Covid-19. Pėrgjigja imune e mukozės sė gojės ėshtė mė e ulėt se ajo e gjakut

| 20 Maj 2022 |

Covid-19. Pėrgjigja imune e mukozės sė gojės ėshtė mė e ulėt se ajo e gjakut


Tė vaksinuarit kundėr Covid-19 kanė nivele tė larta tė antitrupave neutralizues anti-spike nė gjak, por shumė mė pak nė pėshtymė: kjo mund tė shpjegojė pse vaksinimi intramuskular i mRNA ėshtė efektiv dhe mbrojtės ndaj sėmundjeve tė rėnda, por mė pak nė bllokimin e infeksionit dhe rrjedhimisht qarkullimin e virusit.

Kjo ėshtė ajo qė del nė mėnyrė tė pėrmbledhur nga studimi "Pėrgjigja imune mukozale nė marrėsit e vaksinės COVID-19 BNT162b2", botuar janarin e kaluar nė eBioMedicine, njė revistė e The Lancet, dhe e kryer nga Universiteti i Insubria dhe ASST dei Sette Laghi.

Lorenzo Azzi, koordinator i kėrkimit, tregon se si u zhvillua studimi, rezultatet e tij dhe se si do tė vazhdojė puna nė tė ardhmen.

Si ka shkuar kėrkimi deri tani?

Nė periudhėn janar-shkurt tė vitit tė kaluar kemi studiuar zhvillimin e imunitetit pėrsa i pėrket antitrupave nė 60 persona tė shėndetshėm, punonjės shėndetėsorė tė spitalit tonė, tė cilėt kishin kryer ciklin e parė tė vaksinimit, pas dozės sė parė dhe tė dytė, me vaksinėn Pfizer mRNA.

Ėshtė njė kėrkim multidisiplinar, nė tė cilin ne kemi studiuar se si zhvillohen antitrupat nė pėshtymė sepse sistemi imunitar i mukozave, pra ai qė duhet tė na mbrojė nga infeksioni dhe qė ėshtė i pranishėm nė gojė, hundė dhe rrugėt e frymėmarrjes, ka sjellje qė nuk janė tė lidhura ngushtė me ato tė imunitetit tė pėrgjithshėm sistemik qė gjenden nė gjak.

Mė pas morėm njė mostėr gjaku dhe pėshtyme nė periudha specifike - para vaksinimit, 2 javė pas dozės sė parė dhe 2 javė pas dozės sė dytė - dhe krahasuam antitrupat qė gjetėm nė gjak dhe ato qė gjetėm nė pėshtymė si shprehje e qartė e imunitetit mukozal.

Ēfarė arritėt tė gjeni?

Duke matur praninė e antitrupave IgG dhe IgA, kėta tė fundit janė mė tė rėndėsishmit nė fushėn e imunitetit tė mukozės, me anė tė njė testi vlerėsuam aftėsinė e tyre pėr tė neutralizuar virusin.
Ne zbuluam se pas dy dozave tė para, vaksina shkakton te subjektet e imunizuara njė pėrgjigje shumė tė fortė nė drejtim tė neutralizimit tė antitrupave anti-spike nė gjak, por kjo pėrgjigje imune ėshtė mė pak e fortė nė pėshtymė.

Kjo ndodh sepse shumica e antitrupave qė zbulohen nė pėshtymė nuk prodhohen drejtpėrdrejt nga sistemi imunitar lokal, por nxirren nga gjaku.

Ne kemi parė njė pėrjashtim nga ky lloj rezultati nė subjektet e ekspozuar mė parė ndaj infeksionit natyror dhe mukozat e tė cilėve kanė qenė nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me antigjenet virale. Nė kėto subjekte me vaksinim u riaktivizua imuniteti mukozal.

Ēfarė tregon ky studim?

Sigurisht qė vaksina Pfizer ėshtė shumė efektive nė nxitjen e imunitetit sistemik, prandaj ėshtė nė gjendje tė na mbrojė nga sėmundjet e rėnda, shtrimi nė spital dhe vdekja, por nuk ėshtė nė gjendje tė na mbrojė nga infeksioni. Kjo gjendje nuk lejon qė zinxhiri i transmetimit tė ndėrpritet dhe mund tė shpjegojė edhe pse, nisur nga cikli i parė i vaksinimit, muajt e fundit kemi qenė dėshmitarė tė njė vale variantesh tė ndryshme.

Ēfarė mund tė bėhet pėr tė rritur imunitetin e mukozave?

Me qėllim qė tė fitojmė jo vetėm imunitetin qė na mbron nga sėmundjet e rėnda, por njė imunitet sterilizues, pra edhe pėr tė na penguar tė infektojmė veten ose ta zvogėlojmė shumė kėtė mundėsi, sipas mendimit tonė, do tė ishte e dobishme tė pėrforcohej vaksinimi sistematik me pėrforcues tė vaksinimit tė mukozės me spraj pėr hundė, pėr shembull, ose me disa aplikime lokale.

Kjo do tė simulonte kontaktin e drejtpėrdrejtė tė virusit me mukozėn dhe do tė mundėsonte aktivizimin e njė pėrgjigjeje mė tė madhe imune nė nivelin e mukozės. Pėr momentin po vazhdojmė me studimin me tė njėjtat 60 subjekte pas dozės sė tretė dhe po e vendosim edhe drejt varianteve tė ndryshme qė ka pasur: nga origjinali i Wuhanit nė Delta, tek Delta Plus deri tek Omicron. Rezultatet e studimit tė ri do tė publikohen sė shpejti.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D