Ēamēakėzat me pėrmbajtje ksilitoli dhe kariesi dentar te fėmijėt

Pedodonci | 25 Korrik 2023 |

Ēamēakėzat me pėrmbajtje ksilitoli dhe kariesi dentar te fėmijėt


Ėshtė dėshmuar gjerėsisht se nė etiologjinė e kariesit njė rol pėrcaktues diktohet nga fermentimi i sheqernave nė nivelin e zgavrės sė gojės.

Nga vitet 70' studime tė shumta in vitro dhe in vivo gjenden nė literaturė te zėvendėsuesit e sheqernave si ksilitoli, njė alditol i pėrbėrė nga pesė atome karbon i nxjerrė kryesisht nga thupra me fuqi tė lartė ėmbėltuese, e krahasueshme me sakarozėn por me 40% kalori mė pak.

Ksilitoli nuk metabolizohet lehtėsisht nga bakteret orale, motivi pėr tė cilin pėrdoret mė shpesh nė karamele dhe ēamēakėz.

Parandalimi i kariesit dentar bazohet kryesisht nė:

- pėrdorimin e pastave tė dhėmbėve me bazė fluori
- aplikimi lokal i fluorurit nė kushte shtėpie dhe profesionale
- fluorizimi i ujit tė pijshėm
- aplikimi i izoluesve me bazė fluori
- kontrolli i sheqernave nė dietė

Por, a mund ta reduktojė krijimin e kariesit pėrdorimi konstant ditor i ēamēakėzit me bazė ksilitoli?

Nė "Pediatric Dentistry" ėshtė publikuar sė fundi njė  rishikim mbi dobinė e pėrtypjes sė ēamēakėzit me ksilitol te individėt nėn 18 vjeē. Nė kėtė rishikim autorėt kanė pėrfshirė si studime tė kontrolluara me pėrzgjedhje rastėsore si dhe jo rastėsore. Kriteret e pėrfshirjes kanė qenė: individė tė shėndetshėm nė moshė deri nė 18 vjeē qė konsumonin ēamēakėz me ksilitol rregullisht me njė farė frekuence tė paktėn 1 vit dhe qė nuk kishin ndėrmarrė forma tė tjera parandalimi pėr kariesin.

Autorėt kanė mbledhur artikujt nėpėrmjet kėrkimit me fjalė kyēe me MEDLINE (pubmed) dhe nėpėrmjet Web of Science dhe Cochrane Central Register of Trials (CENTRAL) tė publikuar nga 1 janari 1995 nė 26 shtator 2016 pėr studime tė randomizuara dhe tė kontrolluara te fėmijėt qė konsumonin ksilitol prej tė paktėn 12 muaj dhe qė respektonin kriteret e pėrfshirjes tė listuara mė lart. Reduktimi i kariesit ėshtė matur nėpėrmjet DMFT llogaritur si te dhėmbėt e qumėshtit dhe tek ata tė pėrhershėm.

Autorėt e rishikimit kanė hasur njė heterogjenitet tė ndjeshėm dhe njė risk tė lartė pėr njėanshmėri nė artikujt e pėrfshirė nė rishikimin final dhe nga metanaliza ėshtė shfaqur se pėrdorimi i ēamēakėzit me ksilitol tė rregullt pėr tė paktėn njė vit redukton nė mėnyrė minimale dhe jo domethėnėse statistikisht fillimin e kariesit nė individė me moshė nėn 18 vjeē. Vetėm dozat e larta tė ksilitolit nė ditė (mė shumė se 4 gramė) mund tė konsiderohen efikase pėr tė parandaluar fillimin e kariesit).Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D