Higjiena orale te fėmijėt e kopshteve

Pedodonci | 29 Qershor 2023 |

Higjiena orale te fėmijėt e kopshteve


Nė lindje zgavra e gojės ėshtė sterile, por qė nė momentet e para tė jetės ajo kolonizohet nga bakteret tė cilat shndėrrohen nė mikroorganizma komensal.

Higjiena orale ėshtė thelbėsore pėr tė mbajtur njė gojė tė shėndetshme nė ēdo moshė dhe pėrfshin pastrimin e dhėmbėve dhe indeve tė buta (mukozėn dhe mishrat e dhėmbėve), pėr tė favorizuar eliminimin e mbetjeve ushqimore dhe baktereve.

Prandaj, qė nga lindja, higjiena orale ėshtė thelbėsore pėr parandalimin e sėmundjeve si kariesi dhe periodontiti.

Megjithatė, pėr fat tė keq, higjiena orale te tė porsalindurit, para se tė dalin dhėmbėt e parė, shpesh neglizhohet, por ky ėshtė njė gabim, sepse qumėshti qė u jepet foshnjave, tė ēfarėdo lloji, pėrmban sheqerna.

Teknika e adoptuar e higjienės orale duhet tė jetė e pėrshtatshme pėr moshėn e fėmijės, sipas kritereve tė mėposhtme:

• pėr foshnjat deri nė 7-8 muajsh, njė garzė e lagur me tretėsirė fiziologjike tė kripur ose ujė mund tė pėrdoret pėr tė fėrkuar butėsisht mishrat e dhėmbėve, duke hequr pllakat bakteriale, gjurmėt e qumėshtit dhe mbetjet e ushqimit;
• mė vonė, kur shfaqen dhėmbėt e parė tė qumėshtit, ėshtė mirė tė pėrdoren furēa dhėmbėsh silikoni tė dizajnuara posaēėrisht nė vend tė garzės;
• pas 24 muajsh rekomandohet pėrdorimi i njė furēe dhėmbėsh tė vėrtetė tė pėrshtatshme pėr moshėn.

Njė tjetėr aspekt themelor nė parandalimin oral ėshtė dieta: ushqimet e pasura me sheqerna ose me shumė aciditet, pėrveēse janė tė pasakta nga pikėpamja ushqyese, favorizojnė kariesin veēanėrisht nė dhėmbėt e parė pasi smalti primar ėshtė mė pak i mineralizuar se ai i dhėmbėve tė pėrhershėm.

Pėr kėto arsye, prindėrit nė vitet e para tė jetės sė fėmijėve tė tyre dhe profesionistėt qė kujdesen pėr tė vegjlit, si edukatoret e kopshteve, duhet tė marrin informacionin e duhur pėr kėtė temė nga profesionistė, si higjenistėt dentarė, nė mėnyrė qė ata tė edukohen siē duhet dhe tė jenė tė vetėdijshėm pėr aspektet dietike dhe praktikat e higjienės orale qė duhen zbatuar.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim investigativ tė botuar nė "Frontiers in Oral Health", autorėt kanė vlerėsuar vėmendjen dhe nocionet e higjienės orale dhe kujdesit tė atyre qė kujdesen pėr fėmijėt e moshės 0-3 vjeē, duke marrė tė dhėna nga edukatorėt me tė cilėt punojnė nė ēerdhe subjektet e kėsaj grupmoshe.

Gjithashtu u mblodhėn informacione pėr praktikat e higjienės orale tė adoptuara nė kopshte dhe llojet e ushqimeve tė ofruara, me qėllim rritjen e njohurive dhe ndėrgjegjėsimit pėr kėtė temė.

Rezultatet

Nė hulumtim morėn pjesė 20 kopshte gjithsej. Analiza e shkallės sė njohurive dhe ndėrgjegjėsimit pėr kujdesin oral midis edukatorėve tė fėmijėrisė sė hershme duke iu referuar grupmoshės 0-3 vjeē zbuloi ndryshueshmėri dhe konfuzion.

Rezultatet treguan njė mungesė tė pėrgjithshme tė vėmendjes ndaj kujdesit oral nė periudhėn para shfaqjes sė dhėmbėve tė qumėshtit, si dhe pėrdorimin e kufizuar tė garzave pėr ruajtjen e shėndetit oral te fėmijėt e vegjėl.

Kopshtet rrallėherė mbėshten nga njė higjenisti profesionist dentar pėr tė rritur ndėrgjegjėsimin e edukatorėve dhe prindėrve pėr rėndėsinė e higjienės orale qė nė fėmijėrinė e hershme.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė gjejnė konfirmim nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se nė fushėn e tė intervistuarve mungon njohuria dhe ndėrgjegjėsimi i gjerė pėr rėndėsinė e parandalimit dhe kujdesit oral te fėmijėt 0-3 vjeē, teknika mė tė pėrshtatshme pėr ruajtjen e higjienės orale dhe rėndėsia e ushqyerjes sė duhur nė kėtė grupmoshė.

Implikimet klinike

Tė dhėnat e kėtij studimi sugjerojnė nevojėn e zhvillimit tė protokolleve parandaluese pėr tė pėrmirėsuar njohuritė dhe ndėrgjegjėsimin pėr shėndetin oral tė fėmijėve 0-3 vjeē te tė rriturit qė kujdesen pėr ta, nisur nga njė bashkėpunim i figurės sė higjenistit dentar me kopshtin.

Pėr mė shumė informacion:

Marzia Segù, Laura Baroni, Federica Bertuzzi, Camilla Preda. Oral hygiene practices in nurseries (0-3 years) in the cities of Pavia and Vigevano. Front Oral Health 2023 Jan 18;3:991741.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Nuk ėshtė interesant ( 2 votim / mesatar 1 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D