dymbėdhjetė studime plotėsuan kriteret e pėrshtatshmėrisė, duke pėrfshirė gjithsej 1132 pacientė me moshė mesatare 54-76.6 vjeē. Shumica e pacientėve tė pėrfshirė nė rishikim ishin gra (73.6%). U vlerėsuan gjithsej 3505 implante, 983 te pacientėt me osteoporozė dhe 2522 te ata pa osteoporozė.

Metaanaliza nuk tregoi asnjė ndryshim nė normat e mbijetesės sė implantit midis pacientėve me dhe pa osteoporozė (OR, 1,78; 95% interval besimi [CI], 0,86-3,70; P = 0,12). Megjithatė, ėshtė vėnė re njė humbje e konsiderueshme e kockave rreth implanteve dentare tė vendosura te pacientėt me osteoporozė (SMD, 0,71 mm; 95% CI, 0,06-0,87 mm).

Njė rrezik i ulėt i biasit u gjet nė studimet e pėrfshira. Megjithatė, siguria e provave u vlerėsua respektivishtsi shumė e ulėt dhe e ulėt pėr normat e mbijetesės sė implantit dhe humbjen e kockave.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se implantet dentare janė njė opsion i parashikueshėm trajtimi pėr rehabilitimin e pacientėve me osteoporozė.

Megjithatė, kėrkohet kujdes klinik profesional pėr tė siguruar stabilitetin e kockės peri-implantare, pasi kėta pacientė mund tė jenė tė prirur pėr rritjen e humbjes sė kockave.

Implikimet klinike

Ky rishikim sistematik me metaanalizė ka disa kufizime, duke pėrfshirė mungesėn e parametrave tė standardizimit nė studimet e pėrfshira, numrin e vogėl tė pjesėmarrėsve dhe ndjekjen afatshkurtėr nė disa studime, me vetėm pesė studime me njė kohėzgjatje pasuese >5 vjet.

Prandaj, nė tė ardhmen rekomandohen tė kryhen prova klinike tė mėtejshme dhe tė mirė dizenjuara me ndjekje afatgjatė dhe metoda tė standardizuara pėr tė konfirmuar tė dhėnat e marra nga ky rishikim.

Pėr mė shumė informacion:

Cleidiel Aparecido Araujo Lemos, Andreza Soares de Oliveira, Daniele Sorgatto Faé, Hiskell Francine Fernandes e Oliveira, Cleber Davi Del Rei Daltro Rosa, Victor Augusto Alves Bento, Fellippo Verri, Eduardo Piza Pellizzer. Do dental implants placed in patients with osteoporosis have higher risks of failure and marginal bone loss compared to those in healthy patients? A systematic review with meta analysis. Clin Oral Investig (giugno 2023) 27(6):2483-93.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D