Autizmi dhe periodontiti

Pedodonci | 16 Qershor 2023 |

Autizmi dhe periodontiti


Autizmi (ASD) ėshtė njė ērregullim i zhvillimit nervor me fillimin nė fėmijėri i karakterizuar nga zhvillimi i dėmtuar i tė folurit, ērregullime nė socializim dhe modele stereotipe tė sjelljes.
Qė nga vitet 1990, numri i rasteve tė ASD-sė ėshtė rritur dhe prevalenca e tij ėshtė vlerėsuar tė jetė rreth 1.5%.

Etiologjia e ASD-sė ėshtė ndoshta multifaktoriale, duke pėrfshirė faktorė gjenetikė dhe jogjenetikė, si dhe faktorė mjedisorė. Trajtimi mjekėsor pėr ASD-nė ėshtė i kufizuar nė menaxhimin e ērregullimeve tė sjelljes ose sėmundjeve shoqėruese mjekėsore.

Studime tė shumta tė literaturės kanė sugjeruar qė fėmijėt me ASD janė mė tė prirur ndaj njė sėrė anomalish neurologjike, gastrointestinale, metabolike dhe imune, prandaj ėshtė e rėndėsishme qė tė ketė njė mbikėqyrje tė hershme dhe tė vazhdueshme pėr sėmundjet shoqėruese qė ndikojnė nė cilėsinė e jetės sė kėtyre individėve.
Nė njė studim me 61 pacientė me ASD 6 deri nė 16 vjeē, studiuesit zbuluan se fėmijėt me ASD kishin dukshėm mė shumė kavitete, dhėmbė tė humbur ose tė mbushur sesa fėmijėt e sė njėjtės moshė dhe gjini.

Njė ekzaminim i plotė oral dhe periodontal (Jaber, 2011) zbuloi se 59% e fėmijėve me ASD kishin higjienė tė dobėt orale dhe shumica (97.0%) kishin gengivit. Pėr mė tepėr, njė pėrqindje e konsiderueshme e pacientėve me ASD kanė treguar pak ose aspak bashkėpunim pėr trajtimet dentare.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim grupor, tė botuar nė "Journal of the American Dental Association", autorėt kanė hetuar rrezikun e zhvillimit tė periodontitit tek adoleshentėt me autizėm dhe ASD duke krahasuar tė dhėnat e tyre me ato tė marra nga subjektet e shėndetshėm pa diagnozė tė ASD-sė.

Autorėt mblodhėn tė dhėna nga viti 2001 deri mė 31 dhjetor 2011 nga baza e tė dhėnave kėrkimore tė sigurimeve shėndetėsore kombėtare tė Tajvanit pėr 3473 adoleshentė me ASD dhe 34,730 individė tė shėndetshėm tė pėrputhur me moshėn dhe gjininė qė nuk kishin diagnozė tė ASD-sė, duke u fokusuar nė zhvillimin e periodontitit.

Rezultatet

Adoleshentėt me autizėm (raporti i rrezikut 2.01; 95% CI, 1.84 nė 2.20) kishin mė shumė gjasa tė zhvillonin periodontit nė ndjekje sesa subjektet e shėndetshme pa diagnozė tė ASD-s tė.
Pėr mė tepėr, u zbulua se subjektet me ASD kishin njė fillim tė periodontitit nė njė moshė mesatare mė tė hershme (SD) sesa ata pa diagnozė tė ASD (17.97 [3.12] vs 21.86 [2.28] vjet; P <0.001).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se autizmi ėshtė njė faktor risku i pavarur pėr zhvillimin e hershėm tė periodontitit.

Implikimet klinike

Shėndeti oral duhet tė monitorohet nga afėr tek adoleshentėt me autizėm. Studimet e ardhshme duhet tė hetojnė patogjenezėn e pėrbashkėt midis periodontitit dhe ASD-sė.

Pėr mė shumė informacion:

• Ferrazzano GF, Salerno C, Bravaccio C, Ingenito A, Sangianantoni G, Cantile T. Autism spectrum disorders and oral health status: review of the literature. Eur J Paediatr Dent 2020;21(1):9-12. 
• Corridore D, Zumbo G, Corvino I et al. Prevalence of oral disease and treatment types proposed to children affected by autistic spectrum disorder in pediatric dentistry: a systematic review. Clin Ter 2020;171(3):e275-82.
• Jaber MA. Dental caries experience, oral health status and treatment needs of dental patients with autism. J Appl Oral Sci 2011;19(3):212-7.
• Shih-Jen Tsai, Ju-Wei Hsu, Kai-Lin Huang, Ya-Mei Bai, Tung-Ping Su, Tzeng-Ji Chen, Mu-Hong Chen. Autism spectrum disorder and periodontitis risk: a cohort study of 38,203 adolescents. J Am Dent Assoc giugno 2023;154(6):479-85.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D