Vlerėsimi i rrezikut tė perforimit tė kanalit inciziv mandibular pas implantologjisė

Implantologji | 13 Qershor 2023 |

Vlerėsimi i rrezikut tė perforimit tė kanalit inciziv mandibular pas implantologjisė


Vitet e fundit pėr pacientėt me atrofi tė rėndė tė mandibulės janė pėrdorur gjerėsisht mbiprotezat e mbėshtetura nga dy implante, tė cilat zakonisht vendosen nė regjionin e kanit. Me kėtė metodė, mund tė arrihet si kėnaqėsia e pacientit ashtu edhe njė pėrqindje e lartė e suksesit tė implantit me njė kosto tė ulėt.

Gjatė kryerjes sė procedurave kirurgjikale nė regjionin mandibular, regjioni ndėrforaminal konsiderohet pėrgjithėsisht njė zonė e sigurt, por studimet e fundit kanė raportuar rreziqe tė ndryshme, duke filluar nga komplikime tė vogla deri nė gjendje kėrcėnuese pėr jetėn pas procedurave tė kryera nė kėtė rajon.

Pėr shembull, prania e kanalit prerės mandibular (MIC) nė regjionin anterior mandibular kėrkon vėmendje tė veēantė nė kirurgjinė e implantit, gjatė grumbullimit autogjen tė kockave, genioplastikės dhe operacionit tė frakturės.

Megjithatė, nė rastet kur nuk i kushtohet vėmendje pranisė sė MIC-it, mund tė ndodhin komplikime tė ndryshme postoperative si gjakderdhje, edemė, shqetėsime ndijore, dėshtim i osteointegrimit tė implantit dhe ndjeshmėria e pulpės.

Pėr shkak tė pėrhapjes sė shpejtė tė implantologjisė, numri i procedurave tė kryera nė regjionin anterior tė mandibulės po rritet, gjė qė rrit rėndėsinė e zbulimit tė vaskulaturės, MIC-it dhe konkaviteteve linguale nė kėtė rajon.

Tipologjia e kėrkimit dhe metodat e analizės

Nė njė studim, qė do tė publikohet sė shpejti nė "Oral Surgery Oral Medicine Oral Patology Oral Radiolog"y, autorėt kanė vlerėsuar rrezikun e perforimit tė kanalit prerės mandibular (MIC) duke pėrdorur imazhet e tomografisė kompjuterike me rreze konike (CBCT) tė shkaktuar nga vendosja e implanteve nė regjionin mandibular anterior edentul.

1200 implante dentare u vendosėn me pothuajse 150 skanime tė pėrshtatshme CBCT. Imazhet CBCT tė pacientėve gjatė periudhės 2012-2022 janė marrė nga Arkivi CBCT nė Fakultetin e Stomatologjisė tė Universitetit Katip Celebi nė Izmir, Turqi.

Imazhet e departamentit tė radiologjisė maksilofaciale tė 150 pacientėve qė plotėsonin kriteret e pėrfshirjes u skanuan dhe tė dhėnat e marra u pėrfshinė nė studim. U zgjodhėn katėr implante me dimensionet e mėposhtme: 4x8, 4x10, 4x12 dhe 4x14 mm.

Pozicioni i implanteve u pėrcaktua nga njė kirurg me pėrvojė (IT) duke matur nė ortopantomografinė (OPG) tė rindėrtuar nga imazhet CBCT, afėrsisht tė paktėn 2 mm nga baza mandibulare.

Implantet e identifikuara nė OPG u vendosėn tė paktėn 1 mm larg korteksit bukal dhe lingual nė seksion kryq dhe gjysmė buko-lingualisht tė kreshtit nė seksionin aksial. Apiko-koronalisht platforma e implantit u pozicionua nė mėnyrė krestalore dhe implantet u pozicionuan paralel me njėri-tjetrin.

Perforimi i MIC-it u pėrcaktua kur implanti shpoi kanalin. U vlerėsua lidhja e madhėsive tė ndryshme tė implanteve me incidencėn e perforimit tė kanalit inciziv mandibular MIC dhe lidhja midis lartėsisė sė kreshtės dhe perforimit.

Rezultatet

Nė total u kryen 1200 aplikime virtuale tė implanteve te 150 pacientė. MIi u identifikua nė 87% tė rasteve. Perforimi me implantet 12 dhe 14 mm ishte dukshėm mė i lartė se me implantet 8 dhe 10 mm (p <0.05).
Perforimi u zbulua se ishte statistikisht dukshėm mė i madh nė lartėsitė e kreshtės alveolare ≤20 mm sesa ajo e marrė me lartėsitė e kreshtės >20 mm (p <0.05).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se norma tė larta perforimi ndodhin nė implantet 12 dhe 14 mm dhe me lartėsi tė kreshtės ≤20 mm gjatė operacionit implantues nė regjionin anterior mandibular edentul.

Implikimet klinike

Perforimi i MIC-it duhet tė konsiderohet si njė ndėrlikim i kirurgjisė sė implantit nė regjionin anterior mandibular; prandaj, vlerėsimi i imazheve CBCT pėrpara vendosjes sė implantit ėshtė me rėndėsi tė konsiderueshme.

Pėr mė shumė informacion:

Ismail Taşdemir, Fahrettin Kalabalık. Risk assessment of mandibular incisive canal perforation during dental implant surgery in the anterior edentulous mandible: a virtual implant placement study using Cone-Beam Computed Tomography. Oral Surg Oral Med Oral Path Oral Rad 2023: https://doi.org/10.1016/j.oooo.2023.05.012.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D