| 20 Maj 2022 |

Covid-19. Pėrgjigja imune e mukozės sė gojės ėshtė mė e ulėt se ajo e gjakut

Tė vaksinuarit kundėr Covid-19 kanė nivele tė larta tė antitrupave neutralizues anti-spike nė gjak, por shumė mė pak nė pėshtymė: kjo mund tė shpjegojė pse vaksinimi intramuskular i mRNA ėshtė efektiv dhe mbrojtės ndaj sėmundjeve tė rėnda, por mė pak nė bllokimin e infeksionit dhe rrjedhimisht qarkullimin e virusit.Kjo ėshtė ajo qė del nė mėnyrė tė pėrmbledhur nga studimi "Pėrgjigja imune mukozale nė marrėsit e vaksinės COVID-19 BNT162b2", botuar janarin e kaluar nė eBioMedicine, njė revistė e .....

| 28 Qershor 2021 |

Alternativat ndaj amalgamės dentare

Pėr prof. Mangani, amalgama nuk ka mė kuptim tė pėrdoret sepse ka alternativa shumė tė vlefshme. Ja disa prej tyre

| 30 Prill 2021 |

Higjiena dhe kujdesi pėr implantet: intervistė me Luca Landi, president i Shoqatės Italiane tė Periodontologjisė dhe Implantologjisė

Shėndeti i gojės sonė ėshtė i rėndėsishėm, higjiena e duhur orale dhe mėnyra adekuate e jetesės  na ndihmojnė tė parandalojmė sėmundjet inflamatore qė mund tė kenė pasoja tė rėnda siē ėshtė rasti i periodontitit. Njė arsye mė shumė pėr tė pasur njė gojė tė shėndetshme ėshtė vendosja e implanteve qė mund tė zėvendėsojnė far mirė dhėmbėt natyralė tė humbur pėr arsye tė ndryshme. Ato janė rrėnjė artificiale qė zakonisht pėrbėhen nga titani i futur brenda kockės nė tė cilėn mė pas janė ankoroh .....

| 19 Prill 2021 |

Rezistenca ndaj antibiotikėve dhe dentistėt: si tė veprojmė

Pėrshkrimi dhe pėrdorimi i saktė i antibiotikėve nė stomatologji. Disa kėshilla nga prof. Roberto Mattina

| 22 Janar 2021 |

Instituti i Lartė Italian i Shėndetėsisė: pyetje-pėrgjigje nė lidhje me vaksinat kundėr Koronavirusit

A mund tė shkaktojė vaksina Covid?Vaksinat qė pėrdoren aktualisht nė Itali pėrdorin teknologjinė mRNA. Vaksina shkakton imunitet duke i siguruar qelizave njerėzore ekskluzivisht udhėzime pėr tė prodhuar njė fragment tė virusit, proteinėn Spike, e cila do tė nxit prodhimin e antitrupave specifikė ndaj virusit SARS-CoV-2.Me kėto vaksina, pėr kėtė arsye, nuk mund tė qarkullojė asnjė virus, as i gjallė dhe as i dobėsuar, dhe vetėm proteina spike nuk mund tė shkaktojė infeksion ose sėmundje.Ēdo sėmu .....


|

| 17 Nėntor 2016 |

Intervistė me Prof.Asoc.Dorjan Hysin mbi Konferencėn e 22 Kombėtare Dentare dhe mundėsitė e stomatologėve pėr tė ndjekur aktivitete tė edukimit nė vazhdim

Pėr dy ditė rresht kėtė fundjavė do tė zhvillohet Konferenca Kombėtare Dentare nė vitin e njėzet e dytė tė saj nė ambientet e Hotel Tiranės. Interesi i stomatologėve pėr ta ndjekur ka qenė aq i madh sa organizatorėt, Shoqata Dentare Shqiptare dhe Fakulteti i Mjekėsisė Dentare, janė detyruar t'i mbyllin regjistrimet 10 ditė para zhvillimit tė eventit. Lidhur me detajet e organizimit, por edhe vėshtirėsitė qė mund tė hasin stomatologėt nė ndjekjen e aktiviteteve tė akredituara, flet Prof.Asoc. Do .....


|

| 14 Shtator 2016 |

Intervistė me drejtoren e Agjencisė Kombėtare tė Barnave, Alma Skėnderaj mbi regjistrimin e pajisjeve mjekėsore

Cili ėshtė sektori nė AKPBM qė do kryejė regjistrimin e pajisjeve mjekėsore?Nė vazhdėn e reformave tė marra nė sektorin e shėndetėsisė, njė prej ndryshimeve themelore tė saj ishte edhe krijimi i njė institucioni i cili tė kryente regjistrimin e pajisjeve mjekėsore, procedurė e pa kryer mė parė.Me ndryshimet e bėra gjatė vitit tė kaluar, ku Qendra Kombėtare e Barnave u kthye nė Agjenci Kombėtare tė Barnave dhe Pajisjeve Mjekėsore, ku u bė i mundur edhe krijimi i njė sektori tė veēantė i cili ka .....
<<<2 di 4>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D