Ndikimi i pirjes sė duhanit nė zhvillimin e peri-implantitit

Implantologji | 1 Qershor 2023 |

Ndikimi i pirjes sė duhanit nė zhvillimin e peri-implantitit


Disa studime tė literaturės kanė treguar se pirja e duhanit ėshtė njė faktor i rėndėsishėm rreziku pėr periodontitin dhe humbjen e dhėmbėve shoqėrues.

Pirja e duhanit gjithashtu rrit rrezikun e dėshtimit tė hershėm dhe tė vonė tė implanteve dhe shoqėrohet me mė shumė infeksione postoperative dhe humbje margjinale tė kockave peri-implantare.

Megjithatė, pavarėsisht se kjo temė ėshtė debatuar pėr vite me rradhė, tė dhėnat pėr pirjen e duhanit si njė faktor rreziku pėr zhvillimin e peri-implantitit mbeten ende tė paqarta.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje tė botuar nė "Clinical Oral Implants Research", autorėt kanė analizuar ndikimin e pirjes sė duhanit nė incidencėn e peri-implantitit.

Kėrkimi i literaturės u krye pėrmes bazave tė tė dhėnave tė Bibliotekės Kombėtare tė Mjekėsisė (Medline-PubMed), Scopus, Embase dhe ISI Web of Science deri mė 30 nėntor 2022.

Rishikimi sistematik dhe metaanaliza u krye sipas deklaratės sė PRISMA. Dy autorė kėrkuan nė mėnyrė tė pavarur literaturėn pėr studime tė pranueshme qė vlerėsonin incidencėn e peri-implantitit te duhanpirėsit dhe jo duhanpirėsit, zgjodhėn tituj dhe abstrakte pėrkatėse dhe nxorrėn tė dhėna nga teksti i plotė dhe kryen analizėn dhe vlerėsimin e rrezikut tė biasit.

Rezultatet u pėrmblodhėn pėrmes metaanalizės sė efekteve rastėsore. Pėr tė pėrcaktuar sigurinė e provave u pėrdor metoda GRADE.

Rezultatet

Nė analizė u pėrfshinė 7 studime me 702 pacientė dhe 1959 implante u pėrfshinė. Nivele tė ndryshme tė pirjes sė duhanit u raportuan vetėm nė njė studim, i cili i klasifikoi pacientėt si jo-duhanpirės, ish-duhanpirės dhe duhanpirės aktual.

Dy studime pėrcaktuan kufijtė nė lidhje me cigaret e tymosura nė ditė pėr pėrfshirjen e pacientėve: njėri merrte parasysh vetėm pacientėt qė pinin >10 cigare nė ditė (Velasco-Ortega et al., 2021) dhe tjetri pėrfshinte vetėm pacientėt qė pinin ≤10 cigare/ditė (Pozzi et. al., 2015). Tė gjashtė studimet pėrfshinė pacientė me njė histori tė periodontitit.

Katėr studime paraqitėn incidencėn e pėrgjithshme tė peri-implantitit nė nivel pacienti: 16% (Zhang et al., 2018), 18.7% (Windael et al., 2021), 32.07% (Swierkot et al., 2012) dhe 1.85% (Pozzi et al., 2015); pesė studime raportuan incidencėn nė nivelin e implantit: 11.2% (Zhang et al., 2018), 11.8% (Windael et al., 2021), 9.3% (Velasco Ortega et al., 2021), 14.56% (Karoussis al. ., 2003) dhe 0.84% (Pozzi et al., 2015).

Metaanaliza zbuloi njė ndryshim domethėnės midis duhanpirėsve dhe jo-duhanpirėsve pėr rrezikun e peri-implantitit nė pacientėt me implant (p <.0001) dhe pėr analizėn e bazuar nė pacientė (p = .003). Njė lidhje e fortė midis pirjes sė duhanit dhe rrezikut tė peri-implantitit u verifikua nė nivelin e implantit (RR: 2.04, 95% CI: 1.46-1.85) dhe nė nivelin e pacientit (RR: 2.79, 95% CI: %: 1.42-5.50 ).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pirja e duhanit shoqėrohet me peri-implantitin si nė nivelin e pacientit ashtu edhe nė atė tė implantit.

Implikimet klinike

Dėshmitė me siguri tė moderuar sugjerojnė se pirja e duhanit ėshtė e lidhur me peri-implantitin. Megjithatė, kėto rezultate duhet tė interpretohen me kujdesin e duhur pėr shkak tė informacionit tė kufizuar mbi faktorėt konfuzė nga studimet e pėrfshira.

Pėr mė shumė informacion:

Isabella Neme Ribeiro dos Reis, Guilherme Castro Lima Silva do Amara, Mohamed Ahmed Hassan, Cristina Cunha Villar, Giuseppe Alexandre Romito, Rubens Spin-Neto, Claudio Mendes Pannuti. The influence of smoking on the incidence of peri-implantitis: a systematic review and meta-analysis. Clin Oral Impl Res 2023;00:1-12.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D