Trajtimi jokirurgjikal i peri-implantitit me mikrobrusha polimere jo abrazive

Implantologji | 18 Maj 2023 |

Trajtimi jokirurgjikal i peri-implantitit me mikrobrusha polimere jo abrazive


Implantet janė kthyer nė njė trajtim rutinė nė stomatologji pėr zėvendėsimin e dhėmbėve qė mungojnė; megjithatė ata nuk janė pa komplikime. Komplikimet biologjike pėrfshijnė mukozitin peri-implantar dhe peri-implantitin, tė cilėt janė me natyre inflamatore dhe kryesisht i atribuohen kontaminimit bakterial.

Prandaj ėshtė e rėndėsishme tė identifikohen trajtimet jokirurgjikale mė efektive dhe tė pėrshtatshme pėr peri-implantitin pėr tė hequr biofilmin bakterial dhe pėr tė reduktuar prevalencėn e kėsaj patologjie.

Studimet e fundit tė literaturės kanė gjetur njė korrelacion midis ēlirimit tė grimcave tė titanit dhe peri-implantitit; megjithatė mungon informacioni nė lidhje me efektin e ndėrhyrjeve tė ndryshme jokirurgjikale nė ēlirimin e grimcave tė titanit dhe zgjidhjen e periimplantitit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, qė do tė publikohet sė shpejti nė "Journal of Periodontology", autorėt kanė hetuar lirimin e titanit nga implantet pas trajtimit jokirurgjikal pėr peri-implantitin me curettes Titaniumi Ti nė implantet dentare me ujitje tė kripur krahasuar me atė tė marrė pas trajtimit specifik tė implantit me furēa specifike najloni polimerike tė ndjekura nga ujitja me tretėsirė tė kripur.

U hetua edhe efekti i kėtyre dy trajtimeve tė ndryshme nė thellėsinė e xhepit gjatė ndjekjes. Pacientėt me peri-implantit u pėrzgjodhėn nė mėnyrė rastėsore nė njė nga dy grupet e mėposhtme:

Grupi 1 "Mech", nė tė cilin trajtimi i peri-implantitit u krye duke pėrdorur curettes titanium dhe ujitjen me tretėsirė tė kripur;
Grupi 2 "Imp" nė tė cilin u krye trajtimi specifik i peri-implantitit duke pėrdorur mikrobrusha polimerike rrotulluese dhe ujitje me tretėsirė tė kripur.

Si rezultat primar u vlerėsua ēlirimi i titanit (Ti) nė zonėn submukoze peri-implantale para dhe 8 javė pas trajtimit. Thellėsia e hetimit peri-implantar, gjakderdhja gjatė sondimit u vlerėsuan dhe u krahasuan midis dy grupeve.

Rezultatet

Tridhjetė e katėr pjesėmarrės pėrfunduan trajtimin; 18 u pėrzgjodhėn nė mėnyrė rastėsore randomizuan nė grupin "Mech" dhe 16 tė tjerė nė grupin "Imp". Grupet ishin tė krahasueshme pėr nivelet Ti dhe thellėsinė e kėrkimit nėnisje tė studimit.

U vu re njė tendencė 10-fish mė e madhe pėr shpėrbėrjen e titanit nė grupin "Mech" pas trajtimit sesa nė grupin "Imp" (P=0.069). Grupi "Imp" tregoi njė reduktim tė ndjeshėm nė thellėsinė e provės pas trajtimit (p=0.006), ndėrsa reduktimi nė thellėsinė e provės pas trajtimit nė grupin "Mech" nuk ishte i rėndėsishėm.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se peri-implantiti i trajtuar nė mėnyrė jokirurgjikale me mjete specifike si mikrobrushat polimerike rrotulluese jo abraziv, tregon njė rėnie dukshėm mė tė madhe nė thellėsinė e sondės., krahasuar me grupin e trajtimit me curettes tradicionale tė titanit.

Implikimet klinike

Dentisti duhet tė ketė parasysh se trajtimi i peri-implantitit me instrumente specifike si mikrobrushat rrotulluese polimere lidhet me njė ēlirim mė tė ulėt tė titanit nė zonėn peri-implantit, falė metodės jo-abrazive dhe ofron rezultate mė tė mira tė thellėsisė sė xhepit pas trajtimit nė distancė.

Pėr mė shumė informacion:

Diane Daubert, Eddie Lee, Antonella Botto, Mojdeh Eftekhar, Archontia Palaiologou, Georgios A Kotsakis. Assessment of titanium release following non-surgical peri-implantitis treatment: a randomized clinical trial. doi: https://doi-org.pros1.lib.unimi.it/10.1002/JPER.22-0716.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D