Implantet e zirkonit vs implantet e titanit

Implantologji | 15 Qershor 2023 |

Implantet e zirkonit vs implantet e titanit


Pėrmirėsimet estetike po bėhen njė qėllim i rėndėsishėm kėrkimor nė implantologjinė dentare, kėshtu qė kohėt e fundit interesi pėr implantet qeramike ėshtė bėrė gjithnjė e mė i madh.

Ngjyra gri e titanit mund tė jetė njė problem estetik nė zonat anteriore dhe premolare, veēanėrisht nėse fenotipi gengival ėshtė i hollė.

Kėrkesat estetike kanė ēuar nė krijimin e njė materiali pėr vidat implantologjike tė pėrbėrė nga zirkoni tetragonal i modifikuar me yttrium (3Y-TZP), njė material i cili ka vetėm njė rezistencė tė moderuar (5-8 MPa√m) dhe ka njė ndjeshmėri jo tė papėrfillshme nė thyerje.

Gjithashtu, nė varėsi tė procesit tė prodhimit ose vetive tė sipėrfaqes 3Y-TZP mund tė jetė i ndjeshėm ndaj degradimit tė temperaturės sė ulėt (LTD) nė njė mjedis ujor.

Kohėt e fundit, janė zhvilluar materiale trefazore me bazė oksidi nė zirkoninė e modifikuar nė Ceria (Ce-TZP) tė cilat tregojnė rezistencė mė tė madhe ndaj LTD sesa 3Y-TZP. Pėr kėtė arsye, ceriumi ėshtė njė alternativė interesante pėr tė stabilizuar zirkonin nė fushėn biomjekėsore pasi rezistenca e tij ndaj plakjes ėshtė e shkėlqyer.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim laboratorik eksperimental tė botuar nė "Dental Materials", autorėt kanė vlerėsuar performancėn e implanteve tė gdhendur me rėrė tė pėrpunuar nga njė pėrbėrje qeramike novatore me bazė zirkoni (implantet trefazore nė pėrbėrje qeramike tė bazuara nė zirkoni tė modifikuar me Ceria Ce-TZP) nė krahasim me implantet e titanit.

Njėzet e katėr implantet dentare qeramike dhe njėzet e katėr titani u testuan nė gjashtė qen Beagle. Topografitė sipėrfaqėsore u studiuan duke pėrdorur mikroskopi konfokale. Efektet e indeve lokale u vlerėsuan 4 deri nė 13 javė pas vendosjes sė implantit pėrmes histologjisė.

Njė analizė statistikore ANOVA (5% rrezik; p <0.05) u krye pėr tė krahasuar parametrat sasiorė peri-implant histomorfometrik nė anėt bukale dhe gjuhėsore, duke pėrfshirė kontaktin kockė-implant (BIC) midis grupeve tė testimit dhe periudhave tė konsideruara kohore.

Rezultatet

Implantet qeramike tė titanit dhe ato eksperimentale treguan respektivisht vrazhdėsi tė moderuar dhe minimale. Pas 4 dhe 13 javėsh, implantet qeramike treguan njė pėrgjigje inflamatore tė indeve tė ngjashme me atė tė implanteve tė titanit. Nė tė dyja periudhat nuk kishte ndonjė ndryshim domethėnės midis grupit tė titanit dhe grupit qeramik pėr sa i pėrket vlerave tė BIC (mesatarja ± SD) nė anėt gjuhėsore ose bukale ose nėse vlerat bukale BIC dhe ato gjuhėsore kombinoheshin (respektivisht, pėr titan dhe qeramikė, 68.4 ± 14.7% dhe 75.0 ± 13.5% nė 4 javė dhe 92.0 ± 8.6% dhe 86.1 ± 13.8% nė 13 javė).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme in vitro dhe klinike, mund tė konkludohet se implantet dentare me kėtė pėrbėrje qeramike tė sapo krijuar me bazė zirkoni kanė biokompatibilitet dhe osseointegrim tė ngjashėm me ato tė vėrejtura nė implantet e titanit. Kėto rezultate paraklinike konfirmojnė potencialin pėr pėrdorimin e kėtyre qeramikave tė reja me bazė zirkoni nė implantologjinė orale.

Implikimet klinike

Bazuar nė kėtė studim laboratorik, implantet e reja trefazore me pėrmbajtje qeramike me bazė Ce-TZP duken premtuese pasi kanė njė pėrgjigje tė indeve afėr asaj tė vėrejtur nė implantet e titanit dhe pėr kėtė arsye mund tė konsiderohen si biokompatibile. Megjithatė, nevojiten studime tė mėtejshme in vitro dhe studime klinike pėr tė konfirmuar kėto tė dhena.

Pėr mė shumė informacion:

Chacun D, Lafon A, Courtois N, Reveron H, Chevalier J, Margossian P, Alves A, Gritsch K, Grosgogeat B. Histologic and histomorphometric evaluation of new zirconia-based ceramic dental implants: a preclinical study in dogs.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D