| 11 Tetor 2021 |

Krahasimi mes implanteve tė reja trefazore me zirkon dhe implanteve me titan

Pėrmirėsimet estetike po bėhen njė qėllim i rėndėsishėm kėrkimor nė implantologjinė dentare, kėshtu qė kohėt e fundit interesi pėr implantet qeramike ėshtė bėrė gjithnjė e mė i madh.Ngjyra gri e titanit mund tė jetė njė problem estetik nė zonat anteriore dhe premolare, veēanėrisht nėse fenotipi gingival ėshtė i hollė.Kėrkesat estetike kanė ēuar nė krijimin e njė materiali pėr vidat implantologjike tė pėrbėrė nga zirkoni tetragonal i modifikuar me yttrium (3Y-TZP), njė material i cili ka vetėm n .....

| 30 Shtator 2021 |

Peri-implantiti: a mund tė trajtohet me antibiotikė lokalė?

Sipas statistikave, peri-implantiti (PI) prek 63.4% tė tė gjithė pacientėve dhe 30.7% tė tė gjitha implanteve funksionale tė dhėmbėve.PI ėshtė pėrcaktuar si "njė gjendje patologjike e lidhur me pllakėn bakteriale qė shfaqet nė indet rreth implanteve dentare, e karakterizuar nga inflamacioni i mukozės peri-implantare me pasojė humbjen progresive tė mbėshtetjes kockore", e cila mund tė ēojė nė humbjen e implantit.Shkaqet e peri-implantitit janė shumė faktoriale: higjiena e dobėt orale, historia e .....

| 30 Gusht 2021 |

Implantet standardė vs implantet e shkurtėr

Futja e implanteve tė shkurtėr, tė pėrkufizuar kėshtu sepse janė mė tė shkurtėr se 10 mm, lejon futjen e implanteve edhe nė kushte tė njė gjatėsie tė vogėl kockore duke shmangur ndėrhyrjet kirurgjikale tė rritjes kockore pre-implantologjike.Megjithatė, pėrdorimi i implanteve tė shkurtėr ka limitet e veta, ndėrmjet paqėndrueshmėrisė biomekanike pas ngarkesės protetike, njė faktor i rėndėsishėm qė mund tė ēojė nė dėshtimin e hershėm tė implantit qė verifikohet mė parė gjatė vitit tė parė tė vendo .....

| 30 Korrik 2021 |

Karcinoma qelizore skuamoze rreth implanteve dentare

Kanceri oral ėshtė tumori malinj mė i zakonshėm midis kancerit tė kokės dhe qafės. Karcinoma e qelizave skuamoze tė gojės (OSCC) ėshtė mė e zakonshme nga nėntipet histologjike dhe ka njė prognozė tė dobėt. Ky lloj kanceri ėshtė mė i pėrhapur nė popullatat me tė ardhura tė ulėta dhe tė mesme dhe ka njė incidencė mė tė lartė tek njerėzit mbi 50 vjeē. Duhani dhe alkooli konsiderohen faktorėt kryesorė tė rrezikut pėr kancerin oral. Faktorė tė tjerė etiologjikė pėr zhvillimin e OSCC konsiderohen si .....

| 19 Korrik 2021 |

Mbijetesa e implanteve pterigoide nė atrofi tė rėndė maksilare

Njė studim italian, i botuar nė “Journal of Prosthetic Dentistry”, studioi nivelet 1-vjeēare tė mbijetesės dhe suksesit tė implanteve dhe protezave pterigoide te pacientėt me atrofi tė rėndė tė maksilarėve tė poshtme, tė cilėt kėrkonin nė mėnyrė tė menjėhershme vendosjen e njė proteze fikse tė plotė

| 11 Qershor 2021 |

Dhimbja neuropatike trigeminale pas implantimit: si ta shmangim?

Duke qenė se vendosja e implanteve dentare ėshtė njė trajtim rehabilitues gjithnjė e mė i shpeshtė, ėshtė e domosdoshme tė merren parasysh komplikimet e mundshme. Komplikimet kirurgjikale tė tilla si gjakderdhja (24%) dhe ērregullimet sensorineurale (7%) mund tė pėrfshihen me njė incidencė tė kombinuar prej 30%.Dhimbja kronike, siē ėshtė dhimbja neuropatike trigeminale post-traumatike (PTNP) dytėsore pėr vendosjen e implantit, ėshtė gjithashtu njė ndėrlikim i mundshėm, megjithatė, pėrhapja ėsht .....

| 27 Maj 2021 |

Vlerėsimi i suksesit tė overdenturave nė implantet mandibulare

Overdenturat e mbėshtetura nė implant (MO) tani janė bėrė njė trajtim rutinė i mirė pranuar me prognozė tė parashikueshme pėr rehabilitimin e pacientėve tėrėsisht pa dhėmbė.Pėrveē se kanė sukses tė lartė tė implanteve dhe sigurojnė mbijetesė, MO-tė gjithashtu kanė njė ndikim pozitiv nė shėrimin oral tė lidhur me cilėsinė e jetės, funksionin e pėrtypjes dhe i falin kėnaqėsi pacientit.Pavarėsisht nga studimet e ndryshme shkencore mbi MO dhe mbi protokollet e ndryshme tė ngarkimit tė implante .....
<<<3 di 21>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D