| 17 Maj 2023 |

Ndikimi i ushqyerjes me gji nė zhvillimin e kariesit dentar te fėmijėt

Sipas rezultateve tė njė studimi tė publikuar nė "Pediatrics", tė ushqesh me qumėsht gjiri fėmijėn deri nė moshėn 2 vjeēare ka njė efekt tė drejtpėrdrejt nė ashpėrsinė e kariesit dentar primar dhe kjo vlen tė pėrmendet pavarėsisht nga konsumi i sheqerit gjatė jetės. "Pavarėsisht se janė tė pranishme disa prova mbi rritjen e rrezikut pėr karies dentar te fėmijėt e ushqyer me gji mbi moshėn 12 muajshe, kėto rezultate derivojnė nga studime shumė heterogjene dhe pa kontrolle pėr faktorėt kyē ngatėr .....

| 14 Prill 2023 |

Prevalenca e kariesit dentar te fėmijėt me diabet tė tipit 1

Studime tė shumta epidemiologjike kanė referuar se diabeti i tipit 1 rrit rrezikun pėr sėmundje kardiovaskulare, sėmundje renale dhe rėnie konjitive te fėmijėt dhe adoleshentėt. Pėr mė tepėr, njė numėr nė rritje i studimeve indikon njė lidhje ekzistuese ndėrmjet diabetit tė tipit 1 dhe komplikacioneve orale, duke pėrfshirė sėmundjet periodontale dhe kariesin dentar.Studimet e disponueshme aktualisht nė literaturė, qė vendosin prevalencėn e saktė tė kariesit tė dhėmbėve ndėrmjet fėmijėve dhe ado .....

| 22 Shkurt 2023 |

Humbja e pakohshme e dhėmbėve tė qumėshtit

Shpesh dhėmbėve tė qumėshtit i kushtohet mė pak rėndėsi nga sa duhet pėr shkak se ndryshimi i dhėmbėve bėhet nė mėnyrė automatike. Por dhėmbėt e qumėshtit janė thelbėsorė pėr mastikacionin, pėr njė fonacion tė saktė, pėr estetikė dhe paraqesin pėr mė tepėr njė guidė pėr dhėmbėt permanentė qė duhet tė arrijnė pozicionimin e duhur nė harkadėn dentare.Nė fakt, humbja e parakohshme e dhėmbėve tė qumėshtit ēon nė kontraktimin e hapėsirės, me pasojė problematika tė malokluzionit te dhėmbėt permanentė .....

| 16 Janar 2023 |

Vlerėsimi i rrezikut dhe menaxhimi i kariesit nėpėrmjet njė aplikacioni pėr smartfonė

Kohėt e fundit ėshtė venė re njė rritje e interesit pėr kujdesin shėndetėsor nėpėrmjet celularit, ku Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH) ka prezantuar konceptin e m-health (shėndeti nėpėrmjet celularit) i pėrkufizuar si "shėndeti mjekėsor dhe publik", i mbėshtetur nga pajisjet mobile si telefonat celularė, pajisjet e monitorimit tė pacientėve, asistenca dixhitale personale (PDA) dhe teknologjitė e informacionit dhe komunikimit (TIK).Sistemi i menaxhimit shėndetėsor i bazuar nė aplikacione .....

| 11 Janar 2023 |

Vlerėsimi i performancės mastikatore nė denticionin miks

Gjatė periudhės sė denticionit miks, qė korrespondon mesatarisht midis moshės 9 dhe 12 vjeē, performanca mastikatore mund tė ndryshojė pėrkohėsisht dhe madje edhe tė ulet pasi dhėmbėt e qumėshtit zėvendėsohen nga ata tė pėrhershėm.Reduktimi i performancės sė mastikatore, megjithatė, mund tė ēojė nė marrjen e pamjaftueshme tė disa ushqimeve.Ekzistojnė dy metoda pėr vlerėsimin e performancės mastikatore: metoda subjektive dhe metoda objektive.Performanca mastikatore lidhet me numrin e dhėmbėve me .....

| 21 Dhjetor 2022 |

Efikasiteti i vulosjes sė molarėve tė parė tė pėrhershėm nė kontakt me dhėmbėt e qumėshtit tė kariuar

Kariesi dentar te fėmijėt vazhdon tė jetė njė barrė e madhe pėr sistemin shėndetėsor nė shumicėn e vendeve nė mbarė botėn, duke nėnvizuar nevojėn pėr parandalim shtesė dhe strategji tė ruajtjes sė indeve qė rezultojnė nė kursim tė kostos. Konkretisht, lezionet sipėrfaqėsore proksimale janė njė sfidė e veēantė, pasi ato nuk mund tė parandalohen lehtė ose tė trajtohen me ēmim tė ulėt. Rreziku i zhvillimit tė njė lezioni karioz nė sipėrfaqen meziale tė molarit tė parė tė pėrhershėm (6m) .....

| 1 Dhjetor 2022 |

Hipertrofia e muskujve maseter te fėmijėt mund tė jetė njė tregues i bruksizmit

Nė vitin 2013 bruksizmi u pėrshkrua nga Akademia Amerikane e Mjekėsisė sė Gjumit si njė "aktivitet i pėrsėritur i muskujve tė nofullės i karakterizuar nga shtrėngimi ose kėrcitja e dhėmbėve me presion mandibular".Megjithėse frekuenca e bruksizmit ndryshon me moshėn dhe gjininė, prevalenca e bruksizmit tė mundshėm te pacientėt pediatrikė varion nga 22.3 nė 28.3% nė dhėmbėt primar dhe ėshtė 32.7% nė dhėmbėt miks.Bruksizmi mund tė shkaktojė dhimbje koke, dhimbje tė muskujve mastikator, ērregullime .....
<<<2 di 10>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D