| 23 Maj 2022 |

Alergjia ndaj penicilinės dhe dėshtimi i implantit. Mund tė ketė njė korrelacion ndėrmjet tyre?

Implantet dentare janė bėrė trajtimi mė i pėrdorur pėr rehabilitimin e njė ose mė shumė dhėmbėve tė humbur, dhe suksesi dhe mbijetesa e tyre tani janė tė dokumentuara mirė me norma tė raportuara nė mėnyrė tė vazhdueshme mbi 90%.Ka shumė faktorė qė mund tė ēojnė nė dėshtimin e implantit, por kryesisht mungesa e osteointegrimit pėr shkak tė infeksionit ose paqėndrueshmėrisė sė tij ose pėr shkak tė forcave mekanike tė tepėrta ose tė pasakta.Megjithėse nuk ka konsensus pėr pėrdorimin e antibiotikėv .....

| 4 Maj 2022 |

Implantet me oseointegrim tė mirė dhe pa patologji tė dukshme. Pse pacientėt mund tė raportojnė ndjeshmėri dhe dhimbje?

Edhe pse implantet e oseointegruara tani kanė njė shkallė suksesi afatgjatė prej mbi 95%, ka ende njė incidencė tė vogėl tė komplikimeve dhe dėshtimit tė tyre. Njė ndėrlikim i veēantė ėshtė se implanti mbetet shumė i ndjeshėm ndaj presionit ose goditjes dhe ndonjėherė i dhimbshėm, edhe pa asnjė presion, pavarėsisht se nuk ka asnjė infeksion, inflamacion apo patologji dhe nė dukje ėshtė i integruar mirė klinikisht dhe radiografikisht.Incidenca e vėrtetė e kėtij fenomeni ėshtė e panjohur, por mun .....

| 2 Maj 2022 |

A mundet njė klasifikim i alveolės pas ekstraktimit tė udhėzojė klinicistin pėr tė vendosur se cila ėshtė qasja mė e pėrshtatshme kirurgjikale?

Me kalimin e kohės, janė propozuar klasifikime tė ndryshme tė alveolave pas ekstraktimit, secila prej tė cilave ka konsideruar gjithmonė kohėn e pozicionimit tė implantit vetėm nga njė kėndvėshtrim thjesht kronologjik, ose praninė / mungesėn e indeve tė forta dhe tė buta dhe sasinė e vėllimit tė kockės.Megjithatė, asnjė nga klasifikimet e mėparshme nuk ka marrė parasysh anatominė e alveolės pas-ekstraksionit dhe pozicionin e indeve tė buta mbi tė, vėllimin e kreshtit kockor dhe praninė e lezion .....

| 29 Prill 2022 |

Dėgjimi i muzikės gjatė ndėrhyrjeve implantologjike. Ja pse mund tė jetė i dobishėm

Aktualisht implantologjia po pėrhapet gjithmonė e mė shumė, por ka ende shumė pacientė qė e refuzojnė atė pėr shkak tė gjendjes sė ankthit, frikės ose shqetėsimit qė krijohet nga dhimbjet. Dėgjimi i muzikės ėshtė futur disa vite mė parė nė fushėn e dentare si njė qasje pėr tė reduktuar ankthin dhe frikėn, pasi ėshtė i sigurt, pa efekte anėsore, jo invaziv dhe pak i kushtueshėm.Muzika e perceptuar si e kėndshme shkakton emocione pozitive dhe, kur perceptohet si relaksuese, mund tė jetė .....

| 29 Mars 2022 |

Korrelacioni midis indeksit tė fraksionit tė vėllimit kockor dhe stabilitetit primar tė implantit

Me zhvillimin dhe aplikimin e shpejtė tė teknologjisė sė vizualizimit nė fushėn e implanteve, pėrcaktimi sasior i densitetit mineral kockor (BMD) nė zonėn e destinacionit tė implantit ėshtė bėrė ēelėsi pėr tė ndjekur implantologjinė precize.Fraksioni i vėllimit tė kockės (BV / TV) ėshtė njė parametėr qė mund tė pasqyrojė mė sė miri ndryshimin e masės kockore nė mikrostrukturėn e saj. Oseointegrimi i mirė ėshtė faktori vendimtar pėr suksesin e njė implanti dhe stabiliteti fillestar i tij ėshtė p .....

| 25 Shkurt 2022 |

Teknika socket-shield vs teknikat tradicionale tė implantit

Teknika socket-shield u propozua pėr tė ruajtur kreshtin kockor dhe indet e buta qė rrethojnė njė implant menjėherė pas ekstraktimit. Kjo procedurė konsiston nė mbajtjen e njė fragmenti tė koronės sė tretė tė rrėnjės vestibulare tė elementit tė ekstraktuar.Megjithatė, nuk ka krahasime nė literaturė midis kėsaj teknike dhe atyre tradicionale nė lidhje me shkallėn e dėshtimit, humbjen margjinale tė kockės dhe rezultatin estetik. Pikėrisht pėr kėtė arsye, disa autorė spanjollė kanė vendosur tė kry .....

| 9 Shkurt 2022 |

Hidroksiapatiti nanokristalor. Vlerėsimi i efikasitetit nė rastet e rigjenerimit periodontal tė defekteve intrakockore

Qėllimi kryesor i trajtimit tė periodontitit ėshtė tė sjellė pėrmirėsime nė nivelin klinik tė atashimit (CAL) dhe njė reduktim nė thellėsinė e hetimit tė xhepave periodontal (PPD) pėr tė bllokuar humbjen e mėtejshme tė kockave.Rigjenerimi periodontal synon nė mėnyrė specifike tė sigurojė stabilitet afatgjatė tė indit periodontal.Metodat konvencionale tė konsideruara si standardi i artė pėr trajtimin e sėmundjes periodontale pėrfshijnė shkallėzimin dhe rrafshimin e rrėnjėve dhe lėmimin e hapur ( .....
1 di 21>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D