Kockat e peshkut, efikase pėr rimineralizimin dhe desensibilizimin dentar

| 2 Maj 2024 |

Kockat e peshkut, efikase pėr rimineralizimin dhe desensibilizimin dentar

Fosfatet e kalciumit (CaPs) janė materiale gjerėsisht tė pėrdorura nė stomatologjinė preventive. Nė shumicėn e rasteve, pastat rimineralizuese pėrmbajnė hidroksiapatit sinteze (HA-S), njė lloj i...


Fosfatet e kalciumit (CaPs) janė materiale gjerėsisht tė pėrdorura nė stomatologjinė preventive. Nė shumicėn e rasteve, pastat rimineralizuese pėrmbajnė hidroksiapatit sinteze (HA-S), njė lloj i veēantė i CaP, i cili ėshtė nė gjendje tė rimineralizojė smaltin dhe tė reduktojė ndjeshmėrinė e dentinės sė ekspozuar.

Kohėt e fundit ėshtė kryer njė studim mbi efikasitetin e HA-N si material me potencial nė reduktimin e ndjeshmėrisė, duke vlerėsuar aftėsitė e tij tė mbylljes sė tubulave tė dentinave nėpėrmjet mikroskopisė elektronike dhe analizės mekanike.

Mbyllja e tubulave  tė dentinave u testua duke pėrdorur kushte qė nxisin pėrdorimin e pėrditshėm tė pastės me pėrmbajtje HA-N. Segmentet me ndjeshmėri tė reduktuar tė dentinės sė njeriut janė larė pėr 30 sekonda dy herė nė ditė, pėr 5 ditė rresht. Morfologjia, pėrbėrja kimike dhe fortėsia e dentinės sė larė u vlerėsua me njė suspension ujor tė HA-N. Mė pas, efektet u krahasuan me ato tė marra nga larja me njė suspension tė HA-S, apo me ujė, i pėrdorur si kontroll negativ.

Mbyllja e tubulave tė dentinave u vlerėsua pėrmes mikrografive SEM.
Sipėrfaqet
Segmentet e lara me ujė shfaqin tubula tė hapura edhe pas trajtimit dhe kolagjeni i dentinave ka ndjeshmėri tė reduktuar;
Segmentet e trajtuara me HA-N shfaqin njė mbyllje gati tė plotė tė tubulave, duke treguar se pėrmasat e grimcave tė materialit janė aq tė pėrshtatshme sa pėr tė depėrtuar nė to dhe pėr t'i mbyllur.
Segmentet e trajtuara me HA-S shfaqin njė rezultat tė ngjashėm, por mbyllja rezultoi mė pak e plotė.

Segmenti
Grimcat e HA-N depėrtojnė nė brendėsi tė tubulave, deri nė 4 µm thellėsi. Sapo hyjnė, ato i nėnshtrohen njė procesi rimineralizimi, i cili sjell formimin e pllakave tė mineraleve me trashėsi 1-2 µm.
HA-S depėrton pothuajse njėsoj me HA-N, por nė kėtė rast pllaka minerale duket se shkaktohet nga njė depozitim nanogrimcash.

Analizat e nano-indentacionit treguan se tė dy HA-tė e testuara e pėrmirėsonin rezistencėn mekanike tė dentinės, por HA-N ka aftėsinė tė nxisė njė rritje homogjene tė rezistencės mekanike deri nė thellėsi, ndėrsa homologu sintetik siguron njė rritje shumė tė lartė, por vetėm nė sipėrfaqe (1-2 μm).

Rezultatet

Testet kanė treguar se grimcat e CaP, tė nxjerra nga kockat, janė njė material i shkėlqyer pėr rimineralizimin dhe reduktimin e ndjeshmėrisė sė dentinave, pasi:
• Favorizojnė rimineralizimin e indeve dentare duke formuar jone Ca2+ dhe PO43+, sidomos falė pranisė sė fazės reaktive β-TCP;
• Pėrmirėsojnė karakteristikat mekanike tė indit dhe janė nė gjendje tė mbyllin tubulat e dentinave duke formuar pllaka minerale kohezive.

Si pėrfundim, nga studimi u demonstrua se trajtimi me HA-N ėshtė po aq efikas sa hidroksiapatiti sintetik, i cili konsiderohet si material kryesor pėr kėtė aplikim.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D