Menaxhimi i dhimbjes akute nė moshėn pediatrike

Pedodonci | 25 Maj 2023 |

Menaxhimi i dhimbjes akute nė moshėn pediatrike


Menaxhimi i dhimbjes intensive te fėmijėt ėshtė shpesh i vėshtirė dhe shkakton shqetėsim si pėr prindėrit e pacientit tė vogėl ashtu edhe pėr operatorin.

Nė nivelin farmakologjik, ekzistojnė dy lloje tė barnave qė administrohen zakonisht: barnat antiinflamatore jo-steroide (NSAID) dhe paracetamoli. NSAID-tė kanė veti antiinflamatore, analgjezike, antipiretike dhe antitrombocitare dhe kategoritė kryesore tė NSAID-ve janė acidet salicilike (aspirina), acidet propionike (ibuprofen, naproksen) dhe frenuesit selektivė tė ciklo-oksigjenazės-2 (celekoksib).

Efektet anėsore tė lidhura me pėrthithjen e NSAID-ve pėrfshijnė njė rritje tė incidencės sė ngjarjeve kardiovaskulare, rritje tė funksionit tė trombociteve, ulje tė qarkullimit tė gjakut nė veshka dhe gastrit me dhimbje dhe gjakderdhje.

Acetaminopfeni ėshtė njė qetėsues dhimbjesh qė shpesh pėrshkruhet pėr dhimbje tė lehta deri nė mesatare dhe ėshtė kryesisht njė antipiretik. Deri mė sot, nuk ka udhėzime tė praktikės klinike qė ofrojnė rekomandime pėr tė ndihmuar pacientėt dhe dentistėt nė pėrcaktimin e strategjive farmakologjike mė tė pėrshtatshme pėr menaxhimin e dhimbjes akute dentare.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike tė botuar nė "The Journal of the American Dental Association", autorėt vlerėsuan efikasitetin klinik tė analgjezikėve pėr menaxhimin e dhimbjes akute pas ekstraktimit tė dhėmbėve dhe dhimbjet tė lidhura me pulpitin e pakthyeshėm te fėmijėt.

Kėrkimi i literaturės u krye pėrmes Medline, Embase, Regjistrit Qendror tė provave tė kontrolluara Cochrane dhe Regjistrit tė provave klinike nė SHBA deri nė nėntor 2020. U pėrfshinė prova tė kontrolluara me pėrzgjedhje rastėsore qė krahasonin tė gjitha ndėrhyrjet farmakologjike me njė placebo te pjesėmarrėsit pediatrikė qė iu nėnshtruan ekstraktimit tė dhėmbėve ose qė kishin dhimbje tė forta pėr shkak tė pulpitit tė pakthyeshėm.

Pas shqyrtimit dhe nxjerrjes sė tė dhėnave, autorėt kryen njė metaanalizė tė efekteve rastėsore. Ata vlerėsuan rrezikun e biasit duke pėrdorur mjetin Cochrane Risk of Bias 2.0 dhe sigurinė e provave duke pėrdorur Grading of Recommendations Assessment, Development and Development Evaluation approach.

Rezultatet

Autorėt pėrfshinė 6 prova tė kontrolluara me pėrzgjedhje rastėsore qė raportuan 8 krahasime. Tė dhėnat e rishikimit treguan se ibuprofeni mund tė zvogėlojė intensitetin e dhimbjes mė shumė se acetaminofeni (diferenca mesatare [MD], 0,27 pikė; 95% CI, 0,13 nė 0,68; siguri e ulėt) dhe njė placebo (MD, 0,19 pikė; 95% CI, 0,58 deri 0.21; siguri e ulėt).

Acetaminofeni mund tė zvogėlojė intensitetin e dhimbjes nė krahasim me placebon (MD, 0,13 pikė; 95% CI, 0,52 deri nė 0,26; siguri e ulėt). Acetaminofeni i kombinuar me ibuprofenin zvogėlojnė intensitetin e dhimbjes krahasuar me acetaminofenin vetėm (MD, 0,75 pikė; 95% CI, 1,22 deri nė 0,27; siguri mesatare) dhe ibuprofen vetėm (MD , 0,01 pikė; 95% CI, 0,53 deri nė 0,51 tė moderuar;).

Pėr efektet anėsore tė kėtyre barnave tė dhėnat ishin tė pakta. 

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se nuk ka studime qė trajtojnė efektet e analgjezikėve pėr menaxhimin e dhimbjes nė rastet e pulpitit tė pakthyeshėm te fėmijėt.

Lidhur me efektet e analgjezikėve pėr trajtimin e dhimbjeve pas ekstraktimit tė dhėmbėve, ibuprofeni mund tė zvogėlojė intensitetin e dhimbjes nė krahasim me njė placebo dhe paracetamolin.
Kombinimi i paracetamolit dhe ibuprofenit redukton intensitetin e dhimbjes nė krahasim me administrimin vetėm tė paracetamolit ose ibuprofenit.

Implikimet klinike

Administrimi i vetėm ose i kombinuar i analgjezikėve mund tė japė njė efekt tė dobishėm nė menaxhimin e dhimbjes akute dentare te fėmijėt. Megjithatė, ka njė sasi tė vogėl tė provave nė literaturė nė lidhje me pėrdorimin e analgjezikėve pėr tė menaxhuar pulpitin e pakthyeshėm dhe nevojiten studime tė mėtejshme nė kėtė drejtim.

Pėr mė shumė informacion:

Anna Miroshnychenko, Maria Azab, Sara Ibrahim, Yetiani Roldan, Juan Pablo Diaz Martinez, Divyalakshmi Tamilselvan et al. Analgesics for the management of acute dental pain in the pediatric population. A systematic review and meta-analysis. JADA maggio 2023:154(5):403-16.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D