Traumat dentare. Pėrse ndodhin dhe si duhen menaxhuar ato?

| 25 Gusht 2022 |

Traumat dentare. Pėrse ndodhin dhe si duhen menaxhuar ato?


Traumat dentare janė ngjarje aksidentale qė mund tė prekin si dhėmbėt (e qumėshtit ose tė pėrhershėm) ashtu edhe indet e buta tė zonės orofaciale (buzėt, mukoza). Dr. Tiziana Anedda dhe Dr. Jacopo Padalino japin disa kėshilla se si stomatologėt dhe pacientėt duhet ti menaxhojnė kėto raste.

Sa tė shpeshta mund tė ndodhin traumat dentare?

Udhėzimet e publikuara sė fundmi raportojnė njė incidencė vjetore tė traumave dentare prej rreth 4,5%, me njė prevalencė mė tė lartė nė moshėn parashkollore (qė varion nga 6,1-62,1%) dhe moshėn shkollore (5,3-21%). Vetėm ¼ e rasteve ndodhin tek adoleshentėt dhe tė rriturit. Elementėt mė tė pėrfshirė janė incizivėt e sipėrm, pėr shkak tė zgjatjes sė tyre fiziologjike.

Ku zhvillohen ato?

Ngjarjet traumatike tė cilat sjellin dėmtimin e dhėmbėve mund tė ndodhin:

nė shtėpi: veēanėrisht nė dhomėn e ndenjes ose nė atė pjesė tė shtėpisė e cila ėshtė e dedikuar pėr kohėn e lirė dhe lojėrat, por edhe nė shkallė, dysheme tė lagėsht, nė skajet e mprehta;

nė shkollė: gjatė lojėrave mes fėmijėve, rrėzimeve aksidentale, aktiviteteve sportive dhe rekreative;

gjatė aktiviteteve sportive: gungat, bėrrylat dhe rrėzimet veēanėrisht nė sportet e kontaktit si basketbolli, regbi, volejbolli, futbolli etj. por edhe nė sportet pa kontakt (not, kėrcim, kalėrim);

nė vende publike: dysheme tė rrėshqitshme, rrugė tė pa mirėmbajtura, nė rastet e aksidenteve rrugore, kafshimet nga kafshė tė ndryshme, etj;

gjatė kohės sė lirė: shėtitje me biēikletė, nė pyll, nė plazh, pėrdorimi i patinave, skateboard, skuter, etj.

Nga se shkaktohen kėto trauma?

Vėshtirėsia nė ecje tipike e fėmijėve tė fėmijėrisė sė hershme qė hedhin hapat e parė sigurisht qė mund tė ndikojė nė rritjen e mundėsisė sė aksidenteve dhe traumave dentare, por edhe te fėmijėt me aftėsi tė kufizuara tė pėrkohshme ose tė pėrhershme.

Obeziteti dhe mbipesha nė ēdo grupmoshė rrisin incidencėn e rrėzimeve dhe goditjes sė objekteve qė mė pas mund tė shkaktojnė trauma. Literatura raporton gjithashtu trauma nė lidhje me marrėdhėniet me kafshėt, veēanėrisht nė nivelin e buzėve dhe mukozave pėr shkak tė gėrvishtjeve dhe pickimeve: nė kėto raste, ėshtė gjithashtu thelbėsore pėr parandalimin e ēdo infeksioni dytėsor. Njė gjendje anatomike si rritja e mbijetimit dentar mund tė predispozojė mė shumė pėr trauma: rritja e mbijetesės gjendet tek fėmijėt qė kanė pėrdorur biberon ose kanė thithur gishtin e madh mbi 2 vjeē.

Cilat janė pasojat e mundshme tė traumave dentare?

Pėr sa i pėrket dhėmbėve tė pėrhershėm, pasoja mė e keqe ėshtė humbja e dhėmbit pėr shkak tė njė frakture qė nuk mund tė restaurohet ose njė avulsioni i plotė qė nuk rikuperohet shpejt. Nė kėto kushte kėrkohet restaurim i madh protetik dhe/ose implantues. Traumat dentare pothuajse gjithmonė kėrkojnė terapi konservatore estetike pėr tė rivendosur morfologjinė dhe estetikėn normale tė dhėmbit.

Ndonjėherė elementi i prekur bėhet diskromik, humbet vitalitetin dhe devitalizimi ėshtė i nevojshėm nėse rrėnja tashmė ėshtė plotėsisht e formuar, pėrndryshe kryhet njė trajtim apefikues i cili ēon nė zhvillimin e plotė tė rrėnjės dentare nė dhėmbė qė, pas traumės, nuk do tė verifikohej fiziologjikisht.

Ēfarė duhet bėrė nė rastet e traumave dentare?

Ndėrhyrja nė rastet e traumave dentare duhet tė jetė nė kohė dhe specifike:
Nė rastet e traumave nė dhėmbėt e pėrhershėm, kėrkohet qė ēdo fragment qė duhet tė rikuperohet dhe tė ruhet menjėherė nė tretėsirė fiziologjike, qumėsht ose pėshtymė: kjo bėn ruajtjen normale tė strukturės dentare tė fragmentit duke bėrė tė mundur njė funksional dhe nė rastin e heqjes sė elementit tė pėrhershėm, dhėmbi duhet tė merret gjithmonė nga kurora dhe jo nga rrėnja dhe tė futet nė tretėsirė fiziologjike, qumėsht ose pėshtymė.

Kur trauma ndodh nė dhėmbėt e qumėshtit, ruajtja e ndonjė fragmenti ose e tė gjithė elementit nėse shkėputet tėrėsisht nuk ėshtė e nevojshme sepse rimbjellja e dhėmbėve tė qumėshtit nuk ėshtė e nevojshme, pėrkundrazi mund tė gjenerojė ankilozė tė dhėmbit tė qumėshtit me pamundėsinė e daljen e dhėmbit tė pėrhershėm. Dinamika e traumės nuk duhet tė nėnvlerėsohet sepse mund tė trajtojė dyshimin pėr pėrfshirje tė mundshme tė fragmenteve, frakturave tė kockave, dislokimeve dhe/ose ndėrhyrjeve dentare etj. Nuk duhet tė pėrjashtohen simptoma tė tilla si nauze, ndryshime nė shikim, humbje e vetėdijes, vėshtirėsi nė tė folur, gjakderdhje dhe infeksione tė veshit.

Si mund tė parandalohen kėto trauma?

Traumat dentare nuk mund tė parandalohen. Pėrmes shkallėve tė ndryshme tė parandalimit mund tė zvogėlohen faktorėt predispozues si dhe ashpėrsia e tyre.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D