Tumori oral. Kur njė vėshtrim mjafton pėr tė shpėtuar njė jetė

| 6 Shkurt 2023 |

Tumori oral. Kur njė vėshtrim mjafton pėr tė shpėtuar njė jetė


Nė botė, tumoret e zgavrės sė gojės sė bashku me ato tė laringut dhe faringut pėrbėjnė 10% tė tė gjitha neoplazmave malinje te meshkujt dhe 4% te femrat. Pėr fat tė keq, ky lloj kanceri zakonisht diagnostikohet nė njė fazė tė avancuar, kur masa tumorale ėshtė rritur deri nė pikėn qė kėrkon operacione gjymtimi, tė cilat shpesh japin rezultate tė dobėta. Pėr kėtė arsye, roli i stomatologut bėhet qendror, sepse ai ka mundėsinė qė ēdo herė qė shikon nė gojėn e pacientit, tė identifikojė lezione tė dyshimta dhe tė hetojė mė tej, duke i shpėtuar kėshtu jetėn. Nė lidhje me kėtė temė prof. Giovanni Lodi, Profesor i Departamentit tė Shkencave Biomjekėsore, Kirurgjike dhe Dentare tė Universitetit tė Milanos dhe drejtor shkencor i Dental Cadmos, ka dhėnė disa kėshilla.

Prof. Lodi, cili mendoni se ėshtė ndikimi patologjive orale nė stomatologji?

Patologjitė orale kanė njė implikim themelor nė stomatologji, pasi hulumton ndryshimet e mundshme tė indeve tė buta tė sistemit stomatognatik; nė fakt, ėshtė shumė e rėndėsishme t'i kushtohet vėmendje ēdo "njolle" ose "ulcere" tė dyshimtė dhe tė arrihet nė njė diagnozė pėrfundimtare. Ndėr problemet dentare, nė fakt, janė vetėm ato qė lidhen thjesht me shėndetin e dhėmbėve, por edhe ato qė prekin indet e buta, si mukoza bukale, gjuha, qiellza dhe buzėt. 

Cilat lloje rastesh klinike ju ėshtė dashur tė trajtoni gjatė aktivitetit tuaj klinik?

Kanceri i zgavrės sė gojės ėshtė ende njė patologji mjaft e panjohur pėr shumicėn e njerėzve dhe pacientėve. Pėr shkak tė vetėdijes ende tė dobėt mbi kėtė temė, shumė pacientė pėr fat tė keq nėnvlerėsojnė sinjalet e para qė u dėrgon distrikti oro-facial dhe shkojnė vetėm te dentisti. Situata ėshtė tashmė shumė e komprometuar: nė fakt, karcinoma e kavitetit oral ka probabilitet tė lartė tė mbijetojė vetėm nėse ndėrhyhet nė fazat fillestare, pėrndryshe ato ulen ndjeshėm. Pėr sa i pėrket llojit tė pacientėve tė prekur nga ky tumor, ka njė ndryshim nė krahasim me tė kaluarėn: nė fakt, pacienti klasik i diagnostikuar me kancer oral nė pėrgjithėsi ishte mashkull, mbi 60 vjeē, duhanpirės; ndėrkohė qė vitet e fundit ėshtė shfaqur njė kategori e re pacientėsh, me njė moshė dukshėm mė tė re, pa faktorė rreziku tė njohur dhe nė tė cilin janė tė pėrfaqėsuar nė mėnyrė tė barabartė burrat dhe gratė.

Cila ėshtė ndėrfaqja terapeutike, nga diagnoza te trajtimi i duhur, pėr njė pacient tė diagnostikuar me kancer oral?

Roli i stomatologut ėshtė themelor, sepse ai pėrfaqėson specialistin e parė qė mund ta njohė kėtė lloj tumori sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, prandaj stomatologu ka detyrė thelbėsore tė hetojė praninė dhe natyrėn e lezioneve orale nė indet e buta tė gojės. Nė rastin e kancerit oral, pacienti do tė duhet tė kryejė teste tė mėtejshme diagnostike dhe radiografike pėr tė kuptuar pėrhapjen e lezionit kanceroz. Mė pas, rruga do tė vazhdojė me njė kirurg maksilofacial, i cili do tė heqė zonėn e komprometuar me njė operacion sa mė konservativ dhe qė do tė rivendosė funksionalitetin e sistemit stomatognatik. Shpesh pėr tumoret nė fazė tė avancuar ėshtė e nevojshme tė zgjidhet pėr operacionet e demolimit, qė cenojnė cilėsinė e jetės sė pacientit. Pėr kėtė arsye parandalimi dhe diagnostikim nė kohė janė thelbėsore. Mė pas, pacienti mund tė referohet tek onkologu dhe radioterapisti pėr terapi ndihmėse. Pasi pacienti ka pėrfunduar pjesėn kirurgjikale dhe onkologjike, ai kthehet nė zyrėn e dentistit ku do tė ndiqet nga njė ekip stomatologėsh dhe higjenistėsh dentarė: tė dyja kėto figura profesionale kanė detyrėn e rėndėsishme tė rehabilitimit tė pacientit nė pėrpjekje pėr ta rikthyer atė, kur ėshtė e mundur, pėr njė jetė pothuajse normale dhe pėr tė ruajtur njė cilėsi tė mirė funksionale tė sistemit stomatognatik. 

Ēfarė kėshille do t'u jepnit dentistėve pėr qė ti diagnostikojnė me tumoret e kavitetit oral sa mė shpejt tė jetė e mundur?

Ėshtė e rėndėsishme tė kryhen kontrolle rutinė tė kavitetit oral nė nivel tė tė gjitha strukturave qė e pėrbėjnė atė dhe tė mos ndalemi vetėm nė aspektin dentar, por t'i kushtojmė vėmendje morfologjisė sė gojės nė tėrėsi, edhe gjatė pastrimit tė dhėmbėve: nė fakt, ėshtė e rėndėsishme tė vėzhgohen tė gjitha mukozat, duke pėrfshirė ato tė gjuhės, mukozėn bukale dhe qiellzėn, pėr tė kontrolluar gjendjen e tyre shėndetėsore dhe praninė e mundshme tė ndryshimeve tė dyshimta. Kjo vėmendje ndaj detajeve ėshtė thelbėsore sepse kanceri oral, nėse zbulohet nė fazat e hershme, ka njė shkallė tė lartė mbijetese, ndėrsa nėse tumori neglizhohet, mbijetesa bie nė mėnyrė drastike. Pėr mė tepėr, ėshtė e rėndėsishme qė tė ekzaminohen me kujdes tė gjithė pacientėt dhe jo vetėm ata qė i pėrkasin njė segment popullsie qė konsiderohet nė rrezik, pėr shkak tė zakoneve tė prishura tė rrezikshme pėr shėndetin dhe qė e predispozojnė pacientin pėr njė rrezik mė tė madh tė zhvillimit tė kancerit oral: nė fakt, aktualisht mosha mesatare e popullsisė sė prekur nga kanceri i gojės ėshtė ulur, ka njė pėrqindje mė tė lartė tė grave tė prekura, krahasuar me atė qė ishte standardi nė tė kaluarėn pėr kėtė sėmundje. Njė kėshillė e fundit ėshtė qė tė mos ndiheni "vetėm" nė luftėn kundėr kancerit oral dhe kjo vlen si pėr pacientėt ashtu edhe pėr specialistėt.
 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D