| 10 Shtator 2015 |

Laseri Erbium Cromium nė terapinė konsevative

Teknologjia laser gjen tregues tė shumtė terapeutik nė stomatologjinė e fėmijėve, aq sa mund tė konsiderohet jo vetėm njė metodikė mbėshtetjeje por edhe njė alternativė e vlefshme me aplikime dhe mjete tradicionale, minimalisht invazive dhe pak traumatike.

Rivendosja e qeramikės sė pjesshme dhe adezive nė sektorin e poshtėm

| 29 Gusht 2015 |

Rivendosja e qeramikės sė pjesshme dhe adezive nė sektorin e poshtėm

Riaftėsimi konservativ i elementit dentar ka pėsuar, vitet e fundit, njė ndryshim radikal si pasojė e zhvillimit tė procedurave dhe materialeve tė dedikuara pėr stomatologjinė restaurative, mes tė cilave mbahen mend proēedurat adezive smalt-dentinė dhe pėrdorimi i rezinės kompozitė.

| 30 Korrik 2015 |

Procedurat klinike pėr zbardhjen e dhėmbit qė ėshtė trajtuar mė parė nė mėnyrė endodontike

Ngjyra e njė dhėmbi pėrcaktohet nga njė kombinim i fenomeneve qė lidhen me vetitė e tij optike dhe me ndėrveprimin e tij me fluksin e dritės,

| 22 Korrik 2015 |

Rigjenerimi multidisiplinor i elementit dentar tejet tė dėmtuar

Pas traumės paraqitet nė urgjencė pacientja, grua 28 vjeē, me njė frakturė tė zhdrejtė tek incizivi i sipėrm nė anėn e majtė. Historia e pėrgjithshme e pacientes ėshtė negative pėr ēdo sėmundje sistemike dhe nuk ka histori stomatologjike tė rėndėsishme tek dhėmbėt e tjera.

| 21 Korrik 2015 |

Gjeriatria evoluon...

Ky artikull i dedikohet problemeve stomatologjike tė tė moshuarve. Bėhet fjalė jo vetėm pėr ekzaminime tė problemeve nga pikėpamja stomatologjike, por nėnkupton edhe serinė e gjerė tė shqetėsimeve, ndonjėherė dramatike, qė i moshuari duhet tė pėrballojė si pasojė e patologjisė sė tij stoma

| 16 Korrik 2015 |

Dėmtime te incizivėt e sipėrm. Rasti klinik

Objektivat: Objektivi i punimit ėshtė qė tė tregojė rėndėsinė e ekzaminimit klinik dhe tė kėrkimeve radiografike nė diagnozėn pėr trajtimin e dėmtimeve tė dhėmbėve.

| 30 Mars 2015 |

Restaurimi parcial me qeramikė dhe ngjitėsi nė pjesėn e parme tė dhėmbėve

Rikuperimi i pjesės sė parme tė dhėmbėve, tė kompromentuar nga ana estetike mund tė bėhet me njė procedurė konservative me vlerė tė lartė estetike. Mbėshtetet nė restaurimin e pjesshėm dhe jo tė drejtpėrdrejtė me anė tė fasetave tė cilat ngjiten nė sipėrfaqen e dhėmbėve.
<<<23 di 23
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D