Antibiotikėt dhe sėmundjet periodontale. Nė cilat raste rekomandohet pėrdorimi i tyre?

| 7 Nėntor 2022 |

Antibiotikėt dhe sėmundjet periodontale. Nė cilat raste rekomandohet pėrdorimi i tyre?


Sėmundjet periodontale janė patologji shumė tė pėrhapura, tė cilat padyshim mund tė kenė pasoja tė rėnda nė zgavrėn e gojės, duke u bėrė kėshtu njė nga shkaqet kryesore tė humbjes sė elementeve dentare. Lidhur me kėtė temė ka folur Leonardo Trombelli, profesor nė Universitetin e Ferrarės, i cili ka shpjeguar se kur duhet tė merret parasysh pėrdorimi, alternativat dhe rreziku i rezistencės ndaj antibiotikėve.

Sė pari, cilėt janė faktorėt kryesorė tė rrezikut pėr periodontitin?

Padyshim qė duhani dhe diabeti janė aktorėt mė tė rėndėsishėm pėr sa i pėrket rrezikut tė pacientit pėr tė zhvilluar periodontit dhe pėrparimin e tij pasues. Tė dy kėta faktorė rreziku tė njohur, pikėrisht duhanpirja dhe diabeti, dy markerė klinikė tė lidhur me sėmundjen (numri i xhepave tė thellė dhe indeksi i gjakderdhjes nė sondė) dhe njė parametėr i prejardhur i bazuar nė dhėmbė me humbje kockore pėrkatėse nė raport me moshėn e pacientit, pėr ruajtjen e kushteve tė stabilitetit gjatė fazės sė mirėmbajtjes.

Si duhet tė trajtohet njė pacient me periodontit?

Varet shumė nga serioziteti i rastit. Pėr rastet e rėnda dhe tė avancuara tė periodontitit (fazat 3 dhe 4), nė fakt, faza e kontrollit tė faktorėve tė rrezikut dhe biofilmi supra dhe subgingival me mjete mekanike dhe manuale, zbatohet ndoshta me agjentėt antimikrobikė mė tė vlefshėm (antiseptikėt dhe antibiotikėt) pėr pėrdorim rreptėsisht lokal, mund tė mos jetė i mjaftueshėm. Nė fakt, i ashtuquajturi "hapi 3 i terapisė" ėshtė shpesh i nevojshėm, i cili pėrfshin trajtimin korrigjues kirurgjikal.

A mund tė jenė antibiotikėt njė aleat pėr trajtimin e periodontitit?

Pėr sa i pėrket antibiotikėve sistemikė, Udhėzimet pėr trajtimin e periodontitit tė fazės 1-3 (botuar nė vitin 2020 dhe pėrkthyer nga Shoqata Italiane e Periodontologjisė dhe Implantologjisė) kanė qenė mjaft tė rrepta pėr sa i pėrket indikacioneve pėr pėrdorim. Shqetėsimi lidhet me ndikimin nė shėndetin individual tė pacientit dhe nė aspektin e shėndetit publik, i cili rrjedh nga pėrdorimi jo i duhur i antibiotikėve sistemikė nė pėrgjithėsi dhe nė trajtimin e periodontitit nė veēanti. Incidenca e lartė e efekteve anėsore dhe rezistenca e shkaktuar ndaj antibiotikėve janė arsyet pse trajtimi shtesė me antibiotikė sistemikė ėshtė konsideruar vetėm nė rastin e tablove klinike shumė specifike (p.sh. tė rinjtė me periodontit tė gjeneralizuar tė Fazės III).Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D