| 4 Prill 2023 |

Ndikimi i reaksioneve alergjike nė patologjitė orale kronike

Reaksionet alergjike mund tė jenė tė menjėhershme (tipi 1) ose tė vonuara (tipi IV). Nė termat e paraqitjes klinike, reaksionet alergjike nė nivel oral mund tė manifestohen si reaksione likenoide orale (OLR), keilit, stomatit, gengivit, dermatit perioral, ndjesi tė djegies sė gojės, ėnjtje tė buzėve dhe fytyrės dhe ndjesi parestezie. Sindroma e alergjive nga ato ushqimore deri te alergjitė ndaj polenit ėshtė njė reaksion i hiperndjeshmėrisė (tipi I) ndaj ushqimeve me bazė bimore, qė manifestohe .....

| 3 Mars 2023 |

Buza dhe qiellza e ēarė. Keqformimet kongjenitale qė predispozojnė pėr karies dhe periodontit

Buza e ēarė (CL) dhe qiellzės e ēarė (CP) janė dy lloje tė keqformimeve kongjenitale qė rezultojnė nga proceset e dėshtuara tė shkrirjes embrionale tė fytyrės dhe zakonisht ndodhin nė formėn e ēarjes sė plotė tė buzės dhe qiellzės sė njėanshme (UCLP) ose tė dyanshme (BCLP). Ēarja e buzės dhe qiellzės prek rreth 10 milionė njerėz nė mbarė botėn dhe shkakton ulje tė cilėsisė sė jetės, veēanėrisht te fėmijėt dhe adoleshentėt.Faktorėt e rrezikut pėr ēarjen e faciale janė: faktorėt gjenetikė, ata fa .....

| 9 Shkurt 2023 |

Pro apo kundėr pėrdorimit tė antibiotikėve nė trajtimin kirurgjikal tė osteomielitit mandibular

Osteomieliti mandibular vazhdon ende tė jetė i pa kuptuar plotėsisht dhe zgjedhja pėr trajtimin e llojeve tė ndryshme tė tij ėshtė e ndryshme.Problemi kryesor ėshtė se nuk ka njė klasifikim tė vetėm pėr format e ndryshme tė osteomielitit, gjė qė e bėn tė vėshtirė dhėnien e indikacioneve tė sakta dhe tė detajuara pėr llojin specifik tė trajtimit pėr secilėn prej tyre.Sistemi mė i zakonshėm i klasifikimit ndėrkombėtarisht ėshtė sistemi i Cyrihut i cili pėrfshin osteomielitin akut (AO), osteomieli .....

| 19 Janar 2023 |

Efektiviteti i njė molekule natyrale si likopeni

Termi ērregullime orale potencialisht malinje (OPMD) i referohet ēdo anomalie tė mukozės orale (lezionit) ose ēdo gjendje qė shoqėrohet me njė rrezik statistikisht tė rritur tė zhvillimit tė kancerit oral.Sipas klasifikimit tė vitit 2020, OPMD-tė pėrfshijnė: leukoplakinė, leukoplakinė verrukoze proliferative, eritroplakinė, fibrozėn submukoze orale (OSF), liken planus oral (OLP), keratozėn aktinike/kyelitin aktinik, lezionet e palatinės te duhanpirėsit, lezionet e palatimit te duhanpirėsit, lup .....

| 18 Janar 2023 |

Ekografia, njė mjet i dobishėm pėr tė hetuar lezionet intraorale

Patologjitė e mukozės orale aktualisht diagnostikohen pėrmes ekzaminimit klinik dhe kryerjes sė mundshme tė njė testi biopsie.Nė fakt, nė praktikėn e pėrditshme tė mjekėsisė orale mungon njė mbėshtetje diagnostikuese e rutinė e dobishme pėr vizualizimin e strukturave anatomike tė vendosura poshtė sipėrfaqes sė mukozės.Prandaj, me synimin pėr procedurat mjekėsore gjithnjė e mė pak invazive, mundėsia pėr tė pasur njė teknikė imazherike, si ekografia, e dedikuar pėr hetimin e indeve tė buta orale .....

| 15 Dhjetor 2022 |

Sindroma e mjekrės sė mpirė. Ēfarė duhet tė dimė

Sindroma e mjekrės sė mpirė (NCS) ėshtė njė neuropati e rrallė shqisore e nervit mendor, e karakterizuar nga ndjesi tė perceptuara si tė ndryshuara nė kėtė zonė dhe mund tė manifestohet me simptoma shtesė si parestezi, dizestezi, hipoestezi ose analgjezi nė mandibula dhe nė zonat pėrreth incizivėve dhe kaninėve duke pėrfshirė indin gengival, rajonin e simfizės mandibulare dhe mukozėn e buzės sė poshtme.Simptomat mund tė jenė tė njėanshme ose tė dyanshme dhe shpesh anashkalohen pėr shkak tė .....

| 23 Nėntor 2022 |

Mikrobioma orale dhe abscesi cerebral. A mund tė ekzistojė njė korrelacion ndėrmjet tyre?

Abscesi intrakranial ėshtė njė gjendje e rrallė por e rėndėsishme qė prek me njė incidencė tė vlerėsuar mė pak se 1 nė 100,000 nė popullsinė e vendeve me tė ardhura mė tė larta. Absceset cerebrale mund tė pėrmbajnė popullata bakteriale tė vetme ose tė pėrziera dhe tė prodhojnė inflamacion brenda trurit, duke ēuar nė cerebrit lokal dhe dėmtim neuronal.Pavarėsisht trajtimit me antibiotikė, ka ende njė vdekshmėri tė konsiderueshme tė lidhur me kėtė gjendje prej rreth 15-20%, veēanėrisht te pacient .....
<<<2 di 21>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D