Zirkoni. Kur dhe pse duhet pėrdorur

| 24 Tetor 2022 |

Zirkoni. Kur dhe pse duhet pėrdorur


Nė kėtė intervistė Sammy Noumbissi, president i Akademisė Ndėrkombėtare tė Implantologjisė Qeramike (IAOCI) ka folur nė lidhje me temėn e pėrdorimit tė implanteve dhe kurorave tė zirkonit si njė alternativė e vlefshme, veēanėrisht pėr biokompatibilitetin, mungesėn e reaksioneve alergjike, osteointegrimin, reagimin e favorshėm ndaj indeve tė buta dhe mbi tė gjitha pėr estetikėn.

Pse dentistėt duhet tė zgjedhin zirkonin?

Shumė njerėz sot zgjedhin njė mėnyrė jetese tė orientuar drejt natyrės, hanė ushqime organike, pėrdorin materiale natyrale dhe nuk u pėlqen tė kenė restaurime metalike nė gojė. Tė tjerėt nuk mund tė pėrdorin metale pėr arsye alergjie. Mos harroni se titani nė zgavrėn e gojės mund t'i nėnshtrohet korrozionit dhe pėrbėrėsit e aliazhit mund tė arrijnė nė organet periferike. Kėta pacientė janė kandidatė idealė pėr implantet e zirkonisė. Zirkoni modern e ka mbyllur hendekun me lidhjet e titanit, sot mund ta pėrdorim atė si njė zėvendėsues pėr implantet konvencionale. Nuk i nėnshtrohet degradimit, ka njė afinitet shumė tė ulėt pėr pllakėn bakteriale.

Cilat janė avantazhet e implanteve qeramike? Si zgjidhet pacienti i duhur pėr implantin e zirkonit?

Pėrparėsitė janė: shfaqja estetike, biokompatibiliteti dhe lehtėsia e pastrimit. Ēdo pacient ėshtė i mirė pėr kėtė lloj implanti. Veēanėrisht i pėrshtatshėm pėr ēekuilibrat sistemik, format e rėnda tė alergjive tė kryqėzuara. Pėrveē kėsaj, si ēdo pajisje mjekėsore, implantet e zirkonisė gjithashtu kanė kufizime: defekte anatomike dhe kockore, atrofi dhe situata tė veēanta gnatologjike.

A janė implantet e zirkonit tė pėrshtatshme pėr tė gjithė profesionistėt?

Makroskopikisht, implantet e zirkonit janė identike me ato tė titanit dhe protokolli i vendosjes ėshtė i njėjtė, megjithatė, pėr vendosjen e saktė tė kėtyre implanteve ėshtė e nevojshme tė merren parasysh disa detaje, nuanca, koha e vendosjes dhe e osteointegrimit. Pėr kėtė arsye, stomatologu qė dėshiron tė vendosė implante zirkoni duhet tė kryejė trajnim adekuat.

Dėshtimi qė ndonjėherė i atribuohet materialit lidhet pothuajse gjithmonė me trajnimin e dobėt tė mjekut. Aspekti protetik, pėr shembull, ėshtė thelbėsor kur kryhet planifikimi i implantit, ėshtė e nevojshme tė keni njė ide tė saktė tė restaurimeve qė do tė pėrdoren mė pas pėr tė zgjedhur llojin mė tė pėrshtatshėm tė implantit.

Tre kėshilla pėr dentistin qė dėshiron tė pėrdorė kėtė metode.

1) Zirkoni ėshtė njė "diva", duhet njohur dhe trajtuar nė pėrputhje me protokollet e vendosjes.
2) Planifikimi i duhur protetik.
3) Ndjekja e higjienės sė pacientit.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D