Stil mė i shėndetshėm jetese, reagim mė i mirė ndaj trajtimeve periodontale

Parodontologji | 23 Prill 2024 |

Stil mė i shėndetshėm jetese, reagim mė i mirė ndaj trajtimeve periodontale

Nė njė studim tė publikuar nė JPG Digest synohej vlerėsimi i lidhjeve qė ekzistonin ndėrmjet stilit tė jetesės dhe rezultateve klinike tė trajtimit...


Nė njė studim tė publikuar nė JPG Digest synohej vlerėsimi i lidhjeve qė ekzistonin ndėrmjet stilit tė jetesės dhe rezultateve klinike tė trajtimit periodontal (faza 1 dhe 2).

Nėse zakonet e ushqyerjes, sė bashku me shumė faktorė tė tjerė, ndikojnė nė shėndetin e individėve, nuk ka prova qė kėto ndryshime nė stilin e jetesės sjellin pėrfitime tė tjera pėr trajtimin periodontal.

Studimi i kryer analizoi 120 pjesėmarrės, nė moshat 18-70 vjeē tė prekur nga periodonititi i lokalizuar, ose i gjeneralizuar, jo i trajtuar nė fazėn II/III. Pjesėmarrėsit kishin tė paktėn njė vend me thellėsi tė sondave periodontale (PPD) ≥4 mm dhe mė shumė se 20 dhėmbė tė mbetur. U morėn nė konsideratė karakteristikat socio-demografike (mosha, gjinia, indeksi i masės trupore), diabeti, konsumi i duhanit/alkoolit dhe sjelljet qė lidhen me stilin e jetesės. Ēdo pjesėmarrės u ėshtė pėrgjigjur katėr pyetėsorėve tė vėrtetuar, qė kishin tė bėnin me sjelljet e tyre ushqimore.

"Ky ėshtė studimi i parė qė vlerėson ndikimin e njė sėrė sjelljesh jo tė shėndetshme tė stilit tė jetės nė reagimin ndaj trajtimit periodontal. Gjumi i keq, duhanpirja dhe abuzimi me alkoolin lidheshin me njė probabilitet mė tė ulėt pėr tė arritur objektivat pėrfundimtarė tė terapisė", zbuluan autorėt.

Pėrsa i pėrket objektivit tė studimit, u vu re njė lidhje ndėrmjet njė reagimi mė tė keq ndaj trajtimit periodontal dhe ndjekjes sė reduktuar tė dietės mesdhetare, aktivitetit fizik tė pakėt dhe niveleve tė larta tė stresit, por pa rėndėsi statistikore. Pėr individėt qė kishin njė stil jetese jo tė shėndetshėm, trajtimi periodontal ishte mė pak i suksesshėm dhe vendet e mbetura me PPD ≥6 mm ishin nė pėrqindje mė tė lartė.

"Kėshillimi dhe ndryshimi i stilit tė jetesės duhet tė kryhet gjatė fazės sė parė tė trajtimit periodontal, pėr shkak tė implikimit tė mundshėm tė rezultateve tė trajtimit periodontal pas tre muajsh. Sjelljet qė lidhen me stilin e jetesės duhet tė merren nė konsideratė edhe gjatė studimit klinik periodontal, pasi mund tė veprojnė si faktorė ngatėrrues", pėrfundojnė autorėt.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D